Windows 10'un Ayarlar App Fontları Yükleme ve Yönetme

Windows 10, doğruca Ayarlar uygulamasından yazı tipi yüklemek ve yönetmek için yeni bir yol içerir. Mağazadan yazı tiplerini bile indirebilirsiniz. Denetim Masası'ndaki eski Yazı Tipleri aracı hala kullanılabilir, ancak artık tek seçeneğiniz değil.

Bu seçenekleri bulmak için Ayarlar> Kişiselleştirme> Yazı Tipleri'ne gidin. Bilgisayarınızda yüklü tüm yazı tiplerinin bir listesini bir arama kutusuyla birlikte göreceksiniz.

Bu özellik, Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ne eklendi. Ayarlar uygulamanızda Yazı Tipleri seçeneğini görmüyorsanız, henüz güncellemeyi yüklemediniz.

İLGİLİ: Her şey Windows 10'un Nisan 2018'deki Güncelleştirmesi, Şimdi Yeni

Microsoft Mağazası uygulamasında yeni Yazı Tipleri bölümüne gitmek için “Microsoft Mağazası'ndaki daha fazla yazı tipi al” bağlantısını tıklayın. Bu, yükleyebileceğiniz ücretsiz ve ücretli yazı tiplerini listeler ve Zaman içinde Mağazada daha fazla yazı tipi görünmelidir. Bunları Mağaza'dan başka bir şey yüklediğiniz gibi yükleyebilirsiniz — bir yazı tipini tıklayın ve ardından indirmek için “Al” düğmesine tıklayın.

Windows normalde kullandığınız diller için yalnızca yazı tiplerini yükler. Örneğin, Windows'un bir İngilizce sürümünü yüklerseniz, Windows, diğer karakter kümelerine sahip diller için kullanılan yazı tiplerini değil, Latin karakter kümesi için gereken yazı tiplerini yükler. Yazı tiplerini başka dillere yüklemek için, Yazı Tipi ekranının sağ üst köşesindeki “Tüm diller için yazı tiplerini indir” seçeneğini tıklayın.

Bu fontlar sabit diskinizde daha fazla yer kaplar. Bu nedenle, herhangi bir nedenden dolayı gerçekten ihtiyacınız olmadıkça bu fontları yüklememeniz gerekir.

Bir yazı tipini sisteminizden kaldırmak için, Yazı Tipi listesinde tıklatın ve sonra “Kaldır” düğmesine tıklayın. Bu ekran ayrıca seçilen yazı tipini farklı boyutlarda önizlemesini gösterir ve sisteminizdeki yazı tipi dosyasına giden yolu görüntüler.

Yüklemediyseniz ve artık istemiyorsanız, yazı tiplerini kaldırmanızı önermiyoruz. Birçok yazı tipi Windows'a ve yüklediğiniz uygulamalara dahil edilir ve kurulu uygulamalarınızın düzgün görüntülenmesi için gereklidir.

Bir vanilya Windows yazı tipi deneyimine geri dönmek, yüklediğiniz yazı tiplerini kaldırmak ve sildiğiniz yazı tiplerini geri yüklemek isterseniz, varsayılan yazı tiplerinizi her zaman geri yükleyebilirsiniz.

İLGİLİ: Yazı Tiplerini Kaldırma Muhtemelen PC'nizi veya Mac'inizi Hızlandırmayacak

Windows ayrıca yazı tipi dosyalarını TrueType (.ttf), OpenType (.otf), TrueType Collection (.ttc) veya PostScript Type 1 (.pfb + .pfm) biçiminde de yüklemenizi sağlar. Ancak, bunu Ayarlar uygulamasındaki Yazı Tipleri bölmesinden yapamazsınız. Bunları bir Dosya Gezgini penceresinden yüklemelisiniz.

Bir yazı tipi dosyasını yüklemek için sağ tıklayın ve “Yükle” komutunu seçin veya önizlemek için yazı tipine çift tıklayın ve ardından “Yükle” düğmesine tıklayın. Yazı tipi, Yazı Tipi penceresinde ve yüklendikten sonra sisteminizdeki diğer uygulamalarda görünecektir.

İLGİLİ: Windows, Mac ve Linux'ta Yazı Tipleri Nasıl Yüklenir, Kaldırılır ve Yönetilir