Windows 10'un Bash Shell'deki Klavye Kısayollarını Kopyalama ve Yapıştırmayı Etkinleştirme

Windows 10'un Bash kabuğu nihayetinde kullanışlı kopyalama ve yapıştırma klavye kısayollarına sahiptir, ancak uyumluluk nedeniyle varsayılan olarak devre dışıdır. Bu kısayollar, Redstone 5'in Insider Preview derlemelerinde zaten mevcuttur, bu da sonbaharda 2018'de piyasaya sürülecek.

Klavye kısayollarını kopyalayıp yapıştırmak için Linux bash kabuk pencerenizin başlık çubuğunu sağ tıklatın ve ardından “Özellikler” komutunu seçin. Redstone 5'in Setleri özelliği etkinken, bir sekmede değil başlık çubuğunun boş bir bölümünü sağ tıklatmanız gerekir.

Burada “Kopyala / Yapıştır olarak Ctrl + Shift + C / V Kullan” seçeneğini etkinleştirin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Şimdi, Bash kabuğundaki seçili metni kopyalamak için Ctrl + Shift + C tuşlarına basıp panodan kabuğa yapıştırmak için Ctrl + Shift + V tuşlarına basabilirsiniz.

Bu özellik standart işletim sistemi panosunu kullandığından, diğer Windows masaüstü uygulamalarına kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Windows + V tuşlarına basarak yeni pano geçmişi özelliğini de kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Yeni Bash Kabuğuyla Yapabileceğiniz Her Şey

Windows bu ayarı hatırlar, ancak sadece geçerli kısayol için. Böylece, bir görev çubuğu kısayolundan bir Ubuntu kabuğu başlattıysanız, Ubuntu'yu bir kez daha o görev çubuğu kısayolundan başlattığınızda, klavye kısayolları otomatik olarak etkinleştirilir.

Ancak, Başlat menüsü kısayolundan Ubuntu'yu başlatırsanız veya farklı bir kısayoldan başka bir Linux dağıtımı başlatırsanız, Bash kabuk penceresi klavye kısayolları devre dışı bırakılarak açılır. Yeni pencere için klavye kısayollarını etkinleştirebilirsiniz ve başlattığınız kısayol için bu ayar hatırlanacaktır.

Bu yeni seçenek aslında Windows konsol ortamının bir parçası ve sadece Linux için Windows Alt Sistemi değil. Bu, Komut İstemi ve PowerShell gibi diğer konsol ortamları için de bu kısayolları etkinleştirebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, “Ctrl tuş kısayollarını etkinleştir” seçeneği sayesinde, bu uygulamalarda standart Ctrl + C ve Ctrl + V kısayollarını kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

“Ctrl tuş kısayollarını etkinleştir” seçeneği varsayılan olarak açıktır, ancak Linux Bash kabuk ortamında çalışmaz. Çünkü Ctrl + C, mevcut işlemin sonlandırılmasını söyleyen bir kesme sinyali gönderir. Ctrl + V, bir “verbatim eklentisi” gerçekleştirir ve terminal tarafından işlenmekten ziyade eklenecek bir sonraki tuş kombinasyonuna neden olur. Bu yeni klavye kısayolları işlevsel bir alternatif sunuyor.

İLGİLİ: Windows Komut İstemi'nde Yapıştırma için CTRL + C / Ctrl + V Nasıl Etkinleştirilir