Windows 10'un “Kararlı” Nisan 2019 Güncellemesi Bazı Oyunlarda BSOD'lara Neden Olacak

Windows 10 Nisan 2019 Güncelleştirmesi, bazı PC oyunlarının Windows'u mavi bir ölüm ekranıyla kilitlemesine neden olan bir değişiklik içerir. Tüm oyunlar sorunu çözmedi, ancak Microsoft yine de güncellemeyi yayınladığını onayladı.

Tamam, burada dürüst olalım: Etkilenen bilgisayar oyunlarının çoğu sorunu çözdü ve sisteminizi dondurmayacak. Ama bazıları olacak ve hangisini bilmiyoruz. Bu değişiklik, Microsoft'un geriye dönük uyumluluk taahhüdüne ihanet ettiğini hissediyor. Etkilenen bir oyun oynarlarsa, Windows 10 kullanıcılarının bu güncellemeleri devre dışı bırakmanın bir yolu olmadığını düşünmek özellikle çok üzücü.

Neden Fortnite (ve Daha Fazlası) Pencereleri Kilitlemeye Başladı

Geliştirme aşamasında, Windows 10’un Nisan 2019 Güncellemesi – 19H1 olarak da bilinir – oyunların gerektirdiği bazı hile karşıtı programlar, Windows'un GSOD olarak da bilinen yeşil bir ölüm ekranıyla çökmesine neden oluyor. Yeşil ölüm ekranları, Insider'da geleneksel mavi ölüm ekranlarının (BSOD'lar) ortaya çıkma şeklidir, bu nedenle Windows 10 Nisan 2019 Güncelleştirmesi kararlı bir hale geldiğinde bu hatayla karşılaşırsanız mavi bir ölüm ekranı göreceksiniz.

En çok etkilenen yazılım, Fortnite’de kullanılan ve GSOD’lara neden olan ve Fortnight’ı Windows 10’un geliştirmelerinde uygulanamaz hale getiren BattlEye anti-cheat yazılımıydı.

Microsoft, Windows Insiders'ı sistem donmalarından korumak için, Fortnite gibi oyunlar yüklü Windows Insiders'ın en son işletim sistemi kurulumlarını yüklemesini önleyen bir "yükseltme bloğu" koydu.

Microsoft, 28 Mart'ta şunları yazdı: “Hile karşıtı yazılım kullanan birçok oyun, bilgisayarların denetlenmesine (GSOD) neden olan sorun için düzeltmeler yaptı.” Microsoft, yükseltme bloğunu kaldırdığını söyledi. Ancak bekleyin: Microsoft, tüm oyunların sorunu çözdüğünü söylemedi.

Microsoft Onaylıyor: Bazı Oyunlar BSOD'lara Neden Olacak

Sorun şu: İşletim sistemi düzeyinde bir değişiklik, yazılımın işletim sistemini dondurmasına neden oldu. Ancak Microsoft, işletim sistemi düzeyinde bu sorunu çözmedi. Bunun yerine, oyun geliştiricilerin hile önleyici yazılımlarını düzeltmelerini beklemektesiniz. Bu, henüz eklenmemiş bir oyun oynarsanız, Windows'un aniden donup tüm işletim sisteminizi çökerteceği anlamına gelir.

Bu sadece bizim spekülasyonumuz değil. Microsoft'un Windows Insider Program Ekibi üst düzey program yöneticisi olan Brandon LeBlanc, etkilenen oyunların Twitter'da Windows işletim sistemini dondurmaya devam edeceğini doğruladı:

Blok kaldırılıyor, çünkü sorundan etkilenen oyunların çoğu, oyunları için güncellemeler yayınladı. Bu yüzden çoğu oyuncu bundan sonra etkilenmeyecek.

– Brandon LeBlanc (@brandonleblanc) 3 Nisan 2019

Eğer düzeltilmemişlerse. Bunların çoğu üçüncü şahıslarla ilgileniyor ve onların adına konuşamıyorum. Tarafımızdaki ekip bana şöyle dedi: a.) Bu sayıya varacak oyunların çoğu bir düzeltme yaptı ve b.) Blok kaldırıldı.

– Brandon LeBlanc (@brandonleblanc) 3 Nisan 2019

Başka bir deyişle, yüklü bir oyun yüklü olsa bile, Windows 10 PC'niz en son yazılımı yükleyecektir ve oyunu oynarken PC'niz mavi taramaya başlayacaktır. Ama bu Microsoft'un suçu değil! Microsoft, üçüncü tarafların sorumlu olduğunu ve düzeltmeleri için onları zorlamanız gerektiğini söylüyor.

Microsoft açıkça burada bir kaya ve zor bir yer arasında sıkışmış. Hile karşıtı programlar muhtemelen Windows çekirdeği ile bazı aptalca şeyler yapıyordu ve durması muhtemelen Windows 10'u daha iyi ve daha güvenli hale getiriyor. Ancak Microsoft, bu değişikliğin mevcut yazılımı bozacağını biliyor ve Windows 10 otomatik olarak bir güncelleme kurmaya karar verdikten sonra işletim sistemlerini aniden bulan oyuncuların hiçbirine dikkat etmiyor.

Rafael Rivera'nın Twitter tartışmasında söylediği gibi: “Kullanıcılar bunun oyunun hatası olduğunu bilmeyecek. Sistemi yıkmak, Microsoft'ta büyük bir hayır-hayırdı. ”

İLGİLİ: Windows 10'un Nisan 2019 Güncellemesinde Yeni Her Şey