Windows 10'un Microsoft'a Gönderdiği Verileri Nasıl Görebilirim

Microsoft, Nisan 2018 Güncellemesi ile Windows 10'un telemetrisini daha şeffaf hale getiriyor. Artık Windows PC'nizin Microsoft'a gönderdiği kesin tanılama bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Microsoft'un sunucularından da silebilirsiniz.

Microsoft hesabınıza eklenen yeni bir Gizlilik Panosu da artık mevcut. Microsoft'un sizin hakkınızda bildiği bilgilerin çoğunu görebileceğiniz tek bir yer sağlar ve onu siler.

Bilgisayarınızın Gönderdiği Teşhis Verilerini Görüntüleme

Windows 10 şimdi, tanılama ve telemetri hizmetlerinin Microsoft'a gönderdiği ayrıntıları tam olarak görmenize izin verir, ancak bunu yapabilmeniz için önce veri izlemeyi etkinleştirmeniz gerekir. Varsayılan olarak kapalıdır, çünkü Windows PC'nizdeki verileri depolamak için 1 GB'a kadar disk alanına ihtiyaç duyar.

İLGİLİ: Windows 10'un Temel ve Tam Telemetri Ayarları Gerçekte Ne Yapıyor?

Veri görüntülemeyi etkinleştirmek için Ayarlar> Gizlilik> Teşhis ve Geri Bildirim'e gidin. Diagnostic Data Viewer bölümüne ilerleyin ve anahtarı “On” konumuna çevirin.

Kullanılabilen "Tanısal Veri Görüntüleyici" düğmesini tıklayın ve Teşhis Verileri Görüntüleyici uygulamasını indirmek için Microsoft Mağazası'na götürüleceksiniz. Devam et ve devam et.

Uygulamayı yükledikten sonra, açmak için Ayarlar> Gizlilik> Teşhis ve Geri Bildirim altından "Tanısal Veri Görüntüleyici" düğmesini tekrar tıklayabilir veya Başlat menüsünüzde görünen "Teşhis Verileri Görüntüleyici" kısayolunu başlatabilirsiniz.

Teşhis Veri Görüntüleyici uygulaması sol bölmede çok sayıda tanısal “olay” ortaya çıkarır. Microsoft'a gönderilen tüm bilgilerin tam bir kopyasını içeren ayrıntılarını görüntülemek için bir etkinliği tıklatabilirsiniz.

Bir uygulama ile ilişkili verileri veya başka bir şey bulmak için uygulamadaki arama kutusunu da kullanabilirsiniz.

Örneğin, Microsoft Edge'i başlattık ve ardından Viewer uygulamasında “Edge” için bir arama gerçekleştirdik. Edge'in lansmanı ve yeni sekmeler oluşturmasıyla ilgili çeşitli etkinlikler bulduk. Bu, Windows'un Microsoft'a gönderdiği kesin tanılama bilgisidir. Microsoft, Edge'in ne kadar iyi performans gösterdiğini ve insanların Edge'in çeşitli özelliklerini ne sıklıkta kullandığını anlamak için kullanıyor.

n

Kenar çubuğundaki “Bir .csv dosyasına“ Verileri dışa aktar ”düğmesine tıklayarak bu verileri virgülle ayrılmış değerler (CSV) dosyasına aktarabilirsiniz. Gelecekte yaratılan yardımcı programların bu verileri daha fazla analiz etmenize izin vermesi ya da kendiniz kazabilirsiniz.

Bu özelliği düzenli olarak kullanmayı düşünmüyorsanız, Ayarlar> Gizlilik> Teşhis ve Geri Bildirim’e dönüp Diagnostic Data Viewer’daki anahtarı “Off” konumuna geri döndürmeyi düşünebilirsiniz. Bir gigabayt depolama alanına kadar tasarruf edersiniz.

Windows daha az tanılama veri toplamak nasıl

Varsayılan olarak, Windows 10 “Tam” tanılama verilerini toplar ve Microsoft'a gönderir. Windows'un daha az tanılama verileri toplamasını istiyorsanız, Ayarlar> Gizlilik> Raporlar ve Geri Bildirim'e gidebilir ve Teşhis Verileri altında "Temel" i seçebilirsiniz. Windows daha sonra Microsoft'un gerektirdiği minimum tanılama verilerini gönderecektir. Bunu, Tanısal Veri Görüntüleyicisine bakarak ve Microsoft'a ne kadar veri gönderileceğini görerek test edebilirsiniz.

Microsoft'un Sunucularından PC'nizin Teşhis Verilerini Silme

Windows 10 şimdi, Microsoft'un sunucularından PC'nizden toplanan tanılama verilerini silmenize izin veriyor. Bunu yapmak için Ayarlar> Gizlilik> Teşhis ve Geri Bildirim'e gidin, "Tanılama verilerini sil" bölümüne ilerleyin ve ardından "Sil" düğmesini tıklayın.

Microsoft Hesabınızın Gizlilik Panosunu Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

Microsoft ayrıca, Microsoft hesabınızla ilişkili diğer özel bilgileri gösteren ve silmenizi sağlayan yeni bir Gizlilik Panosu web sitesi de sunar. Kullanmak için kontrol panelini ziyaret edin ve Microsoft hesabınızla oturum açın. Ayrıca, Ayarlar> Gizlilik> Teşhis ve Geri Bildirim bölümündeki Teşhis Verilerini Sil bölümünün altındaki "Microsoft Hesap portalı" bağlantısını da tıklayabilirsiniz.

Microsoft Edge tarayıcınızın geçmişini, Bing arama geçmişini, Cortana ses etkinliğini, konum geçmişini ve medya etkinliğini (dinlediğiniz müzik ve izlediğiniz videolar) görüntülemek ve silmek için seçenekler görürsünüz. Uygulama ve hizmet kullanım geçmişi ve uygulama performans verileri de dahil olmak üzere telemetri ile ilgili veriler için seçenekler de vardır.

Microsoft'un hesabınızla ilişkilendirdiği verilerin çoğunu görmek için sayfada “Etkinlik Geçmişi” bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Her ne sebeple olursa olsun, kendi kopyanızı istemeniz halinde verilerinizi indirebilirsiniz.