Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi Yüklendikten Sonra 10 GB Disk Alanı Nasıl Serbest Bırakılır

Nisan 2018 Güncellemesini kurdunuz mu? Eğer öyleyse, sabit diskinizde 10 GB'den fazla veri alanı vardır – 26,6 GB'lık bir kartımız vardı! Sınırlı miktarda depolama alanına sahip bir dizüstü bilgisayarda veya tablette, bu cihazınızı biraz doldurabilir.

Büyük miktarda kullanılabilir depolama alanına sahip bir bilgisayarınız varsa, bu gereksiz verileri bile fark etmeyebilirsiniz. Windows otomatik olarak temizleyene kadar 10 gün boyunca takılır. Ancak, alan için bastıysanız, mümkün olan en kısa sürede temizlemek isteyeceksiniz.

Bu Dosyalar 10 Gün Düşürsün

Windows 10'un “Oluşturucuları” ile Windows 10'un Sonbahar İçerik Oluşturucu Güncellemesi'nden Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ne benzer şekilde yükseltmek, tamamen yeni bir Windows işletim sistemine yükseltmekle aynı işleme tabi tutulur.

Yeni bir “derlemeye” yükselttiğinizde, Windows “eski” Windows yüklemenizden sistem dosyalarını içeren bir Windows.old klasörü oluşturur. Bu, yeni derlemede bir sorunla karşılaşırsanız önceki Windows 10 yapısına "geri dönmenizi" sağlar.

İLGİLİ: Windows.old Klasörü nedir ve Nasıl Silmek?

Ancak, bu klasör sabit diskinizde 10 GB'den fazla alan kullanır. Windows 10 gün sonra otomatik olarak kaldırır, ancak alanı hemen boşaltmak için daha önce kaldırabilirsiniz.

Uyarı : Sadece PC'niz düzgün çalışıyorsa bunu yapmalısınız. Donanımınızda Windows 10'un yeni sürümüyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bu dosyaları sildikten sonra Windows'u tamamen yeniden yüklemeden önceki yapıya “geri dönme” yapamayacaksınız.

Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma seçeneğine gidip “Windows 10'un önceki sürümüne geri git” altındaki “Başlarken” tuşunu kullanarak yüklediğiniz Windows 10'un son yapısına geri dönebilirsiniz. Bu düğme sadece mevcut dosyalar bilgisayarınızda hala mevcutsa.

Windows.old Klasörü Nasıl Kullanılır

Her şey birkaç gün sonra iyi çalışıyorsa, devam edebilir ve bu dosyaları kaldırabilirsiniz. Windows.old klasörünü elle silmeniz gerekmez ve yapmamalısınız.

Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'nden başlayarak, bu dosyaları Ayarlar'daki yeni “Boş Alan” aracını kullanarak silebilirsiniz. Erişmek için Ayarlar> Sistem> Depolama> Şimdi Boş Alan Aç seçeneğine gidin.

İLGİLİ: Sabit Diskinizi Temizlemek için Windows 10'un Yeni “Serbest Boş Alan” Aracını Kullanın

Listedeki “Önceki Windows Kurulum (lar)” seçeneğini işaretleyin. Burada kaydedeceğiniz alan miktarını göreceksiniz.

Listede bu seçeneği görmüyorsanız, bu dosyaları zaten sildiniz ya da Windows 10 bunları sizin için silmiş.

Silmek istediğiniz diğer veri türlerini onaylayın ve ardından pencerenin üstündeki “Dosyaları Kaldır” düğmesine tıklayın. PC'niz düzgün çalışıyorsa, buradaki tüm veri türlerini silmek güvenlidir, ancak “Geri Dönüşüm Kutusu” seçeneğinin kontrol edilmesinin Geri Dönüşüm Kutusu'ndaki tüm dosyaları sileceğini unutmayın.

Disk Temizleme Kullanarak Windows.old Klasörü Nasıl Silinir

Ayrıca, işleri temizlemek için Disk Temizleme aracını da kullanabilirsiniz. Başlatmak için, Başlat menüsünü açın, “Disk Temizleme” yi arayın ve Enter tuşuna basın.

İLGİLİ: Windows Üzerindeki Sabit Disk Alanını Serbest Bırakmanın 7 Yolu

Disk Temizleme penceresinde “Sistem Dosyalarını Temizle” düğmesine tıklayın.

Listedeki “Önceki Windows yüklemeleri” seçeneğini işaretleyin. Sabit diskinizden kaldırmak istediğiniz diğer dosya türlerini de buradan boşaltmak için kontrol edebilirsiniz.

Kaldırmak istediğiniz şeyi seçtikten sonra “Tamam” a tıklayın. Disk Temizleme, önceki Windows yükleme dosyalarını kaldıracak ve sabit sürücünüzdeki alanı boşaltacaktır.

Bu dosyaları kaldırdıktan sonra önceki bir Windows 10 yapısına geri dönmeniz gerekiyorsa, Windows 10'u eski bir derlemeyle yükleme medyasından yeniden yüklemeniz gerekir.