Windows 10'un Yeni Ekran Görüntüsü Aracı'nı Kullanma: Klipler ve Ek Açıklamalar

Windows 10'un Redstone 5 güncellemesi, Windows 10'a modern bir ekran görüntüsü aracı getiriyor. Yeni bir klavye kısayolu, ekranınızın bir kısmını ekran görüntüsünü oluşturmanıza ve ek açıklamalar eklemenize olanak tanır.

Bu özellik, Windows Insider derlemesini kullanıyorsanız şimdi mevcuttur ve Sonbahar, 2018'deki kararlı Windows sürümünde kullanılabilir olmalıdır.

Bu Yeni Ekran Görüntüsü Aracı Nasıl Farklı?

Windows 10'da ekran görüntülerini almanın birçok yolu vardır. Windows + Print Screen'e basabilirsiniz (bazı klavyeler “PrtScn” veya “Print” etiketlerini basar), bir ekran görüntüsünü Pictures Screenshots klasörünüze bir PNG dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Ekran anahtarının tamamını (veya etkin pencere için Alt + Baskı Ekranını) panoya kopyalamak için ekran tuşuna basın, böylece bir yere yapıştırabilir veya Snipping Tool'u başlatabilir ve ekranınızın parçalarını kesmek için kullanabilirsiniz.

Redstone 5'de başka bir klavye kısayolu, ekranınızın parçalarını veya tüm ekranı panoya kırpmanızı sağlayan yeni bir ekran görüntüsü aracı açar. Ayrıca bu ekran görüntülerine not eklemenizi sağlayan yeni bir “Ekran Çizimi” uygulaması da ekler.

İLGİLİ: Windows 10'da Ekran Görüntüleri Nasıl Çekilir ?

Yeni kırpma aracı nasıl kullanılır

Yeni kırpma aracını kullanmak için Windows + ÜstKrktr + S tuşlarına basın. Nisan 2018 Güncelleme ve Windows 10'un önceki sürümlerinde, bu, ekranınızın bir bölümünü seçmenize ve yalnızca o bölümü panoya kopyalamanıza olanak tanıyan bir arabirim açar. Ancak, Redstone 5'de, ekranınızın üst kısmında yeni bir ekran görüntüsü çubuğu göreceksiniz.

Çubuğun dört düğmesi vardır. Soldan sağa, Dikdörtgen Klip, Serbest Biçimli Klip, Tam Ekran Klip ve Yakın.

Ekranınızın sadece dikdörtgen bir bölümünün bir klibini çekmek için “Dikdörtgen Klip” düğmesine tıklayın ve ardından ekranınızın bir bölümünü seçmek için sürükleyin.

Ekranınızın dikdörtgen olmayan bir bölümünün bir klibini çekmek için, çubuktaki “Serbest Biçimli Klip” i tıklayın ve ardından klipslemek istediğiniz alanı çizmek için ekranınızı tıklayıp sürükleyin.

Tüm ekranınızın ekran görüntüsünü almak için “Tam Ekran Klip” düğmesine tıklayın. Veya bir ekran görüntüsü almak istemiyorsanız, “Kapat” düğmesine tıklayabilir veya sadece klavyenizdeki Esc tuşuna basabilirsiniz.

Çektiğiniz ekran görüntüsü, bilgisayarınızda bir dosya olarak kaydedilmek yerine panoya kopyalanır. Ekran görüntüsünü “Paste” düğmesine tıklayarak veya Ctrl + V tuşlarına basarak görüntü dosyalarını destekleyen herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

Redstone 5'in yeni Pano Geçmişi özelliğiniz varsa, panoya kopyaladığınız diğer öğelerin yanı sıra çektiğiniz ekran görüntülerinin geçmişini görüntülemek için Windows + V tuşlarına basabilirsiniz.

Yeni ekran görüntüsü aracını, klavyenizde Print Screen tuşuna da bastığınızda da görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> Erişim Kolaylığı> Klavye'ye gidin. “Ekran kırpılmasını başlatmak için Print Screen tuşunu kullanın” seçeneğini etkinleştirin.

Bu uygun kısayol varsayılan olarak kapalıdır, ancak Redstone 5 güncellemesinin herkese açılmasından sonra herhangi bir Windows 10 PC'de bu aracı başlatmak için her zaman Windows + Shift + S tuşlarına basabilirsiniz.

Yeni Ekran Eskiz Aracı Nasıl Kullanılır

Kırpma aracıyla bir ekran görüntüsü aldığınızda bir bildirim göreceksiniz. Bu bildirim, Eylem Merkezi'nde de mevcuttur. Ekran Çizimi uygulamasında yeni çektiğiniz ekran görüntüsünü açmak için bildirimi tıklayın.

Ekran Çizimi aracını, yüklü uygulamalar listenizde normal bir uygulama olarak göründüğü Başlat menünüzden de açabilirsiniz.

Ekran Sketch, ekran görüntüleri ile çalışmak için bir dizi temel araç sunuyor. Ekran görüntüsünü açıklama ve düzenleme için Tükenmez Kalem, Kurşun Kalem, Vurgulayıcı, Silgi, Cetvel ve Kırpma seçeneklerini bulacaksınız. Geri Al ve Yinele düğmeleri de vardır.

Araç çubuğunun sol tarafındaki “Yeni Parlama” simgesine tıklayarak buradan daha fazla ekran görüntüsü alabilir veya herhangi bir görüntü dosyasını açmak için “Dosya Aç” seçeneğine tıklayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, görüntüyü bir dosya olarak kaydetmek için “Farklı Kaydet” düğmesini kullanabilirsiniz; kolay kopyalama için panoya kopyalamak için “Kopyala” düğmesi veya başka bir yere göndermek için “Paylaş” düğmesi Uygulamanın.

Ayrıca, bu uygulama Setleri sekmelerini desteklediğinden, her biri kendi ayrı sekmesi olan, aynı pencerede birden fazla ekran görüntüsü ile çalışabilirsiniz.

İLGİLİ: Uygulamaların sekmelere yerleştirilmesi için Windows 10'daki ayarlar nasıl kullanılır

Bu uygulama, orijinal olarak Windows Mürekkep Çalışma Alanında yerleşik olan Ekran Kalemleri aracına dayanmaktadır; bu, Windows kullanıcıları için kalem kalemleriyle tasarlanmıştır. Ekran Kroki hala bir kaleminiz varsa yararlıdır, ancak herkes sadece bir fareniz veya dokunmatik ekranınız olsa bile ek açıklamalar için kullanabilir.

İLGİLİ: Windows 10'da Windows Mürekkep Çalışma Alanı Nasıl Kullanılır (veya Devre Dışı Bırakılır)