Windows 10'un Yeni Panosunu Kullanma: Geçmiş ve Bulut Senkronizasyonu

Şu anda Insider Preview formunda bulunan Windows 10 Redstone 5 güncellemesi yeni bir Pano deneyimine sahip. Artık panoya kopyaladığınız öğelerin geçmişine erişebilir, sık kullanılan öğeleri sabitleyebilir ve panonuzu bilgisayarlarınız arasında senkronize edebilirsiniz.

Yeni Pano Özellikleri Nasıl Etkinleştirilir

Bu yeni pano özelliklerini etkinleştirmek için Ayarlar> Sistem> Pano'ya gidin. Sisteminizde “Pano” seçeneğini görmüyorsanız, kararsız Redstone 5 Insider Önizleme'yi kullanmıyorsunuzdur.

Bu yeni özellikler varsayılan olarak kapalıdır. Pano geçmişini etkinleştirmek için “Birden Çok Öğeyi Kaydet” seçeneğini “Açık” olarak değiştirin.

Pano verilerinizi tüm Windows 10 cihazlarınızda veya daha doğrusu, Redstone 5 veya daha yeni bir sürümü çalıştıran tüm Windows 10 cihazlarınızla senkronize etmek için “Cihazlarda Eşitleme” yi “Açık” olarak ayarlayın.

Otomatik Senkronizasyon tercihini de seçebilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, varsayılan seçenek “Kopyaladığım metni otomatik olarak senkronize etmektir.” Windows 10, kopyaladığınız her şeyi otomatik olarak panoya senkronize eder.

Windows'un şifreler gibi olası hassas verileri senkronize etmesini önlemek için bunun yerine "Kopyaladığım metni otomatik olarak senkronize et" seçeneğini belirleyin. Ardından, istediğiniz zaman cihazlarınız arasında metinleri manuel olarak senkronize etmeyi seçebilirsiniz.

Pano Geçmişine Nasıl Erişilir?

Yeni Pano aracını açmak için herhangi bir uygulamada Windows + V tuşlarına basın. Bir Pano paneli görünecektir.

Bu panel, panoya kopyaladığınız öğelerin geçmişini, en yakın zamanda en üstte bulunan öğeyle birlikte gösterir. Mevcut uygulamada yapıştırmak için panoya tıklayarak bir şey seçin.

Öğenin sağındaki iğne simgesinin üzerine gelip tıklatarak öğeleri panoya “iğneleyebilirsiniz”. Windows bu öğeyi Pano panosunda tutacak ve yeni öğeler için yer açmak için atmayacak. Her zaman mevcut olacaktır, bu yüzden bu seçenek sıklıkla yapıştırdığınız öğeler için idealdir.

Bir öğenin üzerindeki "x" düğmesini de hemen panodan kaldırmak için tıklayabilirsiniz.

Şu anda bu pano geçmişinin boyutu 1 MB'den küçük olan metin, HTML ve resimleri desteklemektedir. Kopyaladığınız daha büyük öğeler geçmişte depolanmaz.

Pano geçmişini etkinleştirmediyseniz veya etkinleştirdiğinizden bu yana panoya hiçbir şey kopyalamadıysanız, devam etmeden önce özelliği etkinleştirmeniz veya bir şeyi kopyalamanız gerektiğini bildiren bir mesaj görürsünüz.

Sync Nasıl Çalışır?

Pano eşitlemesini etkinleştirdiyseniz, panonuzun içeriği Redstone 5 çalıştıran PC'ler arasında senkronize edilir. Bu, Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'nde sunulan Zaman Çizelgesine güç veren aynı Microsoft Graph teknolojisini kullanır. Bunun çalışması için aynı Microsoft hesabıyla her iki cihaza da giriş yapmanız gerekir.

Varsayılan olarak, “Kopyaladığım metni otomatik olarak senkronize et” seçeneği, Windows 10'un Ctrl + C tuşlarına basarak veya herhangi bir uygulamada “Kopyala” seçeneğine tıklayarak panoya kopyaladığınız her şeyi anında senkronize etmesine neden olur. Özel bir şey yapmanıza gerek yoktur; bir PC'de kopyaladığınız şey diğer PC'nizdeki Pano geçmişinde görünecektir.

Bunun yerine "Kopyaladığım metni otomatik olarak senkronize et" seçeneğini seçerseniz, kopyalamak istediğiniz şeyi el ile seçmeniz gerekir. Bunu yapmak için, Pano geçmişinizi Windows + V ile açın, pano geçmişinizdeki bir öğenin üzerine gelin ve bulut şeklindeki “Diğer Aygıtlara Eşitle” simgesine tıklayın.

Başlangıçta, Windows 10, bu özelliği kullanarak yalnızca 100 KB'den küçük verileri eşitleyecektir. Microsoft bu sınırı artırıncaya kadar uzun metin bölümleri ve büyük resimler senkronize edilemeyebilir.

Microsoft, bu özelliğin, iPhone'unuzdaki, iPad'inizdeki ve Android'deki Microsoft'un SwiftKey klavyesiyle pano verilerinizi senkronize edebileceği vaadinde bulunarak PC'nizde bir şey kopyalamanıza ve telefonunuzdaki herhangi bir uygulamaya kolayca yapıştırabilmenize olanak sağlayacaktır. Ancak, bu özellik henüz SwiftKey klavye uygulamasına eklenmedi.

Pano Geçmişiniz Nasıl Temizlenir?

Geçmişinizin tamamını (hem PC'nizde hem de Microsoft'un sunucularında) temizlemek isterseniz, Ayarlar> Sistem> Pano'ya geri dönün. Pano Verilerini Temizle altındaki “Temizle” düğmesini tıklayın.

Bu, sabitlenmiş öğelerinizi temizlemeyecek, bu yüzden bunları kaldırmak veya el ile silmek gerekir.

Bu yeni Pano özellikleri, Microsoft'un Redstone 5'i Ekim 2018 civarında bir süre kararlı bir güncelleme olarak piyasaya sürmesinden önce muhtemelen değişecektir.