Windows 10'un Yeni Sekmelerinden Bir Uygulamayı Hariç Tutmak

Windows 10'un Redstone 5 güncellemesi, sisteminizdeki hemen hemen her uygulamaya sekme ekler. Bu sekmeleri istediğiniz herhangi bir uygulamadan kaldırarak, bu uygulamalara geleneksel bir windows başlık çubuğuna bir kez daha sahip olabilirsiniz.

Bu yeni sekme özelliği “Sets” olarak adlandırıldı ve sisteminizde şu andaki her uygulama için tamamen devre dışı bırakılamaz. Microsoft, yalnızca belirli uygulamalar için devre dışı bırakmanıza izin verir – ancak bunu, istediğiniz sayıda uygulama için devre dışı bırakabilirsiniz.

Redstone 5 güncellemesi şu anda Insider Preview formunda mevcut. Bir zamanlar Güz 2018'de piyasaya sürülecek ve başka bir şey olacak – muhtemelen “Ekim 2018 Güncellemesi” veya “Kasım 2018 Güncellemesi”.

Sekmeleri yapılandırmak için Ayarlar> Sistem> Çoklu görevler'e gidin.

İLGİLİ: Uygulamaların sekmelere yerleştirilmesi için Windows 10'daki ayarlar nasıl kullanılır

“Sets” bölümüne gidin ve “Add app” düğmesine tıklayın.

Alt + Sekme tuşlarına bastığınızda pencerelerin pencerelerin yanında görünüp görünmeyeceğini kontrol etmek de dahil olmak üzere, burada Ayarların yapılandırılması için başka seçenekler bulacaksınız.

Sekmeleri kaldırmak istediğiniz uygulamanın adı için listeyi kaydırın, seçin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Bu liste, Mail, File Explorer gibi yerleşik Windows uygulamaları ve yüklediğiniz tüm masaüstü uygulamaları gibi evrensel uygulamaları gösterir.

İstediğiniz kadar uygulamadan sekmeleri kaldırmak için bu işlemi tekrarlayın. Beğenmediyseniz, kullandığınız her uygulamadaki Setleri sekmelerini kaldırmanız için sizi durduran hiçbir şey yok.

Bir uygulamayı bu listeden kaldırmak ve bu uygulamaya sekmeleri geri yüklemek için, listedeki uygulamayı tıklayın ve ardından "Kaldır" düğmesini tıklayın.

Bu listeye eklediğiniz tüm uygulamalar artık yeni sekmeli başlık çubuğu yerine klasik başlık çubuğuna sahip olacak.

Bu değişiklik hemen gerçekleşmezse, uygulamanın penceresini en aza indirin ve geri yükleyin. Bu işe yaramazsa, uygulamayı yeniden başlatmanız gerekir.