Windows 10'un Yeşil Bir Ölüm Ekranına Sahip Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Herkes Windows PC'niz çöktüğünde ortaya çıkan mavi ölüm ekranını (BSOD) duydu. Fakat Windows 10'un da yeşil bir ölüm ekranı olduğunu biliyor muydunuz?

Ölüm yeşil ekranı yalnızca Windows 10'un Insider Preview sürümünü çalıştırdığınızda görünür. Ölüm mavi ekranıyla aynıdır ve aynı hata mesajlarını gösterir.

Başka bir deyişle, Windows 10'un normal sürümünde mavi bir ölüm ekranını tetikleyen herhangi bir şey, Windows 10'un Insider Preview sürümünde yeşil bir ölüm ekranını tetikler. İnşa ”ve mavi yerine yeşil bir arka plana sahip.

Yeşil renk, hatanın Windows 10'un kararsız geliştirme sürümleri tarafından oluşturulduğunu vurguluyor. Bu Insider sürümleri genellikle Windows 10'un normal sürümünde karşılaşamayacağınız çökmelere ve hatalara neden oluyor. Bu geliştirme yazılımı çalıştırırken karşılaşıyorum.

PC'nizde yeşil bir ölüm ekranı (GSOD) görüyorsanız, bu, Windows 10'un Insider Preview derlemesini kullandığınızın işaretidir. Sorun, kararsız derlemede bir hata olabilir, ancak daha derin bir sorun olabilir PC'nizin donanım veya sürücüleri ile. Windows 10'un kararlı bir sürümüne geri dönene kadar kesin olarak bilemezsiniz.

Microsoft bu değişikliği Nisan 2017’de yayımlanan Creators Update’te tekrar yaptı. Bundan önce, Windows 10 Insider standart mavi ölüm ekranları kullandı.

Windows 10'un Insider Preview derlemesini kullanıyorsanız ve kendiniz görmek istiyorsanız, bu kayıt defteri mavi ekranı manuel olarak tetiklemek için kesmekle devam eder – ve “MANUALLY INITIATED CRASH” stop koduyla yeşil bir ekran tetikler.

İLGİLİ: Ölümün Mavi Ekranı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey