Windows 10'un Zaman Çizelgesi nedir ve Nasıl Kullanılır?

Zaman Çizelgesi, Windows 10'un Görev Görünümünün bir parçasıdır. Yaptığınız etkinliklerin geçmişini gösterir ve hatta bilgisayarlarınızdaki etkinlikleri senkronize edebilir. Sonra bıraktığınız yerden kolayca alabilirsiniz.

Bu özellik, Windows 10'un Spring Creators Update'in bir parçasıdır. Ayrıca, Microsoft hesabınızla oturum açarsanız, mobil uygulamalarla da çalışabilir, böylece iPhone veya Android telefonunuzda açtığınız bir Word belgesini bilgisayarınızda Zaman Çizelgesi'nde görebilirsiniz.

Not : Şu anda Yakın Paylaşma özelliği yalnızca Windows 10 Insider Preview programının bir parçasıysanız kullanılabilir. Bu özellik, 10 Nisan civarında olmasını beklediğimiz Spring Creators Güncellemesi geldiğinde kamuya yayılmaya başlayacak.

Zaman Çizelgesi'ne Nasıl Erişilir?

Görev Görünümü'nü açmak için görev çubuğunuzdaki Cortana kutusunun sağındaki “Görev Görünümü” simgesini tıklayın. Simgeyi görmüyorsanız, muhtemelen geçmişte gizlemişsinizdir. Görev çubuğunuzu sağ tıklayıp yeniden etkinleştirmek için “Görev Görünümü Düğmesini Göster” i tıklayabilirsiniz.

Klavyenizdeki Windows + Tab tuşlarına basarak da Görev Görünümü'nü açabilirsiniz.

Zaman Çizelgesi, Görev Görünümü arayüzünde açık olan pencerelerinizin altında görünür. Görmek için aşağı kaydırmanız gerekebilir. Ekranın sağ tarafındaki kaydırma çubuğu, önceki günlerde geriye doğru ilerlemenizi sağlar.

Son zamanlarda gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri görüntülemek için zaman çizelgesinde aşağı doğru ilerleyin. Ayrıca, Microsoft Edge'de görüntülediğiniz web sayfalarını ve Windows 10 ile birlikte gelen Haberler uygulaması gibi uygulamalarda incelediğiniz makaleleri de içeren modern Evrensel Windows Platformu (UWP) Mağazası uygulamalarıyla ilişkili etkinlikleri de göreceksiniz. Uygulama geliştiricileri, Uygulamalarının Zaman Çizelgesi'nde görünmesini sağlamak için Microsoft Graph API'ya destek eklemek üzere, bu listede kullandığınız her uygulamayı göremezsiniz.

Etkinlikler listesi Dosya Gezgini ile açtığınız her dosyayı içerir, böylece burada birçok belge, elektronik tablo, resim, video ve müzik dosyası görebilirsiniz.

Devam etmek için bir etkinliği tıklayın veya dokunun. Windows dosyayı açar veya web sayfasına, makaleye veya baktığınız her şeye geri döner.

Önceki günlerde gerçekleştirdiğiniz aktiviteler, bu arayüzün kaymasını kolaylaştıracak şekilde gruplandırılmıştır. Hepsini görmek için “Tüm Aktiviteleri Gör” e tıklayınız.

Bir etkinliği (veya etkinlik grubunu) kaldırmak isterseniz, sağ tıklayın veya uzun basın ve ardından “Kaldır” veya “Tümünü Tümünü Sil” seçeneğini seçin.

Zaman Çizelgesi PC'nizde Nasıl Senkronize Edilir?

Zaman Çizelgesi varsayılan olarak açıktır, ancak izin vermedikçe bulutla hiçbir şeyi senkronize etmez. Windows'un verilerinizi bir bilgisayardan buluta senkronize etmesini söylerseniz, söz konusu etkinlikleri aynı Microsoft hesabıyla oturum açtığınız diğer bilgisayarlarda görürsünüz.

Bunu yapmak için her bilgisayarda bu özelliği etkinleştirmeniz gerekmez. Örneğin, masaüstünde senkronizasyonu etkinleştirebilir ve dizüstü bilgisayarınızda devre dışı bırakabilirsiniz. Masaüstünüzün faaliyetlerini dizüstü bilgisayarınızdaki Zaman Çizelgesi'nde görürsünüz, ancak dizüstü bilgisayarınızın senkronizasyonunu etkinleştirmediğiniz sürece, dizüstü bilgisayarınızın masaüstünüzdeki Zaman Çizelgesi'nde etkinlikleri göremezsiniz.

Senkronizasyonu etkinleştirmek için Zaman Çizelgesi'nin en altına gidin ve “Zaman Çizelgesinde Daha Fazla Güne Bakın” bölümünün altındaki “Aç” düğmesine tıklayın.

Ayrıca, Ayarlar> Gizlilik> Etkinlik Geçmişi'ne gidebilir ve "Windows'un bu bilgisayardaki etkinlikleri bulutla senkronize etmesine izin ver" seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

Zaman Çizelgesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Zaman Çizelgesi özelliğini kullanmak istemiyorsanız, Ayarlar> Gizlilik> Etkinlik Geçmişi'ne gidebilir ve “Windows'un buradaki faaliyetlerimi toplamasına izin ver” seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Zaman Çizelgesi'nin içeriğini silmek için, “Hesaplardan etkinlikleri göster” seçeneğinin altında görünen tüm Microsoft hesaplarını “Kapalı” olarak ayarlayın ve ardından “Temizle” düğmesini tıklayın.

Gerçekten Timeline'ı kullanışlı hale getirmek için, kullandığınız uygulamalar buna destek eklemelidir. Gelecekte kaç uygulamanın Microsoft Graph API'sini ve dolayısıyla Timeline'ı destekleyeceği açık değil.