Windows 7'nin Destek Sonu Nag'lerinden Nasıl Korunulur

Windows 7 yakında sizi Windows 10'a yükseltmek için nagging yapmaya başlayacak – tekrar. Özellikle, Microsoft’un 14 Ocak 2020’de Windows 7’yi desteklemeyi resmen durduracağını bildiren bir mesaj göreceksiniz. İşte bundan nasıl kaçınılacağınız.

Neden Windows 7 sizi koruyacak

Microsoft, Windows 7’yi yalnızca 14 Ocak 2020’ye kadar güvenlik düzeltme ekleriyle destekleyecektir. Bu tarihten sonra, Windows 7 teknik olarak “genişletilmiş destek” bırakacaktır. İşletmeler ek destek için ödeme yapabilir, ancak ortalama tüketici PC'leri güvenlik düzeltme ekleri olmadan sıkışıp kalacak.

Bu, Windows 7 makinelerinin giderek daha savunmasız olacağı ve yazılım geliştiricilerin sonunda eski bilgisayarları geride bırakacakları ve Windows 7'de çalışan yazılımları yazmayı durduracakları anlamına geliyor.

14 Ocak 2020'ye kadar desteklenen bir işletim sistemine geçmenizi şiddetle öneririz. O zamana kadar desteklenen bir işletim sistemi kullanıyorsunuz – bu yüzden pankartları gizlemekten ve PC'nizi kullanmaktan çekinmeyin. Ve kim, niye dürtülmek istiyor ki?

İLGİLİ: Windows 7'de yalnızca bir yıl güvenlik yaması kaldı

Microsoft, Nagları Susturmanıza İzin Verecek

Microsoft dersini aldı – bir nevi. Orijinal “Get Windows 10” (GWX) mesajları tekrar tekrar tekrar gelmeye devam ederken, bu destek sonu bildirimi çok daha az sinir bozucu görünüyor.

Bu son açılır pencere mesajı sisteminize herhangi bir yazılım yüklemeyi denemez. Aslında, ücretsiz Windows 10 yükseltme teklifi sona ermiştir; ancak Windows 10'a ücretsiz olarak yükseltmenin resmi ancak gizli bir yolu vardır.

Tüm mesajlar, Windows 7'nin artık 14 Ocak 2020'de desteklenmeyeceği ve Microsoft'un web sitesine daha fazla bilgi içeren bir bağlantı sağlayacağı konusunda size bilgi veriyor.

Daha da önemlisi, pencerenin sol alt köşesinde "Bana Tekrar Hatırlatma" onay kutusu var. Bu onay kutusunu etkinleştirin ve Microsoft umarım sizi rahatsız etmeyi bırakacaktır. Ancak, bu onay kutusunu etkinleştirmezseniz ve pencereyi kapatırsanız, yaşam sonu bildiriminin art arda olduğunu göreceksiniz.

Bleeping Computer, güncellemenin yüklediği işlem ( C:WindowsSystem32sipnotify.exe ) ve oluşturduğu zamanlanmış görevler de dahil olmak üzere, bu iletinin tam olarak nasıl çalıştığıyla ilgili tüm teknik ayrıntılara sahiptir. Microsoft'un agresif ve yanıltıcı taktikleri, son zamanlarda büyük bir gelişme gibi görünüyor.

İLGİLİ: Şimdi Yükselt veya Bu Gece Yükselt: Microsoft Nasıl Windows 10'u Herkese Agresif Yaptı?

Nags Sisteminizden Nasıl Çıkarılır

Bu nag mesajı, bilgisayarınızda otomatik güncelleme etkinleştirilmişse, Windows Update tarafından otomatik olarak yüklenecek bir güncelleme olan KB4493132'nin bir parçası olarak gelir. Düğmenin görünmesini durdurmak için yapmanız gereken tek şey güncellemeyi yüklemekten kaçınmak veya önceden kuruluysa kaldırmaktır. Güncelleme “Windows 7 SP1 Destek Bildirimi” başlıklı.

KB4493132 ilk olarak 19 Mart 2019'da piyasaya sürüldü. Windows 7 PC'nizde zaten olabilir. Ancak, nag mesajlarının görünmeye başlayacağı 18 Nisan 2019 tarihine kadar uykuda kalacaktır. Güncelleştirmeyi Windows 7 sanal makinesinde görmedik, bu nedenle Microsoft yavaş yavaş yayıyor olabilir.

Güncelleştirmeyi yüklememek için, güncelleştirmeyi Windows Update'ten yüklememeyi seçin. Görürseniz gizleyin. Windows 7 güncellemeleri otomatik olarak kurmaya ayarlanmışsa, sizi uyarması, ancak otomatik olarak kurmaması için ayarlayabilir veya güncellemeyi daha sonra kaldırabilirsiniz.

Güncellemeyi gizlemek için Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Windows Güncelleme öğesine gidin ve mevcut güncelleme sayısını tıklayın. Listede görüyorsanız, KB4493132'yi sağ tıklayın ve “Güncellemeyi Gizle” yi seçin.

Bu güncelleştirmeyi daha önce yüklediyseniz kaldırabilirsiniz. Denetim Masası> Programlar> Yüklü Güncellemeleri Görüntüle'ye gidin, listede KB4493132'yi bulun (arama kutusunu kullanarak arayabilirsiniz) ve kaldırın.

Ya da daha iyisi, bunun için endişelenemezsiniz. Etiket 18 Nisan'da bir kez açılacak, ancak bir daha asla görmek istemediğinizi ve pencereyi kapatmayı istemediğinizi söyleyen kutuyu işaretleyebilirsiniz. Öyleyse işiniz bitti ve onları bir daha görmek zorunda kalmayacaksınız – o belirli PC'nizde. Neyse, teori bu. Umarım, Microsoft zaman içinde giderek daha saldırgan olmaz ve onay kutusunu tıklayan kullanıcıların isteklerine uyar.

14 Ocak 2020'ye Yükseltmelisiniz

Hemen Windows 7'yi terk etmek zorunda değilsiniz. Yine de resmi olarak Microsoft tarafından 14 Ocak 2020'ye kadar güvenlik güncellemeleriyle destekleniyor.

Bu tarihten sonra Windows 7'den çıkmanızı öneririz. Windows 7 artık güvenlik güncelleştirmeleriyle desteklenmeyecek, bu da saldırıya karşı daha savunmasız kaldığı anlamına geliyor. Windows 10 zaten daha güvenli bir işletim sistemi, Windows 7 hala güncelleme alıyor olsa bile. (İsterseniz, evet, yine de Windows 10'u ücretsiz alabilirsiniz.)

Bu, Windows 10'a yükseltmeniz gerektiği anlamına gelmez. Oldukça eski bir bilgisayarınız varsa, yalnızca yeni bir Windows 10 PC satın almak isteyebilirsiniz.

Ve, eğer Windows 10 kullanmak istemiyorsanız, sorun değil – bir Chromebook, Mac, iPad veya sadece mevcut PC'nize Linux kurarken düşünmelisiniz. Ne yaparsanız yapın, şu anda güncellemelerle desteklenen güvenli bir işletim sistemi kullanmanızı öneririz. Ancak, Windows 8.1 bir kaç yıl daha güncellemelerle desteklense de, Windows 10 üzerinden Windows 10 önerilmektedir.