Windows, Android ve Linux'ta Apple'ın Canlı Akış Olaylarını Nasıl İzleyebilirsiniz?

Apple, Safari tarayıcısını kullanmadıkça, kullanıcıların etkinliklerini izlemelerini geçmişte engelledi, ancak artık bunları herhangi bir işletim sisteminde izleyebiliyorsunuz.

Güncelleme: Apple’ın minimum gereksinimleri hemen değişti ve şimdi Chrome veya Firefox’u kullanarak da izleyebilirsiniz:

Bu akış en iyi iOS 10 veya daha sonraki Safari'yi kullanarak iPhone, iPad veya iPod touch'ta deneyimlidir; macOS Sierra 10.12 veya üzeri Safari'yi kullanan bir Mac; veya Windows 10 ve Microsoft Edge kullanan bir bilgisayar. AirPlay üzerinden Apple TV'ye akış yapmak, en son Apple TV yazılımı veya TVOS ile bir Apple TV (2. nesil veya daha yeni) gerektirir. Diğer platformlar, yeni Chrome veya Firefox sürümlerini kullanarak akışa erişebilir (MSE, H.264 ve AAC gereklidir).

Bu nedenle, Apple etkinliğini herhangi bir tarayıcıda izlemek istiyorsanız, herhangi bir cihazda bugünkü etkinliğin resmi sayfasına gidin. Açıkçası bunu henüz test etmedik, bu yüzden sorun yaşarsanız, ayrıntıların geri kalanı için okumaya devam edin ve etkinlik başladıktan sonra VLC akışı URL'sini güncelleriz.

https://www.apple.com/apple-events/june-2018/

Ayrıca, en sevdiğiniz tarayıcıda apple.com'a da gidebilir ve bir web sitesindeki diğer herhangi bir videoda yaptığınız gibi izleyebilirsiniz. Bir Apple TV'de, yayınlamak için ücretsiz "Apple Events" uygulamasını indirin. Bir Apple cihazında izliyorsanız, ekranınızı Apple TV'nize yansıtmak için AirPlay'i de kullanabilirsiniz.

Öyleyse neden başka bir yere onları aktaramıyorsun? Apple'ın canlı etkinlikleri bir web sayfasındaki normal videolardır, değil mi? Tam olarak değil: Apple, “HTTP Live Streaming (HLS)” adlı bir protokol kullanır. Apple'ın Safari tarayıcısı ve Microsoft'un Edge tarayıcısında çalışır, ancak Google'ın Chrome veya Mozilla Firefox'unda çalışmaz. Bununla birlikte, video akışını izlemek için başka yollar vardır.

Windows 10 Kullanıcıları: Her Zaman Sadece Microsoft Edge Kullanabilirsiniz

Windows 10'un lansmanı ile Apple olayları Windows'da yayınlanmak için çok daha kolay hale geldi. Windows 10 çalıştırıyorsanız ve Apple etkinliğini Chrome veya Firefox'ta çalıştıramazsanız, dahil edilen Microsoft Edge web tarayıcısını başlatabilir, Apple'ın web sitesine gidebilir ve izlemeye başlayabilirsiniz. Apple platformu

Bu “sadece çalışır” çünkü Microsoft Edge HTTPS Live Streaming özelliğini desteklemektedir.

Windows 7/8/10, Android ve Linux Kullanıcıları: VLC ile Akışı yakalayın

Windows 7 veya 8'i çalıştırıyorsanız veya Android'i çalıştıran bir telefondan veya tabletten izlemek istiyorsanız, yine de VLC media player'a teşekkür edebilirsiniz. Diğer bazı medya oyuncuları da çalışabilir, ancak VLC'yi severiz.

NOT: Kilometreniz bu numaraya göre değişebilir. Resmi bir çözümü kullanarak akışı izlemek, geçmişte VLC bizim için gayet iyi çalışsa da, genellikle daha iyi çalışır.

Cihazınızda VLC yüklü değilse, bilgisayarınız için VLC'yi veya Android için VLC'yi indirin.

Cihazınızda VLC'yi başlatın. VLC'nin Windows veya Linux sürümünde, Medya> Ağ Akışı'nı Aç'ı tıklayın. Android sürümünde, menü düğmesine ve "Akış" a dokunun.

Apple canlı akışının adresini kopyalayıp kutuya yapıştırın. Apple, her canlı etkinlik için farklı bir URL kullanır. Bu nedenle, her bir canlı akış için, etrafında döndüğünde farklı bir adrese ihtiyacınız olur.

NOT: Başladıktan sonra Haziran 2018 Keynote URL'si ile güncelleneceğiz. Lütfen yer imi ve geri dönün.

İşte, 5 Haziran 2017'de WWDC Keynote’ın URL’si:

https://p-events-delivery.akamaized.net/17qopibbefvoiuhbsefvbsefvopihb06/m3u8/hls_mvp.m3u8

“Oynat” a tıklayın ve canlı etkinlik, geçerli etkinlik için doğru URL'yi girdiğiniz ve Apple'ın şu anda etkinliği canlı olarak yayınladığınız varsayılarak VLC'de hemen oynatılmaya başlamalıdır. Biraz erken ayar yapmayı denerseniz, siyah bir ekran görebilirsiniz – ancak etkinlik başladığında etkinlik otomatik olarak oynatılmaya başlamalıdır.

Artık cihazlarını kullanmasanız bile, Apple'ın son haberlerine devam edebilirsiniz.