Windows Görev Yöneticisi: Komple Kılavuz

Windows Görev Yöneticisi, sisteminizin genel kaynak kullanımından her bir işlemle ilgili ayrıntılı istatistiklere kadar, faydalı bilgiler içeren güçlü bir araçtır. Bu kılavuz, Görev Yöneticisi'ndeki her özelliği ve teknik terimi açıklar.

Bu makalede, Windows 10'un Görev Yöneticisi üzerinde durulmaktadır, ancak bunun çoğu Windows 7 için de geçerlidir. Microsoft, Windows 7'nin yayımlanmasından bu yana Görev Yöneticisi'ni önemli ölçüde geliştirmiştir.

Görev Yöneticisi Nasıl Başlatılır

Windows, Görev Yöneticisi'ni başlatmak için birçok yol sunar. Görev Yöneticisini klavye kısayoluyla açmak için Ctrl + ÜstKrkt + Esc tuşlarına basın veya Windows görev çubuğunu sağ tıklayın ve “Görev Yöneticisi” ni seçin.

Ayrıca Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basabilir ve ardından beliren ekranda “Görev Yöneticisi” ni tıklatabilir veya Başlat menünüzde Görev Yöneticisi kısayolunu bulabilirsiniz.

Basit Görünüm

Görev Yöneticisi'ni ilk başlattığınızda küçük, basit bir pencere göreceksiniz. Bu pencere, arka plan uygulamaları hariç olmak üzere, masaüstünüzde çalışan görünen uygulamaları listeler. Burada bir uygulama seçebilir ve kapatmak için “Görevi Sonlandır” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bir uygulama yanıt vermiyorsa (başka bir deyişle, donmuşsa) ve onu her zamanki gibi kapatamazsanız, bu kullanışlıdır.

Daha fazla seçeneğe erişmek için bu pencerede bir uygulamayı sağ tıklayabilirsiniz:

 • Geçiş Yap: Uygulama penceresine geçin, masaüstünüzün önüne getirin ve odağa koyun. Bu, hangi pencerenin hangi uygulamayla ilişkili olduğundan emin değilseniz kullanışlıdır.
 • Görevi Sonlandır : İşlemi sonlandırın. Bu, “Görevi Sonlandır” düğmesiyle aynı şekilde çalışır.
 • Yeni Görev Çalıştır : Bir program, klasör, belge veya web sitesi adresini belirleyebileceğiniz Yeni Görev Oluştur penceresini açın; Windows açacaktır.
 • Her Zaman Üstte : Görev Yöneticisi penceresinin kendisini masaüstünüzdeki diğer pencerelerin "her zaman üstte" tutarak, her zaman görmenizi sağlar.
 • Dosya Konumunu Aç: Programın .exe dosyasının konumunu gösteren bir Dosya Gezgini penceresi açar.
 • Çevrimiçi Arama : Programın uygulama adı ve dosya adı için Bing araması yapın. Bu programın tam olarak ne olduğunu ve ne yaptığını görmenize yardımcı olacaktır.
 • Özellikler : Programın .exe dosyasının Özellikler penceresini açın. Burada uyumluluk seçeneklerini ayarlayabilir ve örneğin programın sürüm numarasını görebilirsiniz.

Görev Yöneticisi açıkken, bildirim alanında bir Görev Yöneticisi simgesi göreceksiniz. Bu, sisteminizde şu anda ne kadar CPU (merkezi işlem birimi) kullanımının kullanıldığını ve hafızayı, diski ve ağ kullanımını görmek için fareyi kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın CPU kullanımıyla ilgili sekmeleri tutmanın kolay bir yolu.

Görev çubuğunda Görev Yöneticisi görünmeden sistem tepsisi simgesini görmek için, tam Görev Yöneticisi arayüzünde Seçenekler> Simge Küçültüldüğünde Gizle'yi tıklatın ve Görev Yöneticisi penceresini simge durumuna küçültün.

Görev Yöneticisinin Sekmeleri Açıklandı

Görev Yöneticisinin daha gelişmiş araçlarını görmek için, basit görünüm penceresinin altındaki “Daha Fazla Ayrıntı” ya tıklayın. Sekmeli arayüzün tam göründüğünü göreceksiniz. Görev Yöneticisi tercihinizi hatırlayacak ve gelecekte daha gelişmiş görünüme açılacaktır. Basit görünüme dönmek istiyorsanız, “Daha Az Ayrıntılar” ı tıklayın.

Diğer Ayrıntılar seçiliyken, Görev Yöneticisi aşağıdaki sekmeleri içerir:

 • İşlemler : CPU, bellek, disk, ağ, GPU ve diğer kaynak kullanım bilgileri ile birlikte sisteminizde çalışan uygulamaların ve arka plan işlemlerinin listesi.
 • Performans : Sisteminiz için toplam CPU, bellek, disk, ağ ve GPU kaynak kullanımını gösteren gerçek zamanlı grafikler. Burada, bilgisayarınızın IP adresinden bilgisayarınızın CPU ve GPU'sunun model adlarına kadar birçok başka ayrıntı bulacaksınız.
 • Uygulama Geçmişi : Geçerli kullanıcı hesabınız için ne kadar CPU ve ağ kaynakları uygulamasının kullanıldığı hakkında bilgiler. Bu yalnızca yeni Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamaları için geçerlidir – başka bir deyişle, Mağaza uygulamaları – ve geleneksel Windows masaüstü uygulamaları (Win32 uygulamaları).
 • Başlangıç : Kullanıcı hesabınıza giriş yaptığınızda Windows'un otomatik olarak başlattığı uygulamalar olan başlangıç programlarınızın listesi. Başlangıç programlarını buradan devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bunu Ayarlar> Uygulamalar> Başlangıç'tan da yapabilirsiniz.
 • Kullanıcılar : Bilgisayarınızda oturum açmış olan kullanıcı hesapları, ne kadar kaynak kullandıkları ve hangi uygulamaları çalıştırdıkları.
 • Ayrıntılar : Sisteminizde çalışan işlemler hakkında daha ayrıntılı bilgi. Bu temelde Windows 7'deki Görev Yöneticisi'nden gelen geleneksel “İşlemler” sekmesidir.
 • Hizmetler : Sistem hizmetlerinin yönetimi. Bu, Hizmetler yönetim konsolu olan services.msc'de bulacağınız bilgilerin aynısıdır.

İşlemleri Yönetme

İşlemler sekmesi, sisteminizde çalışan işlemlerin kapsamlı bir listesini gösterir. Ada göre sıralarsanız, liste üç kategoriye ayrılır. Apps grubu, “Daha az ayrıntı” basitleştirilmiş görünümünde gördüğünüz çalışan uygulamaların listesini gösterir. Diğer iki kategori arka plan işlemleri ve Windows işlemleridir ve standart basitleştirilmiş Görev Yöneticisi görünümünde görünmeyen işlemleri gösterirler.

Örneğin, Dropbox gibi araçlar, virüsten koruma programınız, arka plan güncelleme işlemleri ve bildirim alanlı (sistem tepsisi) simgeleri olan donanım yardımcı programları arka plan işlemleri listesinde görünür. Windows işlemleri, bir kısmı nedense “Arka Plan işlemleri” altında görünmesine rağmen, Windows işletim sisteminin bir parçası olan çeşitli işlemleri içerir.

Yapabileceğiniz eylemleri görmek için bir işlemi sağ tıklayabilirsiniz. Bağlam menüsünde göreceğiniz seçenekler şunlardır:

 • Genişlet : Google Chrome gibi bazı uygulamaların burada birden fazla işlemi gruplandırması var. Diğer uygulamalar, tek bir işlemin parçası olan birden fazla pencereye sahiptir. Tüm işlem grubunu ayrı ayrı görmek için genişletmeyi seçebilir, işlemi çift tıklayabilir veya solundaki oku tıklayabilirsiniz. Bu seçenek yalnızca bir grubu sağ tıklattığınızda görünür.
 • Daralt : Genişletilmiş bir grubu daraltın.
 • Görevi bitir : İşlemi sonlandır. Ayrıca listenin altındaki “Görevi Sonlandır” düğmesine de tıklayabilirsiniz.
 • Yeniden başlat : Bu seçenek yalnızca Windows Gezgini'ni sağ tıklattığınızda görünür. Bu sadece görevi bitirmek yerine explorer.exe dosyasını yeniden başlatmanıza izin verir. Windows'un eski sürümlerinde, Explorer.exe görevini sonlandırmanız ve ardından Windows masaüstündeki, görev çubuğundaki veya Başlat menüsündeki sorunları gidermek için el ile başlatmanız gerekiyordu. Şimdi bu Yeniden Başlatma seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Kaynak değerleri : Bellek, disk ve ağ için yüzde veya kesin değerleri görmek isteyip istemediğinizi seçmenizi sağlar. Başka bir deyişle, kesin bellek miktarını MB olarak mı görmek istediğinizi veya sisteminizin bellek uygulamaları yüzdesini kullanmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.
 • Döküm dosyası oluştur : Bu, programcılar için bir hata ayıklama aracıdır. Programın belleğinin anlık görüntüsünü yakalar ve diske kaydeder.
 • Ayrıntılara git: Daha ayrıntılı teknik bilgileri görebilmeniz için Ayrıntılar sekmesindeki işleme gidin.
 • Dosya konumunu aç: İşlemin .exe dosyası seçiliyken Dosya Gezgini'ni açın.
 • Çevrimiçi arama : Bing'deki işlemin adını arayın.
 • Özellikler : İşlemle ilişkili .exe dosyasının Özellikler penceresini görüntüleyin.

Görevin ne yaptığını bilmiyorsanız, işleri sonlandırmamalısınız. Bu görevlerin çoğu, Windows için önemli olan arka plan işlemleridir. Genellikle kafa karıştırıcı isimleri vardır ve ne yaptıklarını öğrenmek için bir web araması yapmanız gerekebilir. Conhost.exe'den wsappx'e kadar çeşitli işlemlerin ne yaptığını açıklayan bir seri hazırladık.

Bu sekme ayrıca her işlem ve birleşik kaynak kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi gösterir. Listenin üstündeki başlıkları sağ tıklayıp görmek istediğiniz sütunları seçebilirsiniz. Her sütundaki değerler renk kodludur ve daha koyu bir turuncu (veya kırmızı) renk daha fazla kaynak kullanımını gösterir.

Buna göre sıralamak için bir sütunu tıklayabilirsiniz – örneğin, CPU kullanımına göre sıralanan ve en büyük CPU askıları ile çalışan işlemleri görmek için CPU sütununa tıklayın. Sütunun üstünde, sisteminizdeki tüm işlemlerin toplam kaynak kullanımı da gösterilir. Yeniden düzenlemek için sütunları sürükleyip bırakın. Mevcut sütunlar:

 • Tür : Uygulama, Arka Plan işlemi veya Windows işlemi olan işlemin kategorisi.
 • Durum : Eğer bir program donmuş gibi görünüyorsa, burada “Cevap Yok” mesajı görünecektir. Programlar bazen biraz sonra cevap vermeye başlar ve bazen donmuş kalır. Windows güç tasarrufu için bir programı askıya aldıysa, bu sütunda yeşil bir yaprak görünecektir. Modern UWP uygulamaları güç tasarrufu için askıya alabilir ve Windows da geleneksel masaüstü uygulamalarını askıya alabilir.
 • Yayıncı : Programın yayıncısının adı. Örneğin, Chrome “Google Inc.” ve Microsoft Word “Microsoft Corporation” görüntüler.
 • PID : Windows'un işlemle ilişkilendirdiği işlem tanımlayıcı numarası. İşlem kimliği, bazı işlevler veya sistem yardımcı programları tarafından kullanılabilir. Her program başladığında, Windows benzersiz bir işlem kimliği atar ve aynı programın birden fazla örneği çalışıyorsa işlem kimliği birkaç çalışan işlem arasında ayrım yapmanın bir yoludur.
 • İşlem Adı : İşlemin dosya adı. Örneğin, Dosya Gezgini explorer.exe, Microsoft Word WINWORD.EXE ve Görev Yöneticisi'nin kendisi Taskmgr.exe'dir.
 • Komut Satırı : İşlemi başlatmak için kullanılan tam komut satırı. Bu, işlemin .exe dosyasının tam yolunu (örneğin, “C: \ WINDOWS \ Explorer.EXE”) ve programı başlatmak için kullanılan komut satırı seçeneklerini gösterir.
 • CPU : İşlemin CPU kullanımı, mevcut toplam CPU kaynaklarınızın yüzdesi olarak gösterilir.
 • Bellek : Sisteminizin fiziksel olarak çalışan belleğinin MB veya GB cinsinden görüntülenen işlemin kullanmakta olduğu miktar.
 • Disk : Bir işlemin oluşturduğu, MB / s olarak görüntülenen disk etkinliği. Bir işlem şu anda okuma veya diske yazılamıyorsa, 0 MB / sn gösterecektir.
 • : Geçerli birincil ağdaki bir işlemin Mbps cinsinden görüntülenen ağ kullanımı.
 • GPU : Bir işlem tarafından kullanılan ve GPU'nun kullanılabilir kaynaklarının yüzdesi olarak görüntülenen GPU (grafik işlem birimi) kaynakları.
 • GPU Motoru : Bir işlem tarafından kullanılan GPU cihazı ve motor. Sisteminizde birden fazla GPU varsa, bu işlem hangi GPU'yu kullandığını gösterir. Hangi sayının (“GPU 0” veya “GPU 1”) hangi fiziksel GPU ile ilişkili olduğunu görmek için Performans sekmesine bakın.
 • Güç Kullanımı : Bir işlemin tahmini CPU kullanımı, mevcut CPU, disk ve GPU etkinliğini hesaba katar. Örneğin, bir işlem çok kaynak kullanmıyorsa “Çok düşük” veya bir işlem çok kaynak kullanıyorsa “Çok yüksek” diyebilir. Yüksekse, bu demektir ki daha fazla elektrik kullanıyor ve dizüstü bilgisayarınız varsa pil ömrünü kısaltır.
 • Güç Kullanımı Eğilimi : Zaman içindeki güç kullanımı üzerindeki tahmini etkisi. Güç Kullanımı sütunu yalnızca geçerli güç kullanımını gösterir, ancak bu sütun zaman içindeki güç kullanımını izler. Örneğin, bir program zaman zaman çok fazla güç kullanıyorsa, ancak şu anda çok fazla kullanmıyorsa, güç kullanım sütununda "Çok düşük" ve Güç Kullanım Trendinde "Yüksek" veya "Orta" diyebilir.

Başlıkları sağ tıkladığınızda, ayrıca bir "Kaynak Değerleri" menüsü de görürsünüz. Bu, tek bir işlemi sağ tıkladığınızda görünen seçenekle aynıdır. Tek bir işlemi sağ tıklatarak bu seçeneğe erişip erişmemeniz, listedeki tüm işlemlerin görünme biçimini her zaman değiştirir.

Görev Yöneticisi Menü Seçenekleri

Görev Yöneticisi'nin menü çubuğunda da birkaç yararlı seçenek vardır:

 • Dosya> Yeni Görev Çalıştır : Adresini sağlayarak bir program, klasör, belge veya ağ kaynağını başlatın. Programı Yönetici olarak başlatmak için “Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur” seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
 • Seçenekler> Her Zaman Üstte : Bu seçenek etkinken Görev Yöneticisi penceresi her zaman diğer pencerelerin üstünde olur.
 • Seçenekler> Kullanımda Küçült : Bir işlemi sağ tıklattığınızda ve “Geçiş Yap” ı seçtiğinizde Görev Yöneticisi simge durumuna küçültülür.
 • Seçenekler> Küçültüldüğünde Gizle : Bu seçeneği etkinleştirirseniz Küçült düğmesini tıklattığınızda Görev Yöneticisi bildirim alanında (sistem tepsisi) çalışmaya devam eder.
 • Görünüm> Şimdi Yenile : Görev Yöneticisi'nde görüntülenen verileri hemen yenileyin.
 • Görünüm> Hızı Güncelle : Görev Yöneticisi'nde görüntülenen verilerin hangi sıklıkla güncelleneceğini seçin: Yüksek, Orta, Düşük veya Duraklatıldı. Duraklatılmış seçiliyken, siz daha yüksek bir frekans seçinceye veya “Şimdi Yenile” seçeneğine tıklayıncaya kadar veriler güncellenmez.
 • Görünüm> Türe Göre Grupla : Bu seçenek etkin durumdayken İşlemler sekmesindeki işlemler üç kategoriye ayrılır: Uygulamalar, Arka Plan İşlemleri ve Windows İşlemleri. Bu seçenek devre dışı bırakıldığında, listede karışık olarak gösterilirler.
 • Görünüm> Tümünü Genişlet : Listedeki tüm işlem gruplarını genişletin. Örneğin, Google Chrome birden fazla işlem kullanıyor ve bunlar bir "Google Chrome" grubuna birleştirilerek gösteriliyor. Tek tek işlem gruplarını, adlarının solundaki oku tıklatarak da genişletebilirsiniz.
 • Görünüm> Tümünü Daralt : Listedeki tüm işlem gruplarını daralt. Örneğin, tüm Google Chrome işlemleri yalnızca Google Chrome kategorisinde gösterilecektir.

Performans Bilgilerini Görüntüleme

Performans sekmesi, CPU, bellek, disk, ağ ve GPU gibi sistem kaynaklarının kullanımını gösteren gerçek zamanlı grafikleri gösterir. Birden fazla diskiniz, ağ aygıtınız veya GPU'nuz varsa, hepsini ayrı olarak görebilirsiniz.

Sol bölmede küçük grafikler göreceksiniz ve sağ bölmede daha büyük bir grafik görmek için bir seçeneği tıklayabilirsiniz. Grafik, son 60 saniyede kaynak kullanımını göstermektedir.

Kaynak bilgisine ek olarak, Performans sayfası sisteminizin donanımıyla ilgili bilgileri gösterir. Kaynak kullanımına ek olarak farklı bölmelerin gösterdiği bazı şeyler:

 • CPU : İşlemcinizin adı ve model numarası, hızı, sahip olduğu çekirdek sayısı ve donanım sanallaştırma özelliklerinin etkin ve kullanılabilir olup olmadığı. Ayrıca, sisteminizin en son başlatılmasından bu yana ne kadar süredir çalıştığını gösteren sisteminizin "çalışma süresini" gösterir.
 • Bellek : Ne kadar RAM’iniz var, hızı ve anakartınızda kaç tane RAM yuvası kullanılıyor. Hafızanızın ne kadarının önbelleğe alınmış verilerle dolduğunu da görebilirsiniz. Windows buna “bekleme” diyor. Sisteminiz ihtiyaç duyuyorsa bu veriler hazır olacak ve bekleyecek, ancak Windows başka bir görev için daha fazla belleğe ihtiyaç duyuyorsa önbelleğe alınmış verileri otomatik olarak boşaltacak ve boş alan açacaktır.
 • Disk : Disk sürücünüzün adı ve model numarası, boyutu ve geçerli okuma ve yazma hızları.
 • Wi-Fi veya Ethernet : Windows burada bir ağ bağdaştırıcısının adını ve IP adreslerini (hem IPv4 hem IPv6 adresleri) gösterir. Wi-Fi bağlantıları için, geçerli bağlantıda kullanılan Wi-Fi standardını da görebilirsiniz (örneğin, 802.11ac).
 • GPU : GPU bölmesi farklı etkinlik türleri için ayrı grafikler gösterir – örneğin, 3D'ye karşı video kodlama veya kod çözme. GPU'nun kendi dahili belleği vardır, bu nedenle GPU belleği kullanımını da gösterir. Burada ayrıca GPU'nuzun adını ve model numarasını ve kullandığı grafik sürücüsü sürümünü de görebilirsiniz. Herhangi bir üçüncü taraf yazılımı olmadan GPU kullanımını doğrudan Görev Yöneticisinden izleyebilirsiniz.

Daima ekranda görmek istiyorsanız, bunu daha küçük bir pencereye dönüştürebilirsiniz. Sağ bölmedeki boş beyaz alanda herhangi bir yere çift tıklamanız yeterlidir; o grafikte yüzer, her zaman üstte bir pencere görürsünüz. Bu modu etkinleştirmek için ayrıca grafiği sağ tıklayıp “Grafik Özet Görünümü” nü seçebilirsiniz.

Pencerenin altındaki “Kaynak İzleyiciyi Aç” butonu, çalışan bireysel işlemlerle GPU, bellek, disk ve ağ kullanımı hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlayan Kaynak İzleyicisi aracını açar.

Danışmanlık Uygulama Tarihi

Uygulama Geçmişi sekmesi yalnızca Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamaları için geçerlidir. Geleneksel Windows masaüstü uygulamaları hakkında bilgi göstermez, bu nedenle çoğu insan onu çok yararlı bulmaz.

Pencerenin üstünde, Windows'un kaynak kullanımı verilerini toplamaya başladığı tarihi görürsünüz. Liste UWP uygulamalarını ve uygulamanın o tarihten bu yana oluşturduğu CPU zamanı ve ağ etkinliği miktarını gösterir. Ağ etkinliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için birkaç seçenek daha sağlamak için buradaki başlıklara sağ tıklayabilirsiniz:

 • CPU Time : Programın bu zaman dilimi içinde kullandığı CPU zamanı.
 • : Bu zaman çerçevesi içinde program tarafından ağ üzerinden aktarılan toplam veri miktarı.
 • Ölçülü Ağ : Ölçülü ağlar üzerinden aktarılan veri miktarı. Üzerine veri kaydetmek için bir şebekeyi ölçülen olarak ayarlayabilirsiniz. Bu seçenek bağlı olduğunuz bir mobil ağ gibi sınırlı veriye sahip ağlar için tasarlanmıştır.
 • Döşeme Güncelleştirmeleri : Programın Windows 10 Başlat menüsünde güncelleştirilmiş canlı döşemeleri görüntülemek için indirdiği veri miktarı.
 • Ölçülmemiş Ağ : Ölçülen olmayan ağlar üzerinden aktarılan veri miktarı.
 • İndirilenler : Program tarafından tüm ağlarda indirilen veri miktarı.
 • Yüklemeler : Program tarafından tüm ağlara yüklenen veri miktarı.

Başlangıç Uygulamalarını Kontrol Etme

Başlangıç sekmesi, Windows 10'un yerleşik başlangıç programları yöneticisidir. Geçerli kullanıcı hesabınız için Windows'un otomatik olarak başlattığı tüm uygulamaları listeler. Örneğin, Başlangıç klasörünüzdeki programlar ve Windows kayıt defterinde başlatmak üzere ayarlanan programlar burada görüntülenir.

Bir başlangıç programını devre dışı bırakmak için sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” ı seçin veya seçin ve “Devre Dışı Bırak” düğmesini tıklayın. Yeniden etkinleştirmek için, burada görünen “Etkinleştir” seçeneğini tıklayın. Başlangıç programlarını yönetmek için Ayarlar> Uygulamalar> Başlangıç arayüzünü de kullanabilirsiniz.

Pencerenin sağ üst köşesinde, bazı sistemlerde “Son BIOS zamanı” göreceksiniz. Bu, bilgisayarınızı en son açtığınızda BIOS'unuzun (veya UEFI belleniminin) donanımınızı başlatması için geçen süreyi gösterir. Bu tüm sistemlerde görünmeyecek. PC'nizin BIOS’u bu zamanı Windows’a bildirmezse bunu göremezsiniz.

Her zaman olduğu gibi, başlıkları sağ tıklayıp ek sütunları etkinleştirebilirsiniz. Sütunlar:

 • Ad : Programın adı.
 • Yayıncı : Programın yayıncısının adı.
 • Durum : Program oturum açtığınızda otomatik olarak başlarsa burada “Etkin” görünür. Başlangıç görevini devre dışı bıraktıysanız, “Devre Dışı” burada görünür.
 • Başlangıç Etkisi : Program başladığında ne kadar CPU ve disk kaynağı kullandığının tahminidir. Windows bunu arka planda ölçer ve izler. Hafif bir program “Düşük”, ağır bir program “Yüksek” olarak gösterecektir. Devre dışı bırakılmış programlar “Yok” olarak gösterilir. “Düşük” etki.
 • Başlangıç Türü : Bu, programın bir kayıt defteri girdisi (“Kayıt Defteri”) nedeniyle mi yoksa başlangıç klasörünüzde mi (“Klasör.”) Mi başladığını gösterir.
 • Başlangıçta Disk G / Ç : Programın başlangıçta MB cinsinden gerçekleştirdiği disk etkinliği. Windows bunu her önyüklemede ölçer ve kaydeder.
 • Başlangıçta CPU : Bir programın başlangıçta kullandığı CPU zamanı, ms. Windows bunu önyükleme sırasında ölçer ve kaydeder.
 • Şimdi Çalışıyor : Eğer bir başlangıç programı çalışıyorsa, burada “Çalışıyor” kelimesi görünür. Bu sütun bir programın girişi olarak görünüyorsa, program kendini kapattı veya siz kendiniz kapattınız.
 • Disabled Time : Devre dışı bıraktığınız başlangıç programları için, devre dışı bıraktığınız tarih ve saat burada belirir.
 • Komut Satırı : Bu, herhangi bir komut satırı seçeneği de dahil olmak üzere başlangıç programının başlattığı tam komut satırını gösterir.

Kullanıcıları Kontrol Etmek

Kullanıcılar sekmesi, oturum açan kullanıcıların ve çalışan işlemlerin bir listesini görüntüler. Windows bilgisayarınızda oturum açan tek kişiyseniz, burada yalnızca kullanıcı hesabınızı görürsünüz. Diğer kişiler oturum açmış ve oturumlarını kapatmadan kilitledilerse, şunu da göreceksiniz: kilitli oturumlar “Bağlantısız” olarak görünüyor. Bu, ayrıca işlemciler tarafından kullanılan CPU, bellek, disk, ağ ve diğer sistem kaynaklarını da gösterir. Her bir Windows kullanıcı hesabının altında çalışıyor.

Bir kullanıcı hesabını sağ tıklayıp “Bağlantıyı Kes” seçeneğini seçerek kesebilir veya sağ tıklatarak ve “İmzala” seçeneğini seçerek kapatmaya zorlayabilirsiniz. Bağlantıyı Kes seçeneği, masaüstü bağlantısını sonlandırır ancak programlar çalışmaya devam eder. kullanıcı tekrar oturum açabilir – bir masaüstü oturumunu kilitlemek gibi. Oturumu Kapat seçeneği, Windows'tan çıkış yapmak gibi tüm işlemleri sonlandırır.

Çalışan başka bir kullanıcı hesabına ait bir görevi sonlandırmak istiyorsanız, başka bir kullanıcı hesabının işlemlerini buradan da yönetebilirsiniz.

Başlıkları sağ tıklarsanız mevcut sütunlar şunlardır:

 • Kimlik : Oturum açan her kullanıcı hesabının kendi oturum kimlik numarası vardır. Oturum “0” sistem hizmetleri için ayrılmıştır, diğer uygulamalar ise kendi kullanıcı hesaplarını oluşturabilir. Genelde bu numarayı bilmeniz gerekmez, bu nedenle varsayılan olarak gizlenir.
 • Oturum : Bu oturumun türü. Örneğin, yerel sisteminize erişiliyorsa “Konsol” diyecektir. Bu öncelikle uzak masaüstlerini çalıştıran sunucu sistemleri için kullanışlıdır.
 • İstemci Adı : Uzaktan erişiliyorsa, oturuma erişen uzak istemci sisteminin adı.
 • Durum : Oturumun durumu — örneğin, bir kullanıcının oturumu kilitliyse Durum “Bağlantısız” olarak belirecektir.
 • CPU : Kullanıcının süreçleri tarafından kullanılan toplam CPU.
 • Bellek : Kullanıcının süreçleri tarafından kullanılan toplam bellek.
 • Disk : Kullanıcının işlemleriyle ilişkili toplam disk etkinliği.
 • : Kullanıcı işlemlerinden elde edilen toplam ağ etkinliği.

Ayrıntılı İşlemleri Yönetme

Bu, en detaylı Görev Yöneticisi bölmesidir. İşlemler sekmesi gibidir, ancak daha fazla bilgi sağlar ve sisteminizdeki tüm kullanıcı hesaplarından gelen işlemleri gösterir. Windows 7 Görev Yöneticisi'ni kullandıysanız, bu size tanıdık gelecektir; Windows 7'deki İşlemler sekmesinin görüntülediği bilgilerle aynıdır.

Ek seçeneklere erişmek için buradaki işlemleri sağ tıklayabilirsiniz:

 • Görevi bitir : İşlemi sonlandır. Bu, normal İşlemler sekmesinde bulunan seçenekle aynıdır.
 • İşlem ağacını sonlandır : İşlemi ve işlem tarafından oluşturulan tüm işlemleri sona erdirir.
 • Önceliği ayarla : İşlem için bir öncelik belirleyin: Düşük, Normalin altında, Normal, Normalin üstünde, Yüksek ve Gerçek Zamanlı. İşlemler normal öncelikte başlar. Düşük öncelik, arka plan işlemleri için idealdir ve yüksek öncelik, masaüstü işlemleri için idealdir. Ancak, Microsoft Realtime önceliği ile uğraşmamanızı önerir.
 • Benzeşimi ayarla : Bir işlemin işlemciliğini (başka bir deyişle, işlemin üzerinde çalıştığı) ayarlayın. Varsayılan olarak, işlemler sisteminizdeki tüm işlemcilerde çalışır. Bir işlemi belirli bir işlemciyle sınırlamak için bunu kullanabilirsiniz. Örneğin, bu bazen eski oyunlarda ve yalnızca tek bir CPU'nuz olduğunu varsayan diğer programlar için yararlıdır. Bilgisayarınızda tek bir CPU olsa bile, her bir çekirdek ayrı bir işlemci olarak görünür.
 • Bekleme zincirini analiz et : İşlemlerde hangi iş parçacıklarının beklediğini görün. Bu, hangi işlemlerin ve iş parçacıklarının başka bir işlem tarafından kullanılan bir kaynağı kullanmayı beklediğini ve programcıların askıda kalmalarını teşhis etmek için kullanışlı bir hata ayıklama aracı olduğunu gösterir.
 • UAC sanallaştırma : Bir işlem için Kullanıcı Hesabı Denetimi sanallaştırmasını etkinleştirin veya devre dışı bırakın . Bu özellik, sistem dosyalarına erişimlerini sanallaştırarak, dosya ve kayıt defteri erişimini diğer klasörlere yönlendirerek yönetici erişimi gerektiren uygulamaları düzeltir. Öncelikle, Windows'un modern sürümleri için yazılmış olmayan eski programlar (örneğin, Windows XP dönemi programları) tarafından kullanılır. Bu, geliştiriciler için bir hata ayıklama seçeneğidir ve onu değiştirmeniz gerekmez.
 • Döküm dosyası oluştur : Programın belleğinin anlık görüntüsünü yakalayın ve diske kaydedin . Bu, programcılar için kullanışlı bir hata ayıklama aracıdır.
 • Dosya konumunu aç: İşlemin yürütülebilir dosyasını gösteren bir Dosya Gezgini penceresi açın.
 • Online Arama: sürecinin adı için bir Bing arama yapın.
 • Özellikler : İşlemin .exe dosyasının özellikler penceresini görüntüleyin.
 • Servise / hizmetlere git : Servisler sekmesindeki işlemle ilgili servisleri gösterin. Bu özellikle svchost.exe işlemleri için kullanışlıdır. Servisler vurgulanacaktır.

Başlıkları sağ tıklayıp “Sütunları Göster” i seçerseniz, İşlemler sekmesinde bulunmayan birçok seçenek de dahil olmak üzere burada gösterebileceğiniz daha uzun bir bilgi listesi göreceksiniz.

Her olası sütunun anlamı:

 • Paket Adı : Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamaları için, işlemin geldiği uygulama paketinin adını görüntüler. Diğer uygulamalar için bu sütun boştur. UWP uygulamaları genellikle Microsoft Mağazası aracılığıyla dağıtılır.
 • PID : Bu işlemle ilişkili benzersiz işlem kimliği numarası. Bu, programla değil süreçle ilişkilidir – örneğin, bir programı kapatıp yeniden açarsanız, yeni program işleminin yeni bir işlem kimliği numarası olacaktır.
 • Durum : Bu, güç tasarrufu için işlemin çalışmakta veya askıya alındığını gösterir. Windows 10, sistem kaynaklarını korumak için kullanmadığınız UWP uygulamalarını her zaman “askıya alır”. Windows 10'un geleneksel masaüstü işlemlerini askıya alıp almadığını da kontrol edebilirsiniz.
 • Kullanıcı adı : İşlemi çalıştıran kullanıcı hesabının adı. SYSTEM ve LOCAL SERVICE gibi sistem kullanıcı hesap adlarını burada sık sık göreceksiniz.
 • Oturum Kimliği : İşlemi çalıştıran kullanıcı oturumuyla ilişkili benzersiz numara. Bu, Kullanıcılar sekmesinde bir kullanıcı için gösterilen numaradır.
 • İş nesnesi kimliği : “İşlemin çalıştığı iş nesnesi”. İş nesneleri, işlemleri grup olarak yönetebilmeleri için bir gruptur.
 • CPU : İşlemin şu anda tüm CPU'larda kullandığı CPU kaynaklarının yüzdesi. CPU zamanını başka bir şey kullanmıyorsa, Windows, burada kullanılan Sistem Boşta İşlemini gösterecektir. Başka bir deyişle, Sistem Bekleme Süreci CPU kaynaklarınızın% 90'ını kullanıyorsa, bu, sisteminizdeki diğer işlemlerin% 10'unu bir arada kullandığı ve bunun% 90'ı boşta kaldığı anlamına gelir.
 • CPU zamanı : Çalışmaya başladığından beri bir işlem tarafından kullanılan toplam işlemci süresi (saniye olarak). Bir işlem kapanır ve yeniden başlarsa, bu sıfırlanır. Şu anda boşta olabilecek CPU-aç işlemlerini tespit etmek için iyi bir yoldur.
 • Döngü : İşlemcinin tüm işlemcilerde kullandığı işlemcilerin yüzdesi. Microsoft'un dokümantasyonu bunu açıklamadığı için bunun CPU kolonundan tam olarak farklı olduğu kesin değil. Bununla birlikte, bu sütundaki sayılar genellikle CPU sütununa oldukça benzerdir, bu nedenle büyük olasılıkla farklı şekilde ölçülen benzer bir bilgi parçasıdır.
 • Çalışma grubu (bellek) : İşlemin kullanmakta olduğu fiziksel bellek miktarı.
 • Pik çalışma seti (bellek) : İşlemin kullandığı maksimum fiziksel bellek miktarı.
 • Çalışma seti deltası (bellek) : Çalışma seti belleğindeki veriler, verilerdeki son yenilemeden itibaren değişir.
 • Bellek (aktif özel çalışma kümesi) : İşlem tarafından kullanılan ve diğer işlemler tarafından kullanılamayan fiziksel bellek miktarı. İşlemler, RAM'inizi daha iyi kullanmak için bazı verileri sık sık önbelleğe alır, ancak başka bir işlem gerekiyorsa hızlı bir şekilde bu bellek alanından vazgeçebilir. Bu sütun, askıya alınmış UWP işlemlerinden verileri hariç tutar.
 • Bellek (özel çalışma kümesi) : İşlem tarafından kullanılan ve diğer işlemler tarafından kullanılamayan fiziksel bellek miktarı. Bu sütun, askıya alınmış UWP işlemlerinden gelen verileri dışlamaz.
 • Bellek (paylaşılan çalışma kümesi) : İşlem tarafından kullanılan ve gerektiğinde diğer işlemler tarafından kullanılabilecek fiziksel bellek miktarı.
 • Taahhüt büyüklüğü : Windows'un işlem için ayırdığı sanal bellek miktarı.
 • Disk belleği havuzu : Windows çekirdeği veya sürücülerinin bu işlem için ayırdığı sayfalanabilir çekirdek belleği miktarı. İşletim sistemi gerektiğinde bu verileri disk belleği dosyasına taşıyabilir.
 • NP havuzu : Windows çekirdeği veya sürücülerinin bu işlem için ayırdığı sayfalanamayan çekirdek belleği miktarı. İşletim sistemi bu verileri disk belleği dosyasına taşıyamaz.
 • Sayfa hatası : İşlemin başlamasından bu yana işlem tarafından oluşturulan sayfa hatası sayısı. Bunlar, bir program belleğe erişmeye çalıştığında, o anda kendisine tahsis etmemiş ve normaldir.
 • PF Delta : Son yenilemeden bu yana sayfa hatası sayısındaki değişiklik.
 • Temel öncelik : İşlemin önceliği — örneğin, bu Düşük, Normal veya Yüksek olabilir. Windows, planlama işlemlerini daha yüksek önceliklere göre önceliklendirir. Acil olmayan sistem arka plan görevleri, örneğin masaüstü program işlemleriyle karşılaştırıldığında düşük önceliğe sahip olabilir.
 • Kulplar : İşlemin nesne tablosundaki geçerli tanıtıcı sayısı. Kollar, dosyalar, kayıt defteri anahtarları ve iş parçacıkları gibi sistem kaynaklarını temsil eder.
 • Konular : Bir işlemdeki aktif iş parçacıklarının sayısı. Her işlem bir veya daha fazla iş parçacığı çalıştırır ve Windows onlara işlemci zaman ayırır. İşlemdeki iş parçacığı belleği paylaşır.
 • Kullanıcı nesneleri : İşlem tarafından kullanılan "pencere yöneticisi nesneleri" sayısı. Buna pencereler, menüler ve imleçler de dahildir.
 • GDI nesneleri : İşlem tarafından kullanılan Grafik Aygıt Arabirimi nesnelerinin sayısı. Bunlar kullanıcı arayüzünü çizmek için kullanılır.
 • G / Ç okur : Başından beri işlem tarafından gerçekleştirilen okuma işlemlerinin sayısı. G / Ç, Giriş / Çıkış anlamına gelir. Bu dosya, ağ ve cihaz giriş / çıkışını içerir.
 • G / Ç yazar : İşlemin başlatılmasından bu yana gerçekleştirilen yazma işlemlerinin sayısı.
 • G / Ç diğer : İşlemin başlatılmasından bu yana gerçekleştirilen okuma ve yazma dışı işlemlerin sayısı. Örneğin, bu kontrol fonksiyonlarını içerir.
 • G / Ç okuma baytı : İşlemin başlatılmasından bu yana okunan toplam bayt sayısı.
 • G / Ç yazma baytı : İşlemin başlatılmasından bu yana yazılan toplam bayt sayısı.
 • G / Ç diğer baytlar : İşlem başladığından beri okunmayan ve yazılmayan G / Ç işlemlerinde kullanılan toplam bayt sayısı.
 • Görüntü yolu adı : İşlemin yürütülebilir dosyasının tam yolu.
 • Komut satırı : Yürütülebilir dosya ve herhangi bir komut satırı argümanı dahil, işlemin başlatıldığı komut satırı.
 • İşletim sistemi içeriği : Uygulamanın bildirim dosyasında herhangi bir bilgi varsa, programın uyumlu olduğu minimum işletim sistemi. Örneğin, bazı uygulamalar “Windows Vista”, bazıları “Windows 7” ve diğerleri “Windows 8.1” diyebilir. Çoğu, bu sütunda hiçbir şey göstermez.
 • Platform : Bunun 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğu.
 • Yükseltilmiş : İşlemin yükseltilmiş modda (başka bir deyişle, Yönetici ile birlikte) çalışıp çalışmadığı izinleri. Her işlem için "Hayır" veya "Evet" göreceksiniz.
 • UAC sanallaştırma : Kullanıcı Hesabı Denetimi sanallaştırmasının işlem için etkin olup olmadığı. Bu, programın kayıt defterine ve dosya sistemine erişimini sanallaştırarak, Windows'un eski sürümleri için tasarlanmış programların Yönetici erişimi olmadan çalışmasını sağlar. Seçenekler arasında, sisteme erişim gerektiren işlemler için Etkin, Devre Dışı ve İzin Verilmeyen seçenekleri bulunur.
 • Açıklama : Sürecin .exe dosyasından okunabilir bir açıklaması. Örneğin, chrome.exe “Google Chrome” ve explorer.exe “Windows Gezgini” açıklamasına sahiptir. Bu, normal İşlemler sekmesindeki Ad sütununda görüntülenen adla aynıdır.
 • Veri yürütme engellemesi : Veri yürütme engellemesinin (DEP) işlem için etkin olup olmadığı. Bu, uygulamaları saldırılara karşı korumaya yardımcı olan bir güvenlik özelliğidir.
 • Kurumsal içerik : Etki alanlarında bu, bir uygulamanın hangi kurumsal bağlamda çalıştığını gösterir. Kurumsal kaynaklara erişimi olan bir işletme alanı bağlamında, iş kaynaklarına erişimi olmayan bir "Kişisel" içerik veya Windows sistem işlemleri için "Muaf" olabilir. .
 • Güç azaltma : Bir işlem için güç azaltmanın etkin veya devre dışı olup olmadığı. Windows, pil gücünden tasarruf etmek için kullanmadığınızda belirli uygulamaları otomatik olarak azaltır. Hangi uygulamaların atıldığını Ayarlar uygulamasından kontrol edebilirsiniz.
 • GPU : İşlem tarafından kullanılan GPU kaynaklarının yüzdesi – veya daha spesifik olarak, tüm GPU motorlarında en yüksek kullanım oranı.
 • GPU motoru : İşlemin kullandığı GPU motoru veya daha özel olarak işlemin en çok kullandığı GPU motoru. GPU'ların ve motorlarının bir listesi için Performans sekmesindeki GPU bilgilerine bakın. Örneğin, yalnızca bir GPU'nuz olsa bile, muhtemelen 3B oluşturma, video kodlama ve video kod çözme için farklı motorlar vardır.
 • Özel GPU belleği : İşlemin tüm GPU'larda kullandığı toplam GPU belleği miktarı. GPU'lar, ayrık GPU'larda yerleşik olan kendi özel video belleğine ve yerleşik GPU'larda normal sistem belleğinin ayrılmış bir bölümüne sahiptir.
 • Paylaşılan GPU belleği : İşlemin kullandığı GPU ile paylaşılan toplam sistem belleği miktarı. Bu, sisteminizin normal RAM’inde depolanan ve GPU’nun dahili ve dahili belleğinde depolanan verileri değil, GPU ile paylaşılan verileri ifade eder.

Hizmetlerle Çalışma

Hizmetler sekmesi, Windows sisteminizdeki sistem hizmetlerinin bir listesini gösterir. Bunlar, hiçbir kullanıcı hesabı oturum açmamış olsa bile, Windows'un çalıştırdığı arka plan görevleridir. Windows işletim sistemi tarafından kontrol edilirler. Servise bağlı olarak, açılışta otomatik olarak başlatılabilir veya yalnızca gerektiğinde başlatılabilir.

Pek çok hizmet Windows 10'un bir parçasıdır. Örneğin, Windows Update servisleri güncellemeleri indirir ve Windows Audio servisi sesten sorumludur. Diğer hizmetler üçüncü taraf programları tarafından yüklenir. Örneğin, NVIDIA, grafik sürücülerinin bir parçası olarak birkaç servis kurar.

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu hizmetleri karıştırmamalısınız. Ancak, onları sağ tıklarsanız, hizmeti Başlat, Durdur veya Yeniden Başlat seçeneklerini görürsünüz. Ayrıca, çevrimiçi hizmetle ilgili bilgi için bir Bing araması yapmak için Çevrimiçi Ara'yı, Ayrıntılar sekmesinde çalışan bir hizmetle ilişkili işlemi göstermek için “Ayrıntılara Git” seçeneğini de seçebilirsiniz. Pek çok hizmet, kendisiyle ilişkilendirilmiş bir “svchost.exe” işlemine sahip olacaktır.

Hizmet bölmesinin sütunları şunlardır:

 • İsim : Servisle ilişkili kısa bir isim
 • PID : Hizmetle ilişkili işlemin işlem tanımlayıcı numarası.
 • Açıklama : Hizmetin yaptığı ile ilgili daha fazla bilgi sağlayan daha uzun bir ad.
 • Durum : Servisin “Durduruldu” veya “Çalışıyor” olup olmadığı
 • Grup : Varsa, hizmetin bulunduğu gruptur. Windows, başlangıçta bir hizmet grubunu yüklüyor. Servis grubu, grup olarak yüklenen benzer servislerin bir koleksiyonudur.

Bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi için, pencerenin altındaki "Hizmetler Aç" bağlantısını tıklayın. Bu Görev Yöneticisi bölmesi yine de daha az güçlü bir servis yönetim aracıdır.

İşlem Gezgini: Daha Güçlü Bir Görev Yöneticisi

Yerleşik Windows Görev Yöneticisi sizin için yeterince güçlü değilse, İşlem Gezgini'ni öneririz. Bu, Microsoft'tan ücretsiz bir programdır; kullanışlı sistem araçları SysInternals takımının bir parçası.

İşlem Gezgini, Görev Yöneticisinde bulunmayan özellik ve bilgilerle doludur. Örneğin, hangi programın belirli bir dosyayı açıp açabileceğini görebilirsiniz. Varsayılan görünüm aynı zamanda hangi işlemlerin diğer işlemlerin açıldığını görmeyi kolaylaştırır. Daha fazla bilgi edinmek için İşlem Gezgini'ni kullanma konusundaki kapsamlı, çok parçalı kılavuzumuza göz atın.

İLGİLİ: Process Explorer'ı Anlamak