Windows için En İyi Ücretsiz Ekran Görüntüsü Uygulamaları

Windows’da ekran görüntülerini almanın birçok yolu vardır. Windows 10’un kendisi oldukça az sayıda yerleşik ekran görüntüsü aracına sahiptir ve daha fazla özellik istiyorsanız bazı mükemmel ücretsiz seçenekler vardır. İşte en iyi ekran yakalama araçları.

İşte gerçek: Bu ekran görüntüsü programlarının çoğu oldukça yetenekli. Hangisini tercih edeceğiniz, hangi özellikleri istediğiniz ve hangi arayüzü en çok beğendiğinizi gösterir.

Editörün Notu: Bugünün listesi için, temel kullanım için ücretsiz tüketici sürümleri olan araçlara bağlıyız. İş kullanımı için uygun bir şey arıyorsanız veya ekran kayıt araçları ve parayla bir nesne değilseniz, SnagIt sektördeki en popüler ve güçlü araçlardan biridir. Ancak, sadece evdeki PC’nizde basit ekran görüntülerini almak istiyorsanız, muhtemelen buna ihtiyacınız yoktur.

Zaten sahip olduğunuz en iyi araç: Windows kendini

Bu makale büyük ölçüde üçüncü taraf ekran görüntüsü araçlarıyla ilgili olsa da, Windows’da yerleşik olarak bulunan tüm ekran araçlarını belirtmeliyiz. Windows 10 ve Windows 8’de, tam ekranlı bir ekran görüntüsünü PNG biçiminde Resimler klasörünüze anında kaydetmek için klavyenizdeki Windows + PrtScn tuşlarına basabilirsiniz.

Ayrıca ekranınızın bir kopyasını (ya da sadece aktif pencere için Alt + PrtScn) kaydetmek için herhangi bir Windows sürümünde PrtScn tuşuna basabilirsiniz. Daha sonra herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz. Ve, Windows 10’da, ekranınızın bir bölgesini yakalamak ve panoya kopyalamak için Windows + ÜstKrktr + S tuşlarına basabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10’da Ekran Görüntüleri Nasıl Çekilir ?

Biraz daha güçlü bir şey istiyorsanız, Windows 7, 8 ve 10’da bulunan Snipping Tool’u başlatabilirsiniz. Tam ekranınızın, tek bir pencerenin veya ekranınızın bir alanının ekran görüntülerini alabilirsiniz. Düğmeye tıkladıktan sonra ekran görüntüsünü kurmak için zamana ihtiyacınız varsa, beş saniyeye kadar bir gecikme ayarlayabilirsiniz.

Diğer ekran görüntüleri, özelliklerle daha fazla paketlenmiştir, ancak Windows, herhangi bir bilgisayara ekstra bir şey yüklemeden kullanabileceğiniz şaşırtıcı derecede yetenekli araçlar içerir.

Ayrıca, çevrimiçi depolama araçlarının çoğunun kendi ekran görüntüsü tuş kombinasyonlarını içerdiğinden söz edilmeye değer. Örneğin, OneDrive’da (OneDrive Ayarları> Otomatik Kaydet> Ekran Görüntüleri) özelliği açılmışsa, PrtScn tuşuna basmak tam ekranı (etkin pencere için Alt + PrtScn) yakalar ve bunu Resimler klasörüne bir PNG dosyası olarak kaydeder. OneDrive’da. Aynı Dropbox için de geçerlidir (Dropbox Preferences> Import> Ekran Görüntüleri).

Temel Ekran Görüntüleri İçin En İyi: Greenshot

Greenshot, Windows için en popüler ekran görüntüsü yardımcı programlarından biridir. Sistem tepsinizde çalışan basit bir araçtır. Kullanıcı tarafından yapılandırılabilen klavye kısayollarından birine basabilir veya sistem tepsisi simgesini sağ tıklayıp ekran görüntüsü almaya başlamak için bir seçenek belirleyebilirsiniz.

Bu araç, tam masaüstünüzün, bir pencerenin, bir bölgenin veya bir ekran görüntüsü aldığınız son bölgenin ekran görüntülerini alabilir. Tercihler penceresi, başlattıktan sonra ekran görüntülerini kurmak için zamana ihtiyacınız varsa, ekran görüntüsü gecikmesi de dahil olmak üzere çeşitli seçenekler içerir. Örneğin, Alt veya Ctrl tuşlarına basmanın kapanabileceği bir açık menünün bir görüntüsünü göstermek istiyorsanız bu önemlidir.

Bir ekran görüntüsünü aldıktan sonra, Greenshot bunu panoya kopyalayabilir, istediğiniz bir yere kaydedebilir, bir Microsoft Office uygulamasında açabilir, bir görüntü düzenleyicide açabilir veya doğrudan Imgur resmine barındırabilir Kolay paylaşım için site. Dahili Harici Komut Eklentisi, bu listeye programlar eklemenizi sağlar. Greenshot herhangi bir yerleşik ek açıklama seçeneğine sahip değildir, ancak sistem tepsinizde çalışan ve çok iyi çalışan güçlü bir yardımcı programdır.

Greenshot tamamen ücretsizdir ve açık kaynaklı bir uygulamadır.

Ek Açıklamalar ve Düzenleme için En İyisi: PicPick

PicPick’in arayüzü, Greenshot’ların tam tersidir. Greenshot’un sistem tepsinizde gizlendiği ve minimal bir arabirim sunduğu PicPick, bir şerit çubuğuyla birlikte modern bir Windows arayüzü sunar. Birden fazla ekran görüntüsü alırsanız, PicPick hepsini sekmeler kullanarak düzenleyicide gösterir.

PicPick’in kaygan bir arayüze sahip olmasına rağmen, bunu gerçekten de Greenshot’dan ayıran şey düzenleme arabirimidir. Ekran görüntülerinizi yeniden boyutlandırmak ve kırpmak, efekt uygulamak, metin eklemek ve bunları paylaşmadan önce ekran görüntülerinizi ek açıklama eklemek için sayı ve ok gibi damgaları eklemek için PicPick’i kullanabilirsiniz. Daha sonra doğrudan PicPick’in Paylaş sekmesinden Facebook, Twitter veya bir FTP sunucusu gibi hizmetlere doğrudan yükleyebilirsiniz.

Bunun size çekici gelip gelmediği, gerçekten bir ekran görüntüsünde aradığınız şeye bağlıdır. Sadece bir ekran görüntüsü aracının yolundan çıkıp ekran görüntülerini paylaşmanıza ya da tercih ettiğiniz görüntü düzenleyicide çalışmanıza izin verirseniz, Greenshot üstün. Basit düzenleme ve ek açıklama araçları sunmak için bir ekran görüntüsü programı istiyorsanız, PicPick en iyisidir.

PicPick ev kullanımı için tamamen ücretsizdir, ancak iş kullanımı için 25 ABD dolarıdır. Hem kişisel hem de iş amaçlı kullanım için benzer görüntü düzenleme özelliklerine sahip bir ekran görüntüsü aracı arıyorsanız, Screenpresso da deneyebilirsiniz. Ancak, PicPick’in daha basit arayüzünü tercih ediyoruz.

Skitch, insanların sevdiği temel ek açıklama özelliklerine sahip başka bir ekran görüntüsü programıydı, ancak Evernote Windows için Skitch’i durdurdu. PicPick, Skitch’e oldukça iyi bir alternatif.

Güç Kullanıcıları için En İyisi: ShareX

ShareX, basit bir ekran görüntüsü aracı arayan kişiler için değildir. Bu uygulama, Dropbox’tan FTP sunucularına ve Amazon S3’ten 80’den fazla yere götürdüğünüz ekran görüntülerini otomatik olarak yükleyebilir. Ayrıca, bilgisayarınızdaki herhangi bir uygulamanın “Scrolling Capture” alma yeteneği (diğer bir deyişle PickPick özellikleri de vardır) gibi birçok başka uygulamada bulamayacağınız bir ekran görüntüsü aracı da bulunmaktadır. herhangi bir uygulama ve herhangi bir web adresinin bir “Web sayfası yakalama” alma yeteneği.

ShareX’i her ekran görüntüsü aldığınızda otomatik olarak çeşitli çekim ve yükleme görevlerini gerçekleştirecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Örneğin, bir ekran görüntüsü aldığınızda, ShareX otomatik olarak sabit sürücünüze kaydedebilir, bir filigran ekleyebilir ve istediğiniz bir sunucuya yükleyebilir. Yükleme tamamlandıktan sonra, ShareX yüklenen resmin URL’sini otomatik olarak panoya kopyalar ve Twitter’da paylaşır. ShareX ayrıca, yapılandırmanız için belirli bir süre geçtikten sonra ekran görüntülerini otomatik olarak yakalama yeteneği gibi başka güçlü özelliklere de sahiptir ve eğer isterseniz, bunları otomatik olarak bir sunucuya yükleyebilir.

Bu uygulama çok güçlü ve sadece basit ekran görüntüleri almak isteyenler muhtemelen daha basit bir şeyle sopa olmalıdır. Ancak, bu güç kullanıcısı özellikleri size hitap ederse, ShareX en iyi seçenektir.

ShareX tamamen ücretsiz ve açık kaynaklıdır.

Oyun için en iyi araçlar Screenshots

Yukarıdaki araçlar öncelikle Windows masaüstünüzün ve tipik masaüstü uygulamalarınızın ekran görüntülerini yakalamaya yöneliktir. Tam ekran oyunlar ile her zaman düzgün çalışmazlar. Video oyunlarının ekran görüntülerini almak isterseniz, PC oyun ekran görüntülerini yakalamak için özel bir araç kullanmanızı öneririz. Örneğin, Steam’in herhangi bir oyunda ekran görüntülerini yakalamak için yerleşik kısayolları vardır ve birçok oyunun kendi ekran görüntüsü tuşları vardır.

İLGİLİ: Nasıl PC Oyunları Ekran görüntüleri

Bu özellik ayrıca NVIDIA GeForce Experience ve AMD ReLive gibi grafik sürücüsü yardımcı programlarına da yerleştirilmiştir. NVIDIA’nın GeForce Deneyim yazılımı, bazı modern oyunlarda inanılmaz ekran görüntülerini almak için oyun oynamayı ve oyun kamerasını yeniden konumlandırmanızı bile sağlar. Ve Windows 10, hemen hemen her oyunda ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz yerleşik bir Oyun Çubuğuna da sahiptir.