Windows Mağazası Sürümüyle iTunes Bloat'tan Kaçının

İTunes'u Windows 10'a yüklemenin iki yolu vardır: Apple'ın web sitesinden indirerek veya Microsoft Mağazası'ndan yükleyerek. Her iki durumda da aynı uygulamayı alırsınız, ancak Mağaza uygulamasında daha az şişkinlik var.

Mağaza Uygulaması iTunes'da

Microsoft Mağazası'ndaki iTunes sürümü, bir tür “soyulmuş” evrensel uygulama değildir. Bu, bildiğiniz ve (muhtemelen) sevmediğiniz aynı iTunes masaüstü uygulamasıdır. İTunes Store, Apple Music, yerel bir medya kütüphanesi ve iPhone, iPad veya iPhone'unuzdaki müzik, video ve fotoğrafları senkronize etme özelliğine sahiptir. İPhone'unuza da özel zil sesleri eklemek için kullanılabilir.

Apple, Microsoft'un masaüstü uygulama köprüsünü geleneksel Win32 iTunes masaüstü uygulamasını Store'a getirmek için kullandı. Bu, S Modunda Windows 10'a da yüklenebileceği anlamına geliyor. Ancak iTunes Store uygulaması, iTunes kullanıcıları için Windows 10'un standart sürümlerinde bile iyi bir seçimdir.

Bunun nedeni Mağaza'nın iTunes üzerinde birkaç sınırlama getirmesidir. iTunes Store'dan güncellemeli ve arka plan sistemi servislerini yükleyememelidir. Bu, Apple’ın masaüstü sürümünü doğrudan Apple’dan yüklerseniz, Apple Software Update uygulamasını ve iTunes’un çeşitli gereksiz arka plan hizmetlerini kullanamayacağınız anlamına gelir.

Maalesef, iTunes'un Store sürümü Apple'ın web sitesindeki sürümle aynı miktarda sabit disk alanı kullanıyor. Bunun yerine, onu yükleyerek disk alanı kaydetmezsiniz.

Apple Yazılım Güncellemesi Yok

İTunes'u Apple'dan yüklerseniz, Apple Software Update aracını da yükler. Bu program iTunes'u güncellemekten sorumludur ve Windows için iCloud gibi istemediğiniz diğer Apple yazılımlarını yüklemenizi de önerir.

İTunes için bir güncelleme olduğunda, Apple Software Update penceresi masaüstünüzde açılır, ne yaptığınızı keser ve yüklemek için bir düğmeyi tıklatır. Bazı nedenlerden dolayı, Apple'ın Yazılım Güncelleme aracı güncellemeleri otomatik olarak yükleyemez.

İTunes'u Store'dan yüklerseniz, diğer yandan Apple Software Update aracı yüklü değildir. Bir iTunes güncellemesi mevcut olduğunda, mağaza tarafından arka planda otomatik olarak indirilir ve yüklenir. Kesilmeyecek, hiçbir şeye tıklamaya gerek kalmayacak ve Windows için iCloud'u yüklemeye asla çalışmaz.

Bonjour ve Diğer Arkaplan Hizmetleri Yok

Apple'ın iTunes masaüstü yükleyicisi, Apple Mobile Device Service, Bonjour Service ve iPod Service dahil olmak üzere bir dizi başka ek arka plan sistemi hizmetleri de yükler. Ayrıca, oturum açtığınızda bir iTunesHelper.exe programı başlatır.

İTunes'un Mağaza sürümü herhangi bir sistem hizmetini yüklemiyor. İsteğe bağlı “iTunes Helper” ve “iTunes Mobile Device Helper” başlangıç ​​görevlerini yükler, ancak varsayılan olarak devre dışıdır.

Diğer bir deyişle, iTunes'un Store versiyonunu yüklemek, bu gereksiz arka plan süreçlerini ortadan kaldırır ve PC'nizin daha hızlı açılışını sağlar.

Ama bu süreçler olmadan ne kaybedersin? Eh, bir iPhone, iPad veya iPod'u bağladığınızda iTunes otomatik olarak başlamaz, ancak iTunes'u kendiniz de açabilirsiniz. İTunes açıldığında, normal olarak çalışır ve cihazınızı yönetmenize izin verir, ancak onu yüklemiş olursunuz.

Yerel ağınızda iTunes paylaşımlı kütüphaneleri kullanıyorsanız, Bonjour servisi de gerekli olabilir. Bunların ne olduğunu bilmiyorsanız, kesinlikle onları kullanmazsınız. Ancak, Mağaza sürümünü yüklerseniz ve bir şey bulmasını istediğiniz şekilde çalışmazsa, her zaman onu kaldırabilir ve iTunes'u Apple'dan doğru bir şekilde alabilirsiniz.

İTunes Store'dan iTunes Store'a Nasıl Geçilir

Önceden iTunes'un yüklü masaüstü sürümüne sahipseniz ve değiştirmek istiyorsanız, Denetim Masası> Bir Programı Kaldır'a gidin, iTunes'u listede bulun ve kaldırın.

Daha sonra, Microsoft Mağazası uygulamasını sisteminizde açabilir, iTunes'u arayabilir ve Store'dan doğrudan yükleyebilirsiniz.

Microsoft Mağazası uygulaması yalnızca Windows 10'da kullanılabilir, bu da Windows 7 kullanıcılarının yükleyemediği anlamına gelir. İTunes'u Windows 7'de istiyorsanız, Apple'ın web sitesinden almanız gerekir.