Windows PC'nizde Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma

Bir virüsün tespit edildiğini belirten bir mesaj gördüğünüzde veya bilgisayarınız yavaş ve güvenilir görünmüyorsa, PC'nizde kötü amaçlı yazılım taramak ve bulmak istediğiniz herhangi bir şeyi kaldırmak isteyeceksiniz. PC'nizi virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Birçok virüs ve diğer kötü amaçlı yazılım türleri, yalnızca kaosa neden olacak şekilde tasarlanırken, kredi kartı numaralarını, çevrimiçi bankacılık bilgilerini ve diğer hassas verileri çalmak için organize suçla daha fazla kötü amaçlı yazılım oluşturulmaktadır. Tipik eski okul virüsleri gerçek bir problem değildir. Sorun şu anda fidye yazılımı ve casus yazılımdır ve bu yeni araçlar ve yeni teknikler gerektirir.

Antivirüsünüzün Virüs Algılandı mı?

Bir virüsün tespit edildiğini belirten bir mesaj görüyorsanız, bu iyi bir şeydir. Antivirüsünüz bir virüs fark etti ve sizi sormadan büyük olasılıkla kaldırdı.

Bu tür bir mesaj, bilgisayarınızda herhangi bir virüsün çalıştığı anlamına gelmez. Virüs içeren bir dosyayı ve antivirüsünüzü, herhangi bir soruna neden olmadan önce dosyayı indirmiş olabilirsiniz. Ya da, virüs bulaşmış bir web sayfasındaki kötü amaçlı bir dosya, herhangi bir soruna neden olmadan önce fark edilmiş ve ele alınmış olabilir.

Başka bir deyişle, bilgisayarınızın normal kullanımı sırasında ortaya çıkan bir “virüs algılandı” mesajı, virüsün aslında herhangi bir şey yaptığını ifade etmez. Böyle bir mesaj görürseniz, virüslü bir web sayfasını ziyaret ediyor veya zararlı bir dosya indiriyor olabilirsiniz. Bunu gelecekte yapmaktan kaçının, ama çok fazla endişelenme.

İLGİLİ: Windows 10 için En İyi Antivirüs Nedir? (Windows Defender Yeterince İyi mi?)

Ayrıca virüsten koruma programınızı açabilir ve karantinasını veya virüs algılama günlüklerini kontrol edebilirsiniz. Bu, virüsün tespit edildiği ve virüsten bununla ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi gösterecektir. Tabii ki emin değilseniz, devam edin ve bir tarama yapın – zarar veremez.

Kötü Amaçlı Yazılım, Casus Yazılım, Ransomware, Adware ve Diğer Tehditlere Nasıl Tarama Yapılır?

Bilgisayarınız çok kötü çalışıyorsa, çok yavaş çalışıyorsa, web sayfaları garip davranıyor ya da normalde yapamayacağınız yerlerde görüntülenen reklamları görüyorsanız, bilgisayarınızda muhtemelen yeni bir kötü amaçlı yazılımınız olabilir. Spyware, yaptığınız her şeyi takip edecek veya arama ve ev sayfalarınızı gitmek istemediğiniz yerlere yönlendirecektir. Adware tarayıcınıza ve hatta Windows'a bulaşır ve ransomware PC'nizi kilitlemeye çalışır.

Ne olursa olsun sorunun ne olduğu, bizim ilk adım indirmek ve Malwarebytes, gezegendeki tek en iyi anti-malware aracıyla tarama çalıştırmak her zaman. Sıradan bir antivirüs ürünü değil, modern tehditleri çözmek için tasarlandı. Pazardaki, casus yazılım ve casus yazılımları kolayca temizleyebilen tek ürün.

Malwarebytes'i indirin, kurun ve çalıştırın ve ardından PC'nizi taramaya başlayın. Sisteminizi temizlemek için size yol gösterecek.

PC'nizi temizlemek için bir lisans almak zorunda değilsiniz, ancak bunun tekrar olmasını istemiyorsanız, muhtemelen bunu yapmalısınız, çünkü bu sorunu tekrar yaşamadığınızdan emin olmalısınız.

Düzenli Virüsler Nasıl Tarama

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmek ve bulduğunuz tüm kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için bir virüsten koruma programı gerekir. Windows 10 ve 8, Microsoft'un kendi antivirüs olan Windows Defender'ı içerir. Windows 7 yerleşik bir antivirüs içermez, bu yüzden muhtemelen Avira gibi başka bir şeye ihtiyacınız olacak.

Windows Defender müdahaleci olmayan ve genel olarak iyi, ama ihtiyacınız olan tek şey bu değil. Bizim favori antivirüs çözümü, Windows Defender ve Malwarebytes'in birleşimidir, böylece eksiksiz bir kapsama sahip olursunuz.

Windows Defender'da normal virüsleri taramak için açın ve yeni bir tarama başlatın. Kaçırdığı bir şey olup olmadığını görmek için sisteminizi gözden geçirir ve tamamen tarar. Ve tabii ki, Windows Defender varsayılan olarak arka planda çalışır

.

Windows Defender ve Malwarebytes'in bir araya gelmesi, karşılaşabileceğiniz kötü amaçlı yazılımın büyük çoğunluğundan kurtulmalı ve eğer her ikisini de çalıştırıyorsanız, sizi de ileriye taşımalıdırlar.

Malwarebytes ve Windows Defender Malware kurtulmak için mümkün değildi

İLGİLİ: Windows PC'nizi (ve Ne Zaman Yapmalısınız) Düzeltmek için Güvenli Mod Kullanımı

İnatçı Kötü Amaçlı Yazılımlar için Güvenli Mod'u Kullanma

Çok inatçı bir kötü amaçlı yazılım bulaşma enfeksiyonuna sahipseniz, normal Windows sisteminizin dışındaki zararlı yazılımları taramanız gerekebilir. Bunu yapmak için, Windows'u Güvenli Başlangıç ​​durumuna getirmeniz gerekir; bu da normal başlangıç ​​uygulamalarını yüklemekten sakınacak, umarım ki kötü amaçlı kötü amaçlı yazılım da dahil. Bir Windows Defender taraması ve ardından bir Malwarebytes taramasını Güvenli Mod içinden çalıştırın ve normalde yapamayacağı kötü amaçlı yazılımları kaldırarak daha fazla şansa sahip olabilir.

Windows 8 veya 10'da Güvenli Mod'a önyüklemek için, “Yeniden Başlat” seçeneğini tıklatırken Üst Karakter tuşunu basılı tutun ve ardından Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Windows Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat> Güvenli Mod'a gidin. Windows 7'de, bilgisayarınız başlarken F8 tuşuna basın ve “Güvenli Mod” u seçmenize izin veren bir önyükleme seçenekleri menüsü göreceksiniz.

Son Resort olarak Bootable Antivirus Tool kullanın

Bu işe yaramazsa, Windows dışında tamamen adım atmanız ve önyüklenebilir bir virüsten koruma aracı kullanmanız gerekebilir. Bu tür bir virüsten koruma aracı, Windows'un kendi içinden göremeyeceğiniz veya çıkaramayacağınız inatçı kötü amaçlı yazılımları bulmak ve kaldırmak için tamamen Windows dışında tamamen temiz bir ortama dönüşür.

Windows Defender'ın kendisi, Windows 10 kullanıyorsanız, bunu “Windows Defender Offline” özelliği ile yapabilir. Windows Defender Offline'yı kullanarak kılavuzumuzu buradan öğrenebilirsiniz. Diğer antivirüs yazılımları da bunu yapabilir – Avira Rescue System gibi antivirüs “önyükleme diskleri” ni arayın. Burada Avira'nın Kurtarma Sistemini kullanma kılavuzumuzu kontrol edebilirsiniz.

İLGİLİ: Windows Defender Çevrimdışı ile Kötü Amaçlı Yazılım Bulma ve Kaldırma

Windows Defender'dan İkinci Bir Görüş Nasıl Alabilirsiniz

Zaten bir virüsten koruma programı yüklüyse ancak algılayamadığı virüslere sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız, başka bir virüsten koruma ürününden ikinci bir fikir alabilirsiniz. Genellikle, iki antivirüs programını birbiriyle uyumlu hale getirmek kötü bir fikir çünkü gerçek zamanlı taramaları birbiriyle çakışabilir. Ancak, her zaman bir gerçek zamanlı tarama gerçekleştiriyorsanız, zaman zaman manuel taramalar için ikinci bir tane kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows Defender ile Bilgisayarınızı Başka Antivirüs Kullanırken Periyodik Olarak Nasıl Tarar

Windows 10'da, Windows Defender bunun için mükemmeldir. Sisteminizi izleyen başka bir virüsten koruma programı yüklüyse bile, Windows Defender, zaman zaman bir programa göz atabilir veya seçtiğiniz antivirüsün eksik olup olmadığını görmek için istediğiniz zaman el ile tarama yapabilir. İşte bu seçeneği etkinleştirmek ve kullanmak için bir rehber.

Diğer birçok virüsten koruma hizmeti sağlayıcısı, bir kerelik tarama araçlarını kullanıma sunar – örneğin, ESET Online Scanner. Bu programlar bilgisayarınıza yüklenir ve uzun bir kurulum işlemi olmadan hızlı bir tarama yapar.

Tarayıcı sizi bir sorun olduğunda uyarırsa, kötü amaçlı yazılımı kaldırmak istersiniz. Virüsünüz varsa, mevcut antivirüsünüz işe yaramadı. İşlem tamamlandıktan sonra onu kaldırmak ve başka bir virüsten koruma ürünü yüklemek isteyebilirsiniz.

Ayrıca Adware ve Diğer Önemsiz ile başa çıkmak için Malwarebytes yüklemeniz gerekir

En iyi antivirüs programlarına yönelik kılavuzumuzda belirttiğimiz gibi, antivirüs yeterli değil — ayrıca daha kapsamlı bir anti-malware programına sahip olmalısınız. Tüm kötü yazılımlar, genellikle zararlı enfeksiyonları aramak için normal antivirüs tarayıcıları tarafından kapsanmamaktadır. Sisteminizde tarayıcı araç çubukları, arama motoru değiştiricileri, Bitcoin madencileri ve yaratıcısı parasını yapmak için var olan diğer iğrenç programlar gibi “junkware” ler olabilir. Web'den programlar indirirken dikkatli olun, böylece PC'niz iğrenç araç çubukları ve diğer gereksiz yazılımlarla dolu değildir.

Ancak, sisteminizde zaten bir şey varsa, bunları kaldırmak isteyeceksiniz.

Çoğu antivirüs programı, çöp kutusuna dokunmaktan rahatsız olmaz. Bozuklukla uğraşmak için MalwareBytes Anti-Malware uygulamasını öneriyoruz. Sisteminizi taramak için arada sırada kullandığınız sürece, ortalama antivirüs programınız tarafından algılanmayan veya kaldırılmamış iğrenç yazılımlardan uzak durabilirsiniz. Anti-istismar koruması da içerdiğinden, ileride güvende olmanızı sağlayabilir.

Bilgisayarınızı Nasıl Sileceksiniz (ve Yedeklemelerinizi Doğrulayın)

İLGİLİ: Windows 8 ve 10'da “Bu PC'yi Sıfırla” Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hiçbir şey virüsleri düzgün bir şekilde kaldıramazsa ya da kötü amaçlı yazılımlar sisteminize zarar verdiği takdirde, Windows virüsleri temizledikten sonra hala düzgün çalışmıyorsa, “nükleer seçenek” e girebilirsiniz: bilgisayarınızı fabrika durumuna döndürmek. Kişisel dosyaları saklayacaksınız, ancak yüklü programlarınız kaldırılacak ve bilgisayarınızın sistem ayarları varsayılan durumuna sıfırlanacaktır.

Windows 8 ve 10'da, bu daha kolaydır — Windows'u Windows'u varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlamak için “Bu PC'yi Sıfırla” özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için talimatları burada bulabilirsiniz. Windows 7 PC kullanıyorsanız, üreticiniz muhtemelen önyükleme işlemi sırasında belirli bir tuşa basarak erişebileceğiniz bir geri yükleme bölümü sağlar. Bunun için basmanız gereken tam anahtar için bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Bilgisayarınızdaki Windows yükleme medyasını Microsoft'tan indirerek Windows'u da yeniden yükleyebilirsiniz.

Uyarı : Sabit sürücünüzü silmeden ve Windows'u yeniden yüklemeden önce önemli dosyalarınızın yedeğini aldığınızdan emin olun!

Kötü amaçlı yazılımlarla bir kez savaşmış olsaydınız, bunu son kez yapabileceğiniz her şeyi yapmaya çalışın. İyi bir virüsten koruma programı yükleyin, bilgisayarınızı güncel tutun ve potansiyel olarak tehlikeli yazılımlardan kaçının. Bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için çevrimiçi ortamda güvende kalmak için ipuçlarımızı izleyin.