Windows şifrenizi nasıl kaldırılır

Herkes bilgisayarında her oturum açması gerektiğinde bir şifre girmekten hoşlanmaz. Windows, çok fazla uğraşmadan şifreden kurtulmanızı sağlar. İşte nasıl.

Muhtemelen Bunu Yapmamalısın

Bu makalede ele aldığımız teknikleri kullanmayı düşünmeden önce bilmeniz gereken bazı uyarılar var.

  • Şifre kaldırma işleminin çalışması için yerel bir hesap kullanıyor olmalısınız. Microsoft hesabı kullanıyorsanız şifrenizi kaldıramazsınız. Bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız ve hala bunu yapmak istiyorsanız, hesabınızı yerel bir hesaba geri döndürmeniz gerekir.
  • Şifreyi bilgisayarınızdan kaldırmak bir güvenlik riski oluşturabilir. Herkes kolayca yürüyerek erişebilir. Ancak, insanların bunu yapmak için hala fiziksel erişime sahip olmaları gerekir. Yerel bir hesapta şifreniz olmaması, sizi uzaktan izinsiz girişlere karşı daha savunmasız hale getirmez.
  • Bir yönetici hesabının şifresi yoksa, bilgisayarınızda çalışan kötü amaçlı uygulamalar teorik olarak Windows'a yüksek erişim sağlayabilir.
  • Windows PC'nizde yalnızca bir hesabınız varsa, parolanızı silmek yerine otomatik olarak oturum açması için Windows'u ayarlamak daha iyi bir fikirdir, ancak bunun da sorunları vardır. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında nasıl yapılacağını gösterip, içerdiği güvenlik risklerini de not edeceğiz.

Evet, bu çok önemli uyarılar. Gerçek şu ki, olsa bile, bazı durumlarda, bunlar mantıklı olabilir genelde bu teknikleri kullanarak karşı tavsiye vardır. Sonunda, onlar hakkında yazıyoruz çünkü içerdiği önemli risklere dikkat çekmeden diğer sitelerde verilen önerileri gördük.

Yerel Kullanıcı Hesabı için Windows Şifresi Nasıl Kaldırılır

Ayarlar menüsünü ve ardından Ayarlar'ı tıklatarak Ayarlar uygulamasını açın.

Ardından, "Hesaplar" üzerine tıklayın.

Sol taraftaki ayarlar listesinden “Giriş Seçenekleri” ni seçin ve ardından sağdaki “Şifre” bölümünün altında “Değiştir” düğmesini tıklayın.

Parolanızı değiştirmek için, güvenlik nedeniyle önce mevcut şifrenizi onaylamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, “İleri” düğmesini tıklayın.

Sonraki bölüm için, oturum açmak için bir şifre kullanmak istemediğimizden, tüm alanları boş bırakın ve “İleri” yi tıklayın. Bir şifre girerek ve boş bırakarak, Windows geçerli şifrenizi boş bir tuşla değiştirir.

Son olarak “Son” düğmesini tıklayın.

Alternatif olarak, komut satırında daha rahat hissediyorsanız, yükseltilmiş bir Komut İstemi açın ve kullanıcı adını kullanıcı hesabının adıyla değiştirerek aşağıdaki komutu girin (komuta tırnak işaretleri dahil ettiğinizden emin olun):

net user “username” “”

Bir sonraki oturum açışınızda, yapmanız gereken tek şey yeni değiştirdiğiniz hesap için "Giriş yap" ı tıklamak.

Otomatik Olarak Windows'ta Oturum Açma

Bilgisayarınızda yalnızca bir kullanıcı hesabınız varsa, otomatik olarak oturum açmak daha iyi bir seçenektir.

Bu yöntemde de güvenlik riski bulunduğunu unutmayın. Öncelikle, aynı şey daha önce bahsettiğimiz şey için de geçerlidir: Herkes PC'nize yürüyebilir ve kendi oturumunu açabilir. Dahası, etkinleştirdiğinizde Windows hesap şifrenizi PC'nizde yönetici erişimine sahip birinin bulabildiği yerde saklar. Yine, bilgisayarınız yalnızca güvendiğiniz kişilerin (evinizdeki gibi) erişebileceği güvenli bir konumdaysa bu çok büyük bir şey değildir, ancak kesinlikle yanınızda taşıdığınız bir dizüstü bilgisayarda iyi bir fikir değildir ve kesinlikle Yerel bir hesap yerine bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, bu iyi bir fikir değildir. Etkinleştirmeden önce okumak isteyebileceğiniz otomatik oturum açmanın ayarlanmasıyla ilgili riskleri ayrıntılarıyla anlatan tam bir makalemiz var.

İLGİLİ: Neden Windows PC'nize Otomatik Olarak Giriş Yapmamalısınız

Windows'un otomatik olarak oturum açmasını istiyorsanız, kurulumu kolaydır.

netplwiz komutunu Başlat Menüsü'nden veya Komut İstemi'nden çalıştırın. Açılan Kullanıcı Hesapları penceresinde, “Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmeli” onay kutusunun işaretini kaldırın ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Tekrar oturum açmak için bir şifre kullanmanıza gerek kalmaması için son bir seçeneğin kapatılması gerekir. Ayarlar uygulamasında, Ayarlar> Hesaplar> Giriş yapma seçeneklerine gidin ve “Giriş Yapma İste” altında açılan listeden “Hiçbir zaman” seçeneğini seçin.

İLGİLİ: Neden Windows PC'nize Otomatik Olarak Giriş Yapmamalısınız

Artık, bilgisayardan uzaktayken ve uyandırdığınızda, hesabınıza giriş yapmak için herhangi bir şifre girmeniz gerekmez.

İLGİLİ: Windows 10, 8 veya 7 PC'nizi Otomatik Olarak Giriş Yapma