Windows üzerinde herhangi bir uygulamanın bant genişliği nasıl sınırlanır

Windows Update'in indirme hızını Windows 10'da kısıtlayabilirsiniz. Bazı uygulamalar ayrıca bant genişliğini de sınırlandırır. Ancak, yerleşik olmayan uygulamalarda, üçüncü taraf yazılımlara ihtiyacınız olacaktır.

Bant genişliği sınırlandırılması farklı durumlarda kullanılabilir. Örneğin, büyük bir dosyayı indiriyorsanız (veya yüklüyorsanız), tarayıcınızın kullanılabilir bant genişliğini sınırlandırmak, diğer uygulamaların yavaşlamayacağından emin olmak için yararlı olabilir. dosyaları yüklerken veya bir web tarayıcısında dosya indirirken yararlı olabilir. Başka bant genişliğinde aç uygulamalarınız varsa, bunlara bir sınır koymak, göz atmanızı ve videonuzun engellenmemesini sağlayabilir. Bu seçeneklerin bir uygulamaya nasıl eklendiklerinde ve bu destek olmadan uygulamalar için kullanabileceğiniz birkaç üçüncü taraf aracında nasıl çalıştığına baktığımızda bize katılın.

Birinci Seçenek: Kullandığınız Programlara Yerleştirilen Seçenekleri Kullanın

Herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemeden önce kullandığınız programlara entegre edilmiş seçenekleri arayın. Örneğin, oyunları indirmek için Steam'in kullandığı bant genişliği miktarını yönetmek istiyorsanız, Steam> Ayarlar> İndirmeler'e gidebilir ve daha sonra bant genişliğini sınırlamak için “Bant genişliğini sınırla” kutusunu kullanabilirsiniz. Dropbox, Google Drive ve Microsoft OneDrive gibi araçlar dahil olmak üzere diğer pek çok uygulamada benzer yerleşik seçenekler bulunur. Bunlara kısıtlamalar koymak (özellikle bir kerede çok sayıda dosya yüklüyorsanız) gerçekten yardımcı olabilir.

Windows 10 artık, Windows Update'in arka planda ne kadar bant genişliği kullandığını sınırlamanıza izin veriyor. Bunu yapılandırmak için Ayarlar> Güncelle ve Güvenlik> Windows Update> Gelişmiş Seçenekler> Teslim Optimizasyonu> Gelişmiş Seçenekler'e gidin. Burada "arka planda güncellemeleri indirmek için ne kadar bant genişliği kullanıldığını sınırla" seçeneğini kullanın. Ayrıca, “İnternet'teki diğer PC'lere güncellemeleri yüklemek için ne kadar bant genişliği kullanıldığını sınırla” seçeneği de mevcut. Ancak, bant genişliği kullanımı konusunda endişeleriniz varsa, yükleme özelliğini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'da Windows Update'in İndirme Bant Genişliğini Sınırlama

Hizmet Kalitesi (QoS) özelliklerine sahip bir yönlendiriciniz varsa, yönlendiricinizi trafiğe öncelik vermek için de kullanabilirsiniz. Genellikle kesin bir bant genişliği sınırı belirleyemezsiniz, ancak yönlendiriciniz, her şeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için ayarladığınız kurallara göre trafiği otomatik olarak önceliklendirir.

Seçenek İki: NetLimiter Satın Al

Windows'ta uygulama başına bant genişliği sınırlamaları belirlemek için yalnızca ücretsiz bir araç bulduk. Bir sonraki bölümde bu ücretsiz seçeneği ele alacağız, ancak bu özelliğe gerçekten ihtiyacınız varsa NetLimiter satın almaya değer.

Bir sonraki bölümde ele alacağımız ücretsiz seçeneğin aksine, NetLimiter kullanımı kolay bir ara yüze sahiptir ve sınırsız sayıda uygulamanın bant genişliğini sınırlandırmanızı sağlar. Diğer ücretli seçeneklerden de daha ucuz. Sadece bant genişliği limitlerini ayarlamak istiyorsanız, NetLimiter Pro'ya ihtiyacınız yoktur, bu yüzden temel NetLimiter Lite programı gayet iyi. NetLimiter Lite'ın tek bir ev kullanıcı lisansını 16 $ karşılığında satın alabilirsiniz. İş için kullanmak isterseniz, bunun yerine 20 dolar harcamanız gerekir.

NetLimiter, 28 günlük ücretsiz bir deneme sunar, böylece test edip satın almadan önce çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra başlatın ve mevcut bağlantı hızını (“DL Rate”) ve yükleme hızını (“UL Rate”) ile birlikte ağ bağlantınızı kullanan uygulamaların bir listesini görürsünüz.

Bir uygulamanın indirme veya yükleme hızını sınırlamak için, sadece DL Limit veya UL Limit altındaki uygun kutuyu işaretleyin. Özel bir hız ayarlamak için, DL Limit veya UL Limit sütunundaki “5 KB / s” işaretini tıklayın ve istediğiniz hızı girin. Sınırı kaldırmak istediğinizde kutunun işaretini kaldırın.

Seçenek Üç: Download TMeter Free

Bir uygulamanın bant genişliğini herhangi bir para harcamadan kısıtlamak istiyorsanız, TMeter Freeware Edition'ı indirmeniz gerekir. Artık NetBalancer'ın artık ücretsiz bir sürüm sunmadığı tek bedava seçenek. TMeter Freeware Edition oldukça karmaşık bir arayüze sahiptir ve sadece bir seferde dört uygulamanın bant genişliğini sınırlayabilir, ancak ücretsizdir ve bu sınırlar içinde iyi çalışır.

Öncelikle TMeter'i indirin ve yükleyin. Kurulumdan sonra, Başlat menünüzü açın, “TMeter” i arayın ve ardından “TMeter Administrative Console” uygulamasını başlatın.

İlk kez başlattığınızda, kenar çubuğundaki “Ağ Arabirimleri” ni tıklatarak ve kullandığınız ağ arabiriminin yanındaki kutuyu işaretleyerek ağ arayüzünüzü seçmeniz gerekir. Örneğin, Wi-Fi bağlantınızı kullanarak uygulamaları sınırlamak istiyorsanız, Wi-Fi arayüzünü seçin. Şu anda kullanılmadıkları için, 0.0.0.0 IP adresi olan tüm arayüzleri yoksayın.

Bu noktada, bir ağ tipi seçmeniz istenir. Kişisel ağınızdaki bir yönlendiricinin arkasındaysanız, “Özel” seçeneğini seçin. İnternet'e veya herkese açık bir Wi-Fi ağına doğrudan bağlıysanız, “Genel” seçeneğini seçin.

Tüm bu ayarları yaptığınızda, “Uygula” düğmesine tıklayın.

Ardından, sınırlamak istediğiniz işlemleri tanımlamanız gerekir.

Ana pencerede, kenar çubuğunda “İşlem Tanımları” nı seçin ve ardından “Ekle” düğmesine tıklayın.

Açılan Süreç Tanımı Ekle penceresinde, sürecin .exe dosyasını taramak ve bulmak için “…” düğmesine tıklayın. Çoğu uygulamayı Program Dosyaları klasöründe bulabilirsiniz. Örneğin, Chrome C: Program Files (x86) Google Chrome Application chrome.exe adresinde bulunur, Firefox C: Program Files Mozilla Firefox firefox.exe adresinde bulunur ve Microsoft Edge C konumunda bulunur. : Windows SystemApps Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe MicrosoftEdgeCP.exe.

“Process Definition” kutusunda istediğiniz herhangi bir şeyi yazın. Bu isim, hangi programın hangisinin olduğunu takip etmenize yardımcı olur. Varsayılan olarak, seçtiğiniz .exe dosyasının adını kopyalar.

İşlem Tanımı Ekle penceresini kapatmak için “Tamam” a tıklayın ve ardından ana pencerede “Uygula” düğmesine tıklayın. Birden fazla işlemi sınırlandırmak istiyorsanız, ek işlem tanımı kuralları oluşturmanız gerekecektir.

Artık uygulamanın bant genişliğini sınırlandıran bir filtre oluşturabilirsiniz. Kenar çubuğunda “Filterset” i ve ardından Ekle> Filtre'yi tıklayın. Görünen pencerede, "Kural Ekle" düğmesini tıklayın.

Kural Düzenleyicisi penceresinde, “Kaynak” açılır menüsünden “Yerel İşlem” seçeneğini seçin. Ardından, “Process Definition” açılır menüsünü açmak için tıklayın. Orada, daha önce oluşturduğunuz süreç tanımlarını görmelisiniz. İstediğinizi seçin ve devam etmek için “Tamam” a tıklayın.

Şimdi, “Hız Sınırını (Trafik Shaper'ı) KBytes / sn” seçeneğindeki seçeneği işaretleyin ve daha sonra, kutudaki uygulamayı bu seçeneğin solunda bırakmak istediğiniz KB / s sayısını girin. Filtre Adı kutusuna filtre için bir ad yazın ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Ana pencerede (Filterset seçeneği hala solda seçiliyken) “Uygula” düğmesine tıklayın. Ayrıca, değişikliklerinizi zorlamak için “Capture Start” düğmesine tıklamanız gerekecektir. Uyguladığınız sınırlar, yalnızca TMeter trafiği yakalarken uygulanacak, böylece yakalamayı durdurursanız kaldırılacaklardır.

Bir uygulamanın bant genişliği sınırını daha sonra değiştirmek için, Filtreler Düzenleyicisi listesindeki bir filtreyi tıklatın, “Düzenle” düğmesini tıklatın ve sonra “Hız Sınırını Etkinleştir” kutusuna yazdıklarınızı değiştirin.

Ek uygulamaları sınırlamak isterseniz, Filtreler ekranına ek filtreler ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, TMeter'in ücretsiz sürümü sizi toplamda dört filtreyle sınırlar. Daha fazla eklemek için üç varsayılan filtreyi kaldırmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, bu yöntemle bir kerede en fazla dört uygulamayı sınırlandırabilirsiniz.

TMeter arayüzü aslında dört filtreden fazlasını eklemenize izin verir, ancak aldatılmasın. Dörtden fazla filtreniz varsa, “Apply” (Uygula) düğmesine tıkladığınızda ek olanlar silinir.

Dediğimiz gibi, özellikle bazı uygulamalar için bant genişliğini sınırlamak istiyorsanız, özellikle NetLimiter'de ne kadar kolay şeyler olduğuyla kıyaslandığında, en kolay arayüz değildir. Ama işe yarıyor.

Görüntü Kredisi: Gts / Shutterstock.com.