Windows üzerinde MacOS Mojave-Style Masaüstü Yığınları Nasıl Gidilir

Masaüstü dosyaları kaydetmek için uygun bir yerdir, ancak hızla dağınık hale gelebilir. macOS Mojave, dosyalarınızı otomatik olarak yığınlar halinde düzenleyen “Masaüstü Yığınları” özelliği ile çözmektedir. Windows'da da benzer bir şey alabilirsiniz.

Bunun için Stardock'ın popüler Çit yazılımını kullanacağız. Çitler, masaüstünüzün ikonlarını farklı “çitle çevrili” alanlara yerleştirmenizi sağlar. Çitler arasındaki simgeleri manuel olarak sürükleyip bırakabilirken, Fences ayrıca otomatik organizasyon kuralları da sunar – ve bu çitler, MacOS Mojave üzerinde nasıl çalıştığı gibi, daha temiz bir masaüstü görünümü elde etmek için içerdiği simgeleri gizlemek için bu çitler açılabilir. Çitler, birçok başka güçlü özellik de sunar. Yığınlar da eşleşemez.

Yığın tarzı çit nasıl oluşturulur

Başlamak için Çitler'i indirin ve yükleyin. Stardock, Çitler için 10 ABD doları ödüyor, ancak aynı zamanda 30 günlük ücretsiz bir deneme sunuyor, böylece Çitler'in size değip değmeyeceğini görebilirsiniz. Çitler de 30 $ Nesne Masaüstü yazılım paketinin bir parçası olarak kullanılabilir. Nesne Masaüstü ayrıca, Windows masaüstü temalarını yüklemek için WindowBlinds gibi diğer yararlı uygulamaları içerir.

Stardock'un önerdiği başlangıç ​​çitler ile başlayabilir veya kendinizinkine, isterseniz hangisi olursa olsun çitler yaratabilirsiniz.

Yeni çitler oluşturmak için, onları masaüstünüzde farenizle çizin. Başka bir deyişle, masaüstünüze sol tıklayın, fare düğmesini basılı tutun, dikdörtgen veya kare bir alan çizin ve fare imlecinizi bırakın. Görüntülenen menüden “Burada Çit Oluştur” u seçin.

Çiti istediğiniz gibi adlandırın. Örneğin, tüm indirilen resimlerimizi içerecek bir çit istiyorsak, ona “Görseller”, “Resimler” veya “Fotoğraflar” adını verebiliriz.

Tabii ki masaüstünüzü düzenlemek için çitler oluşturabilirsiniz. Bizim amacımız için, düzenlemek istediğimiz farklı dosya türlerine karşılık gelen çitler oluşturacağız.

Farklı dosya türleri için ek çitler oluşturmak için bu işlemi tekrarlayın. Örneğin, "Belgeler", "Programlar" ve "Müzik ve Video" dosyaları için çitler oluşturabiliriz.

Çitleri, başlık çubuklarını sürükleyip bırakarak masaüstünüzde istediğiniz yere yerleştirin.

İsterseniz masaüstünüzden simgeleri çeşitli çitler içine sürükleyip bırakarak kendi Çitlerinizi manuel olarak düzenleyebilirsiniz. macOS Mojave bunu yapmanıza izin vermiyor. Ancak, otomatik organizasyon istiyorsanız, devam edin.

Bir çit çıkarmak için farenizin imlecini üzerine getirin ve çitin başlık çubuğunun sağ tarafındaki “x” simgesini tıklayın.

Masaüstü Simgelerinizi Otomatik Olarak Düzenleme

Ardından, bazı kuruluş kurallarını ayarlayacağız. Çitler konfigürasyon penceresini açmak için Windows masaüstünü sağ tıklayın ve “Çitleri Yapılandır” komutunu seçin.

Sol bölmede “Sıralama ve Organize Etme” yi seçin. Buradaki seçenekler, masaüstüne eklediğiniz yeni simgelerin nereye yerleştirileceğini yapılandırmanızı sağlar. Ayrıca kurallarınızı tüm mevcut masaüstü simgelerine de uygulayabilirsiniz.

Basit dosya tipi temelli çitler için, “Yazmaya dayalı kurallar” altındaki onay kutularını etkinleştirin ve ardından farklı dosya türlerini yerleştirmek istediğiniz çitler seçin. Örneğin, görüntü dosyalarını bir görüntü çiti içine yerleştirmek için, “Görüntüleri ”Onay kutusunu işaretleyin,“ Bir çit seçin ”ve daha sonra oluşturduğunuz bir çit seçin.

Ayrıca, çitin başlangıcında veya çitin sonunda yeni simgelerin görünüp görünmeyeceğini de seçebilirsiniz. En üstte görünmesini sağlamak için, çitin adını tıkladıktan sonra “Hedef çitin ilk simgesi olarak yeni simgeler ekle” seçeneğini işaretleyin.

Bir çit görmüyorsanız bile burada oluşturduktan sonra bir seçenek olarak görünmüyorsa, Çitler konfigürasyon penceresini kapatın ve tekrar açın.

Çitlerin dosyalarınızı nereye yerleştireceğini seçmek için bu işlemi tekrarlayın. Bununla ilgili gerçekten gelişmiş olabilirsiniz – örneğin, belirli dosya uzantılarına özel kurallar atamak istiyorsanız “Belirli dosya türlerini farklı yerlere gönder” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Buradaki diğer seçenekler, dosyalarınızın adlarını belirli bir metin içerip içermediğine, günün hangi saatinde oluşturulduğuna veya büyük dosya boyutlarına sahip olup olmadıklarına göre otomatik olarak sıralamanıza olanak tanır.

Pencerenin en üstünde, başka bir kuralla uyuşmadığı takdirde tüm yeni simgelerin yerleştirileceği yeri seçebilirsiniz. Varsayılan olarak "genel masaüstüne" giderler ve bir çitin içine yerleştirilmezler, ancak onlar için belirli bir çit seçebilirsiniz.

Pencerenin altındaki “Kuralların uygulandığı sırayı değiştir” seçeneğini tıklayıp dosyalarınızın nasıl düzenleneceğini tam olarak kontrol etmek için kuralları yeniden düzenleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz tüm kurallar, masaüstünüze yerleştirildiklerinde yeni dosyalara uygulanır. Kurallarınızı masaüstünüzde bulunan tüm dosyalara uygulamak için bölmenin altındaki Ek seçenekler altındaki “Şimdi kurallar uygula” yı tıklayın.

Çitler, kuralı uygulamadan önce çitlerinizin durumunun “anlık görüntüsünü” almanızı tavsiye eder. Değişikliğinizi geri almak için bu anlık görüntüyü kullanabilirsiniz. Bir anlık görüntü oluşturmak için, yan paneldeki “Düzen ve Snapping” e tıklayın ve ardından Layout anlık görüntülerinin altında “Anlık Görüntü Çek” e tıklayın.

Gelecekte bir anlık görüntüyü geri yüklemek için buraya geri dönün, anlık görüntüyü tıklayın ve ardından “Anlık Görüntüyü Geri Yükle” yi tıklayın.

Kurallarınızı uyguladıktan sonra bile, onları istediğiniz gibi yeniden düzenlemek için simgeleri sürükleyip bırakabilirsiniz. Kurallarınızı her zaman uygulamak için, Sıralama ve Organizasyon bölmesindeki "Kuralları her zaman geçerli tut" u tıklayın. Çitler artık simgeleri farklı çitler içine manuel olarak yerleştirmenize izin vermez.

Yığınlar gibi çitleri nasıl rulo

Simgeleriniz şimdi belirttiğiniz farklı çitler içine otomatik olarak düzenlenecektir. Bu çitler en aza indirgemek için, dosyalarınızı aramazken, yolun dışında kalacağından (Yığınlar gibi) başlık çubuklarını çift tıklatmanız gerekir.

Ardından, içerdiği dosyaları görmek için farenizi bir yığının üzerine getirebilir veya bir kez daha açmak için başlık çubuğunu çift tıklatabilirsiniz.

Daha temiz bir masaüstüne bakmaktan hoşlanıyorsanız, ancak çitlerinizi gerçekten açmak istemiyorsanız, masaüstünüzün tüm simgelerini gizlemek veya göstermek için istediğiniz zaman masaüstünüze çift tıklayabilirsiniz.

Masaüstünüzü El ile Organize Etmek İçin Çitler Kullanabilirsiniz

Bu, Çitler ile yapabileceğiniz bir şeyin sadece bir örneğidir. Birçok Çit kullanıcısı bu tüm otomatik kuralları göz ardı eder ve sadece masaüstü kısayollarını ve diğer önemli dosyaları el ile düzenlemek için Çitleri kullanır ve bunu da yapabilirsiniz – ya da bazı kombinasyonları veya otomatik kurallar ve el ile düzenlemeyi kullanabilirsiniz. Örneğin, tüm yeni dosyaların “Yeni” adlı bir çitle taşınmasını ve ardından sadece kendinizin etrafında hareket etmesini isteyebilirsiniz.

Çitleri Yapılandır penceresinden daha da özelleştirebilirsiniz. Örneğin, Renk ve görünüm bölmesinde çitlerinizin rengini ve görünümünü seçebilirsiniz.

“Klasör Portalları” seçeneği özellikle kullanışlıdır ve masaüstünüzdeki bir çitin bulunduğu bir klasöre bir portal görüntülemenizi sağlar. Örneğin, masaüstünüzdeki İndirilenler, Dropbox, Google Drive veya OneDrive klasörünüze bir portal oluşturabilirsiniz. Klasör aslında masaüstünüzde saklanmayacaktı; ancak içeriğini masaüstünüzde bir çitte görebiliyordunuz.

Genel olarak, Çitler süper kullanışlı bir uygulama ve gerçekten sadece özelliklerine değindik. Bu konuda en iyi şeylerden biri de Çitler'in her zaman simgelerinizi nasıl düzenlediğinizi hatırladığını gösteriyor. Öyleyse, bir şeyleri kurduktan sonra, Windows için endişelenmenize gerek kalmaz, çünkü aniden hiç bir sebep olmaksızın simgelerinizi yeniden düzenlersiniz.