Windows ve Windows Server Arasındaki Fark Nedir?

Microsoft, Windows'un masaüstü ve sunucu sürümlerini sunar. İlk bakışta Windows 10 ve Windows Server 2016 benzer görünüyor, ancak her birinin farklı kullanımları var. Windows 10 günlük kullanımda üstündür, Windows Server ise birçok bilgisayarı, dosyayı ve hizmeti yönetir.

Windows 10 ve Windows Server Benzer Kodu Paylaş

Windows 10 ve Windows Server 2016'nın temiz bir kopyasını yüklerseniz, ilk önce ikisini karıştırmak kolaylaşacaktır. Aynı masaüstüne, aynı başlat düğmesine ve hatta aynı görev görünümü düğmesine sahip olabilirler. Aynı çekirdeği kullanırlar ve aynı yazılımı uygulanabilir bir şekilde çalıştırabilirler. Örneğin, her ikisine de Google Chrome veya Microsoft Office yükleyebilirsiniz.

Ancak benzerlikler orada durur. Microsoft, Windows 10'un önüne oturduğunuz bir masaüstü, Windows Server'ı da bir ağ üzerinden erişen hizmetleri çalıştıran bir sunucu olarak (adının tam orada bulunur) kullanılmak üzere tasarlamıştır. Windows Server'da masaüstü seçeneği olsa da, Microsoft, Windows Server'ı Grafiksel Kullanıcı Arayüzü olmadan yüklemeyi (veya kaldırmayı) önerir, çalışacak yalnızca bir komut satırı bırakarak sunucuyu çalıştırmak için gereken yükü azaltır. Bu, standart Sunucu kurulumundan çok daha az alan kullanmak karşılığında GUI ve yerel oturum açma yeteneklerini bırakan Nano Sunucuyu seçmek için bir itme içerir.

Windows Server, Sunucu Yazılımını içerir

GUI'yi etkinleştirdiyseniz, Windows Server yüklendikten birkaç dakika sonra, bir Sunucu Yöneticisi programı iki İşletim Sistemindeki ilk belirgin farkı göstermeye başlar. Burada, Windows Dağıtım hizmetleri, DHCP hizmetleri ve Active Directory Etki Alanı Hizmetleri gibi sunucuya özgü özellikler ekleyebilirsiniz. Bu özellikler bir işletim sisteminin diğer makinelere uzaktan dağıtılmasını, istemci makineler için statik IP adresinin oluşturulmasını, diğer bilgisayarların bir etki alanına katılması için bir ağ etki alanının kontrol edilmesini ve etki alanı kullanıcıları oluşturulmasını sağlar. Bunun gibi özellikler Apache web sunucusu gibi üçüncü taraf yazılımları yükleyebilmenize rağmen, yerel olarak Windows 10 için mevcut değildir.

Ayrıca, Windows Server daha hızlı dosya paylaşımı için SMB Direct gibi özellikleri destekler, Esnek Dosya Sistemi için daha fazla destek sağlar, Sunucu olmadan benzer özellikleri elde etmenin tek yolu Windows 10 Pro for Workstation kullanmaktır.

Sunucular da birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle yukarıdaki rollerden birini veya ikisini yerine getiren bir sunucunuz ve işi yaymak için başka roller alan başka bir sunucunuz olabilir.

Windows Server, Üst Düzey Donanımı Destekliyor

Windows Server ayrıca daha güçlü donanımı destekler. Windows 10 Pro'nun maksimum 2 TB RAM sınırı olsa da, Windows Server 24 TB'ye izin verir. Bir masaüstü kullanıcısının, bu kadar büyük miktarda RAM düşünmesi bile mümkün değildir, ancak sunucular, Hyper-V yoluyla birçok kullanıcıyı, bilgisayarı ve potansiyel VM'leri yönetmek arasında daha fazla RAM kapasitesinden faydalanabilir.

Windows 10'un işlemcilerde de bir sınırı vardır. Windows 10 Home sürümü yalnızca bir fiziksel CPU'yu, Windows 10 Pro ise iki bilgisayarı desteklemektedir. Server 2016, 64 adede kadar soketi destekler. Benzer şekilde, Windows 10'un 32 bit kopyası yalnızca 32 çekirdeği destekler ve 64 bit sürümü 256 çekirdeği destekler, ancak Windows Server'ın çekirdek sınırı yoktur.

Bu özelliklere daha yakın bir şey elde etmek için, 4 CPU ve 6 TB RAM'i destekleyen Windows 10 Pro for Workstation kullanmanız gerekir.

Windows Server Kilitli

Windows 10'un LTSB dalı gibi, Windows Server da çeşitli özelliklere sahiptir. Cortana, Microsoft Mağazası, Edge veya Zaman Çizelgesi'ni bulamazsınız. Edge yerine, Windows Server hala Internet Explorer kullanıyor ve normal web taramasını engellemek için kilitlendi. Google Chrome'u indirirken, indirmeyi tamamlamak için tüm Google’ın URL’lerine istisnalar eklemek zorunda kaldık. Windows Server'ın ekstra güvenliği, varlığını Internet Explorer aracılığıyla ziyaret edilen neredeyse tüm web sitelerinde tanır.

Windows Server, Microsoft hesabı ile oturum açmayı desteklemediğinden, ayarlarınızı başka bir bilgisayardan getiremezsiniz. Bunun yerine, yerel bir hesapla veya etki alanı hesabıyla oturum açmanız gerekir. Windows 10 Home sonunda bir duraklatma güncellemesi özelliği alırken, Windows Server (Grup 10 üzerinden Windows 10 Enterprise ve Windows LTSB gibi) güncellemeleri tamamen grup ilkesiyle devre dışı bırakabilir.

Windows 10 Tanıdık Masaüstü Deneyimi Oldu

Windows 10, sunucuya özgü özelliklerden yoksundur, ancak diğer alanlarda bunun için telafi eder. Windows 10 güncellemeleri daha hızlı ve daha sık ulaşıyor, Windows Server'da eksik olan Timeline ve Cortana gibi yeteneklere sahip ve kilitli değil. Özellikle internetten indirilen yeni yazılımların yüklenmesi, atlamak için birkaç çember gerektirir ve bir Microsoft Hesabı ile oturum açarsanız tercihleriniz bir makineden diğerine gelir.

Ek olarak, Windows 10, Telefonunuz, Aşamalı Web Uygulamaları ve Linux için Windows Alt Sistemi gibi başka özelliklere de sahiptir. Bu özelliklerden bazıları, Windows Server'ın erişemediği Microsoft Mağazası'na dayanmaktadır.

İsterseniz, Windows 10'u gereksinimlerinize göre değiştirebilir ve Windows 7 gibi davranabilirsiniz.

Windows Server da Daha Pahalıdır

Windows 7, 8 veya 8.1 anahtarlarınız varsa, Windows 10'u ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Windows Server 2016 lisanslarını satın almak kolay değildir (sonuçta iş amaçlıdırlar) ve pahalıdırlar. Eğer bir işletmeyseniz, bedeninize ve tek bir lisansa bağlı olarak 500 ila 6200 dolar arasında bir ücret alabilirsiniz. Çoğu alıcı bunun yerine Toplu Lisans rotasını kullanır. Windows Server, öncelikle işletmeler için üretildiği için uygun şekilde fiyatlandırılır.

Kişisel bilgisayarınız için bir Windows işletim sistemi düşünüyorsanız, en iyi seçiminiz Windows 10'dur. Etkinleştirmek için Windows 7, 8 veya 8.1 tuşunu kullanmak hala mümkündür ve özellikler evde kullanım için özel olarak hazırlanmıştır. Ancak, bir Windows işletim sisteminin evde ya da işte diğer bilgisayarları yönetmesini istiyorsanız, bir Dosya Sunucusu veya bir web sunucusu sağlayın, o zaman Windows Server bariz seçimdir.