Windows'da bir Kurtarma Bölümü'nü (veya Diğer Sürücü) Gizleme

PC üreticileri genellikle kurtarma bölümleri içerir. Bunlar genellikle gizlidir, ancak bazen bu PC'de ve Windows'ta başka yerlerde görünür hale gelir. Bir kurtarma bölümünü veya başka bir sürücüyü nasıl saklayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Gizlemek için bir bölümün sürücü harfini kaldıracağız. Bölüm hala disk yönetim araçları tarafından görülebilir, ancak Explorer ve normal masaüstü uygulamalarında görünmez. Gelecekte bir sürücü harfini her zaman yeniden atayabilirsiniz.

Seçenek Bir: Disk Yönetimi Kullan

Birçok bölüm için bunu grafiksel Disk Yönetimi aracıyla yapabilirsiniz. Windows 10'da açmak için Başlat düğmesine sağ tıklayın (veya Windows + X tuşlarına basın) ve ardından “Disk Yönetimi” seçeneğine tıklayın.

Windows 7'de açmak için, Başlat menüsünü açın, arama kutusuna “sabit disk” yazın ve “Sabit disk bölümlerini oluşturma ve biçimlendirme” kısayolunu tıklatın.

Gizlemek istediğiniz bölümü bulun. Örneğin, Dosya Gezgini'nin altında “D:” yazan sürücüyü gizlemek isterseniz, Disk Yönetimi penceresindeki Birim sütununun altında “D:” yazan bölüme bakın.

Bu bölümü sağ tıklayın ve ardından “Sürücü Mektubu ve Yolları Değiştir” komutunu seçin.

Bir sürücüyü sağ tıklattığınızda “Yardım” dışında herhangi bir seçenek görmüyorsanız, bunun yerine bir sonraki bölüme geçin. Sürücü harfini kaldırmak için diskpart komutunu kullanmanız gerekir. Grafik arayüzü size izin vermez.

Görünen pencerede kaldırmak istediğiniz sürücü harfini seçin, “Kaldır” düğmesine tıklayın ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Her bölüm genellikle sadece tek bir sürücü harfine sahiptir. Bölümde, kendisine atanmış birden çok sürücü harfi varsa, muhtemelen her birini buradan kaldırmak isteyeceksiniz.

Windows, sürücü harfini kaldırırsanız programların düzgün çalışmayabileceği konusunda uyarır. Örneğin, bu sürücüye bir uygulama yüklediyseniz ya da üzerinde önemli dosyalar depoladıysanız, sürücünün kendisine atanmış bir harfi olmadığı sürece bunlara erişemezsiniz.

Devam etmek için “Evet” e tıklayınız.

Sürücü şu anda kullanılıyorsa, işlemi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiği konusunda uyarılırsınız. Tekrar “Evet” e tıklayın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu işlemi tamamladıktan sonra sürücü Windows'ta görünmez.

Sürücüyü gelecekte tekrar görünür hale getirmek istiyorsanız, Disk Yönetimi aracına geri dönün, Sürücü Mektubu ve Yolları Değiştir penceresine gidin ve ardından bir sürücü harfi eklemek için “Ekle” düğmesine tıklayın.

Sürücü harfini kaldırmadan önce sürücüye uygulama yükleseniz bile, sürücüye önceden olduğu gibi aynı harfi verin ve her şey düzgün çalışmalıdır.

Seçenek İki: Diskpart Komutunu Çalıştır

Disk Yönetimi aracı her bölümle çalışamaz. İnatçı bölümleri gizlemek için diskpart komutunu çalıştırmanız gerekir.

Önce, gizlemek istediğiniz bölümün sürücü harfini belirleyin. Bunu, Bu PC altında, Windows 10'daki Dosya Gezgini'nde veya Windows 7'de Windows Gezgini'nde Bilgisayar altında bulabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde, “G:” sürücüsünü gizlemek istiyoruz.

Bu komut, Yönetici izinleriyle başlatılan bir Komut İstemi penceresinden çalıştırılmalıdır. Başlatmak için, Başlat menüsünü açın, arama kutusuna “cmd” yazın, “Komut İstemi” sonucunu sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalıştır” komutunu seçin.

Komut isteminde, aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basarak aracı çalıştırın:

diskpart

Sorunun şu anda bu araçta olduğunuzu belirtmek için "DISKPART>" olarak değiştirildiğini unutmayın. Aşağıdaki komutu yazın ve bilgisayarınıza bağlı birimleri listelemek için Enter tuşuna basın:

list volume

Gizlemek istediğiniz bölümün cilt numarasını tanımlayın. Örneğin, bölmeyi G: sürücü harfi ile gizlemek istiyoruz. Bu, yukarıdaki ekran görüntüsünde "1. Cilt" olduğunu görebiliyoruz.

Bölümü seçmek için aşağıdaki komutu çalıştırın: # ile birim sayısını değiştirin.

select volume #

Örneğimizde, hacim 1'i seçmek istiyoruz, bu nedenle aşağıdaki komutu çalıştırdık:

select volume 1

Sürücü harfini kaldırmak için G'yi kaldırmak istediğiniz harfle değiştirin:

remove letter=G

Kurtarma bölümü veya herhangi bir sürücü anında gizlenecektir.

Tabii ki, normalde C: 'de bulunan Windows sistem sürücüsünü gizlemek için bu hilelerden birini kullanamazsınız. Windows'un çalışabilmesi için bu bölüme ihtiyacı vardır.