Windows'da bir varsayılan Web tarayıcısı nasıl ayarlanır

Bir bağlantıyı tıklattığınızda ve yanlış tarayıcı yüklendiğinde eğlenceli bir deneyim değildir. Bu deneyimi önlemek için, favori tarayıcınızı Windows'ta varsayılan tarayıcınız olarak ayarlayabilirsiniz. İşte nasıl.

Varsayılan Tarayıcıyı Tarayıcı Kendisinden Ayarlayın

Çoğu modern tarayıcı bunları varsayılan tarayıcınız olarak ayarlamanızı ister (ayar kapalı değilse). Örneğin Firefox’ta bu nasıl görünüyor.

Tarayıcınız sizi uyarmazsa, tarayıcıda ayarları veya tercihleri ​​açın ve varsayılan olarak ayarlama seçeneğini bulacaksınız.

Firefox'ta, tarayıcı penceresinin sağ üstündeki (üç yatay çizgi) menü düğmesine tıklayın ve ardından “Seçenekler” komutunu seçin. Sayfanın en üstünde varsayılan tarayıcı ayarını göreceksiniz.

Chrome'da, sağ üstteki menü düğmesine basın (üç dikey nokta) ve ardından “Ayarlar” komutunu seçin. Biraz aşağı kaydırın ve “Varsayılan Tarayıcı” bölümünü göreceksiniz.

Edge'de, sağ üstteki (üç yatay nokta) menü düğmesine basın ve ardından “Ayarlar” komutunu seçin. Sağ üstte, “Varsayılanımı Değiştir” düğmesine tıklayın.

Doğrudan Windows ayarlarında da varsayılan bir tarayıcı ayarlayabilirsiniz. Windows 10 veya Windows 7 kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak, bunu nasıl yaptığınız biraz farklıdır.

Windows 10'da Varsayılan Tarayıcı Ayarlama

Windows 10'da, Ayarlar uygulamasını kullanarak varsayılan tarayıcıyı (ve diğer uygulamalar için varsayılan) ayarlayabilirsiniz. Sadece Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar'a gidin.

“Web Tarayıcısı” bölümünün altındaki düğmeye tıklayın. Düğme, şu anda hangi tarayıcı varsayılan olarak adlandırılır.

Yüklenen tüm tarayıcıların listesi görüntülenir. Varsayılan tarayıcınız olarak ayarlamak istediğinizi tıklayın.

Düğme seçilen tarayıcıyı gösterecek şekilde değişir ve artık Ayarlar penceresini kapatabilirsiniz.

Bundan sonra, bağlantılarınızı her tıklattığınızda, favori tarayıcınız açılacaktır.

Windows 7'de Varsayılan Tarayıcı Ayarlama

Varsayılan tarayıcıyı ayarlama Windows 7'de biraz farklıdır. Başlamak için Denetim Masası> Varsayılan Programlara gidin.

Varsayılan Programlar penceresinde, “Varsayılan programlarınızı ayarlayın” bağlantısını tıklayın.

Çeşitli şeyler için varsayılan uygulamalar olarak yapılandırabileceğiniz uzun bir program listesi görürsünüz. Varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz tarayıcıyı seçin.

Sağdaki bölme, programın açıklamasını göstermek için değişir. Varsayılan tarayıcınız olarak ayarlamak için “Bu programı varsayılan olarak ayarla” bağlantısını tıklayın.

Varsayılan bir tarayıcı ayarlamak isterseniz, işiniz biter. Ancak, daha ayrıntılı denetim istiyorsanız, program için ayarlayabileceğiniz tüm farklı varsayılanları görmek için ikinci düğmeyi tıklayabilirsiniz.

Bu pencere, bu tarayıcıyla ilişkilendirebileceğiniz uzun bir uzantı listesini gösterir. Daha basit olan “Bu programı varsayılan olarak ayarla” seçeneğini seçtiyseniz, Windows listelenen tüm uzantıları bu tarayıcıyla ilişkilendirir, ancak bu pencerede seçip seçebilirsin.

Tarayıcıyla ilişkilendirmek istediğiniz tüm uzantıların ve protokollerin yanındaki kutuları işaretleyin veya listenin en üstündeki “Tümünü Seç” kutusunu tıklayın ve ardından istemediğiniz uzantılardan gelen tıklamaları kaldırın. İşiniz bittiğinde “Kaydet” düğmesini tıklayın.

Bu ayrıntı düzeyine ihtiyacınız olmayabilir, ancak ihtiyacınız varsa bunu bilmek güzel.

Görüntü Kredisi: FirmBee / Pixabay