Windows'da Görüntü ve Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

Çoğu görüntü görüntüleme programında, görüntülerin boyutunu değiştirmenize yardımcı olacak yerleşik bir özellik bulunur. Windows için en sevdiğimiz görüntü yeniden boyutlandırma araçları. Yerleşik bir seçenek, birkaç üçüncü taraf uygulaması ve hatta tarayıcı tabanlı bir araç seçtik.

Belki de bir fotoğrafın daha küçük bir sürümünü Facebook'a yüklemelisiniz (zaten yüklediğinizde otomatik ve kötü bir şekilde yapıyorlar) veya başka bir sosyal site. Belki de bir e-postada bu kadar gülünç olmayan bir görüntüye sahip olmak isteyebilirsiniz. Ya da belki bir blog yazısı veya Word belgesine dahil etmek için doğru boyuttaki resmi istersiniz. Nedeni ne olursa olsun, bir görüntüyü yeniden boyutlandırmak hiç de zor değil. İster tek bir resmi veya tüm partiyi tek seferde yeniden boyutlandırmanız gerekip gerekmediğini Windows'da yapmak için favori araçlarımızı yuvarladık.

Resimleri Yeniden Boyutlandırmaya İlişkin Hızlı Not

Yeniden boyutlandırılan görüntünün kalitesi, yeniden boyutlandırdığınız orijinal resme gerçekten bağlıdır. Fotoğraflar en azından en azından bir resmin boyutunu küçültüyorsanız, başlangıçta çok fazla ayrıntıya sahip olduklarını gösterir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, daha büyük boyutlara ulaşmaya daha açık, ancak kendi limitleri olsa bile, bir fotoğrafı çok fazla havaya uçurur ve işler grenleşmeye başlar.

İşte yeniden boyutlandırılmış bir fotoğraf örneği. Orijinal resim 2200 × 1938 pikseldi ve biz onu 400 × 352'ye indirdik. Görüntü net ve detaylar hala mevcut.

PC'nizde veya mobil cihazınızda çektiğiniz bir ekran görüntüsüyle veya metin içeren herhangi bir görüntüyle çalışıyorsanız, yeniden boyutlandırma çok iyi çalışmadığınızı gösterir. İşte 1920 x 1040 piksel alınan bir ekran görüntüsü ve daha sonra sitemize sığması için 600 × 317'ye kadar yeniden boyutlandırılmıştır.

Sadece şeylerin geniş görünüşünü göstermek istiyorsanız değil, detaylar için çok fazla değil. Bu yüzden, aşağıdaki resimdeki gibi, makalelerinizi yeniden boyutlandırmak için ekran görüntülerini kırpmayı tercih ediyoruz.

Yani, bu yoldan çıkınca, resimlerinizi yeniden boyutlandırmak için kullanabileceğiniz Windows araçlarına geçelim.

Yerleşik: Fotoğraflarınızı Yeniden Boyutlandırmak için Paint'i kullanın

Boya 1985 yılında 1.0 sürümünden bu yana Windows bir elyaf olmuştur. Şanslar daha önce kullandınız. Paint en yaygın dosya türlerini (BMP, PNG, JPG, TIFF ve GIF) açar ve görüntüleri yeniden boyutlandırmak için çok basit bir yaklaşım sunar.

Paint'te, Dosya menüsünü açıp “Açık” komutunu tıklayarak görüntünüzü açın.

Yeniden boyutlandırmak istediğiniz görüntüyü bulun ve seçin ve ardından “Aç” düğmesine tıklayın.

Paint araç çubuğunun Giriş sekmesinde, “Yeniden boyutlandır” düğmesine tıklayın.

Paint size yüzde veya piksel olarak yeniden boyutlandırma seçeneği sunar. Varsayılan olarak yüzdeyi kullanır ve pürüzlü yeniden boyutlandırma için iyidir. Belirli bir şeye ihtiyacınız varsa, pikselleri kullanmaya geçiş yapmanız gerekir. Yatay veya dikey bir değer yazdığınızda, Paint orijinal görüntünün boyutlarını korumak için otomatik olarak diğer değeri oluşturur.

İstediğiniz yüzdeyi veya istediğiniz boyutları seçin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Tek seferde yalnızca bir resmi yeniden boyutlandırmanız ve üçüncü taraf uygulamalarını yüklemek istemiyorsanız, Paint oldukça iyi bir yeniden boyutlandırma çözümüdür.

Not : 2017'den itibaren, artık Microsoft tarafından geliştirilmemiş olan kullanımdan kaldırılmış uygulama listesine Paint eklenmiştir. Bunun yerine, Paint Paint 3D ile değiştiriliyorlar. Yine de boya bir süreliğine gitmeyecek ve yine de Windows Mağazası'ndan indirebileceksiniz.

Üçüncü Taraf Uygulaması: Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak ve Tam Lot İçin Daha Fazla PicPick Kullanın

PicPick, Paint'e benzer bir arayüze sahip olsa da, daha iyi düzenleme ve ek açıklama araçları ve katı ekran yakalama programı da dahil olmak üzere, kaputun altında çok daha fazla özellik barındırıyor. Kişisel kullanım için ücretsizdir ve ticari kullanım lisansı 25 $ civarındadır.

PicPick açılış ekranında, “Mevcut bir resmi aç” bağlantısını tıklayın ve ardından yeniden boyutlandırmak istediğiniz görüntüyü bulun. Bir görüntüyü Dosya Gezgini'nden açık bir PicPick penceresine sürükleyebilirsiniz.

Araç çubuğunda, “Yeniden Boyutlandır” düğmesine tıklayın ve ardından açılır menüden “Görüntü Boyutlandır” a tıklayın.

PicPick, yüzde veya piksel cinsinden yeniden boyutlandırmanıza izin verir. Pürüzlü yeniden boyutlandırma için iyi olan yüzdeyi varsayılan olarak kullanır. Belirli boyutlara yeniden boyutlandırmanız gerekiyorsa, pikselleri kullanmaya geçin. Bir genişlik veya yükseklik değeri yazdığınızda, PicPick orijinal görüntünün boyutlarını korumak için otomatik olarak diğer değeri ayarlar. Bunu, neden istediğinizden emin olmasa da, "En boy oranını koru" onay kutusunun işaretini kaldırarak devre dışı bırakabilirsiniz.

İstediğiniz yüzdeyi veya istediğiniz boyutları seçin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

PicPick (ve bu nedenle de Paint) bir görüntüyü bir seferde yeniden boyutlandırmak için iyi bir iş yaparken, bazen aynı boyutlara yeniden boyutlandırmanız gereken bir sürü resminiz olur. Bunun için sonraki birkaç aracımıza dönüyoruz.

Üçüncü Taraf Uygulaması: Bir Kez Görüntülerin Bir Arada Yeniden Boyutlandırılması için IrfanView kullanın

IrfanView, her şeyden önce bir resim görüntüleyicisidir ve bu harika bir özelliktir. Hızlı, hafif ve hemen hemen her görüntü formatını açabilir (hatta çok sayıda ses ve video formatı). Ve hepsinden önemlisi, ücretsizdir.

PicPick gibi bir görüntü düzenleyicinin düzenleme ve ek açıklama araçlarını içermez, ancak görüntüleri hızlı bir şekilde yeniden boyutlandırmak, kırpmak ve döndürmek için harikadır. Ve işlevselliğini genişleten birçok eklenti var.

IrfanView'de Tek Bir Resmi Yeniden Boyutlandır

IrfanView'de tek bir resmi yeniden boyutlandırmak için, Görüntü menüsünü açın ve ardından “Yeniden Boyutlandır / Yeniden Örnekle” komutunu tıklayın.

Belirli boyutlara (piksel, santimetre veya inç) veya yüzde olarak yeniden boyutlandırabilirsiniz. IrfanView, boyutlarını varsayılan olarak kullanır, bu da belirli bir boyutta görüntülere ihtiyaç duyduğunuzda harikadır, ancak kaba boyutlandırma için yüzdelere geçebilirsiniz. Bir genişlik veya yükseklik değeri yazdığınızda, IrfanView otomatik olarak sizin için diğer değeri ayarlar. Orijinal görüntünün boyutları. “En boy oranını koru (orantılı)” onay kutusunun işaretini kaldırarak bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Resmin yeni boyutlarını (veya yüzdesini) yazıp “Tamam” düğmesini tıklayın.

Bu kadar. Yeni resminiz yeniden boyutlandırıldı ve kullanıma hazır!

IrfanView'da Bir Kez Görüntüsünü Yeniden Boyutlandır

IrfanView, bir kerede hepsini dönüştürmek için ihtiyacınız olan birden fazla görüntü varsa, yerleşik bir toplu iş aracına sahiptir. Toplu iş aracı, çalışmak için biraz kafa karıştırıcı olabilir, zira bunu, IrfanView'ın içerdiği işlevlerden herhangi birini uygulamak için kullanabilirsiniz. Ama bir kez asar ve hangi seçenekleri kullanırsanız, bu zaten mükemmel bir ürüne mükemmel bir ektir.

Dosya menüsünü açın ve ardından “Toplu Dönüştürme / Yeniden Adlandır” komutunu tıklatın.

Ardından, sağ bölmede, yeniden boyutlandırmak istediğiniz görüntülere gidin, bunları seçin ve ardından “Ekle” düğmesine tıklayın. Resimlerinizi eklediğinizde, soldaki “Gelişmiş” düğmesini tıklayın.

Bir sonraki pencerede çok fazla özellik var ve biraz göz ağrıyor. Resimleri yeniden boyutlandırmak için ihtiyaç duyacağımız seçenekler tamamen sol tarafta, dolayısıyla dikkatimizi oraya odaklayacağız.

“Yeniden Boyutlandır” onay kutusunu seçin ve sonra tüm resimleriniz için istediğiniz yeni boyutu girin. Buradaki seçenekler, tek bir resmi yeniden boyutlandırırken bulacağınız ile aynıdır. Ayarladığınızda, Gelişmiş pencereyi kapatmak için “Tamam” düğmesine tıklayın.

Ana Toplu Dönüştürme penceresine geri, çıkış dizini not alın. Yeni, yeniden boyutlandırılan resimleriniz burada saklanır. İsterseniz farklı bir klasör seçebilir ya da yeni görüntülerin asıllarla aynı klasöre kaydedilmesini sağlamak için “Geçerli ('İçinde Bul) Dizin Kullan” düğmesine tıklayabilirsiniz. Endişelenmeyin, orijinalleriniz varsayılan olarak korunur.

Son olarak, tüm resimlerinizi dönüştürmek için “Batch Start” ı tıklayın.

Web'de: Hızlı Toplu Yeniden Boyutlandırma için BulkResizePhotos kullanın

Bilgisayarınıza başka bir program indirip yüklemek, istediğiniz bir şey değilse (veya kendi bilgisayarınızı kullanmıyorsanız), sadece web tarayıcınızla erişebileceğiniz birçok çevrimiçi yeniden boyutlandırma aracı vardır. Favorilerimizden biri, resimleri yeniden boyutlandırmanıza, düzenlemenize, kırpmanıza ve sıkıştırmanıza izin veren ücretsiz bir hizmet olan BulkResizePhotos. Ayrıca çok hızlı, çünkü görüntüleri sunucularına yüklemiyor. Görüntülerin asla bilgisayardan çıkmıyor.

Sitede, “Resimleri Seç” düğmesini tıklayın ve ardından yeniden boyutlandırmak istediğiniz görüntüleri bulun ve seçin. Aynı anda tek bir görüntü veya yüz seçebilirsiniz. Hazır olduğunuzda “Aç” düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda, görüntünün nasıl yeniden boyutlandırılacağını seçebilirsiniz: Ölçek, En Uzun Kenar, Genişlik, Yükseklik veya Tam Boyut. Bir seçenek seçin, istediğiniz boyuta yazıp “Yeniden Başlatmayı Başlat” düğmesine tıklayın.

Resimler yeniden boyutlandırıldıkça, İndirilenler klasörünüze kaydedilir (veya indirmeyi tarayıcınızdan kaydetmek için ayarlamış olduğunuz herhangi bir klasör).

Bahsetmediğimiz favori bir araç var mı? Yorumlarda bize bildirin!