Windows’ta “Düşük Disk Alanı” Uyarısı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bilgisayarınızdaki herhangi bir bölümün kalan 200 MB’den az alanı varsa, Windows “Düşük Disk Alanı” bildirimlerini görüntüler. Alanı serbest bırakmasanız bile, bildirimlerden nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ne bilmek istiyorsun

Bu uyarı sistem sürücünüzle ilgili ise, buna dikkat etmeli ve biraz yer açmalısınız. Sistem sürücünüz tamamen dolu ise, Windows iyi çalışmaz. Kimsenin ne kadar olduğunu söyleyememesine rağmen, boş alana ihtiyacınız var. Pek çok uygulama düzgün çalışmayacak ve tamamen dolu bir sürücünüz varsa çökecektir. Her halükarda, uyarıyı görüyorsanız, neredeyse hiç alanınız kalmaz ve muhtemelen bir kısmını boşaltmanız gerekir.

İLGİLİ: Windows Üzerindeki Sabit Disk Alanını Serbest Bırakmanın 7 Yolu

Ancak, bazı durumlarda, sistem dışı diğer sürücüler hakkında bu uyarıyı görebilirsiniz. Örneğin, bir kurtarma bölümünün kendisine atanmış bir sürücü harfi varsa ve neredeyse doluysa, bu uyarıyı görebilirsiniz. Görünüyorsa kurtarma bölümünü gizlemenizi öneririz.

Tam bir veri sürücünüz varsa ve olası sorunlar konusunda endişelenmiyorsanız veya bu uyarıyı görmek istemiyorsanız, bu bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Kaydı Düzenleyerek Uyarıyı Devre Dışı Bırakma

Windows Kayıt Defterindeki bir ayarı değiştirerek bu düşük disk alanı mesajlarını yalnızca devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, sistem genelinde bir değişikliktir, bu nedenle Windows, siz değiştirdikten sonra sürücülerinizden herhangi birinde düşük disk alanı hakkında sizi uyarmayacaktır.

Aşağıdaki kayıt defteri hack Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 üzerinde çalışır.

İşte standart uyarımız: Kayıt Defteri Düzenleyicisi güçlü bir araçtır ve yanlış kullanmak, sisteminizi kararsız veya hatta çalışamaz hale getirebilir. Bu oldukça basit bir korsanlıktır ve talimatlara bağlı kaldığınız sürece herhangi bir sorun yaşamamalısınız. Daha önce bu araçla hiç çalışmadıysanız, başlamadan önce Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni nasıl kullanacağınızı okumayı düşünün. Ve kesinlikle değişiklik yapmadan önce Kayıt Defterini (ve bilgisayarınızı!) Yedekleyin.

Başlamak için, Başlat menüsünü açarak, arama kutusuna “regedit” yazıp Enter tuşuna basarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne PC’nizde değişiklik yapma izni vermek için “Evet” düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki anahtara gitmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresindeki sol kenar çubuğunu kullanın. Windows 10 kullanıyorsanız, anahtarı da Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer

Sol bölmede seçilen Policies anahtarı ile sağ bölmenin boş alanına sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin.

NoLowDiscSpaceChecks .

(Evet, teknik olarak “Disk” yerine “Disk” yazılmalı, ancak Microsoft’un bu Kayıt Defteri girdisi için yazdığı yazım denetimi budur.)

Yeni oluşturduğunuz NoLowDiscSpaceChecks değerini NoLowDiscSpaceChecks tıklatın. Değer Verisi kutusuna 1 yazın ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Artık Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini kapatabilirsiniz. Değişiklikler yürürlüğe girmeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Gelecekte düşük disk alanı uyarılarını yeniden etkinleştirmek isterseniz, Kayıt Defterinde bu konuma dönün, NoLowDiscSpaceChecks değerini sağ tıklatın ve kaldırmak için “Sil” i seçin. Daha sonra PC’nizi yeniden başlatın.

Tek Tıklama Kayıt Defterimizi İndirme

Kayıt Defterini kendiniz düzenlemek istemiyorsanız kullanabileceğiniz bazı indirilebilir kayıt cihazları oluşturduk. Bir hack, düşük disk alanı kontrollerini devre dışı bırakır ve ikinci hack onları tekrar sağlar. Her ikisi de aşağıdaki dosyaya dahil edilmiştir. Sadece kullanmak istediğinizi çift tıklayın ve bilgileri kayıt defterinize eklemeyi kabul edersiniz.

Düşük Disk Alanını Devre Dışı Bırakma Hacks

Yukarıdaki dosyaların herhangi birini çalıştırdıktan sonra değişikliğin yürürlüğe girmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Bu hackler sadece yukarıda ele aldığımız aynı değeri değiştiriyor. “Düşük Disk Alanı Denetimlerini Devre Dışı Bırak” dosyası, NoLowDiscSpaceChecks değerini Kayıt Defteri’ne ekler ve ona 1 değerini verir. “Düşük Disk Alanı Denetimlerini Etkinleştir” dosyası, Kayıt Defterinizden değeri siler.

.reg dosya uzantısına sahip dosyalar sadece özel olarak biçimlendirilmiş metin dosyalarıdır. Herhangi bir .reg dosyasını sağ tıklatabilir ve tam olarak nasıl çalıştığını görmek için “Düzenle” yi seçebilir ve herkes kendi kayıt defteri kesmek dosyalarını yapabilir.