Windows'ta “Kuruluş İlkesi Tarafından Yüklenen” Bir Chrome Uzantısını Kaldırma

“Kuruluş İlkesi Tarafından Yüklendi” diyen Google Chrome uzantıları, yükseltilmiş izinlerle yükledikleri için bunları kaldırmanıza izin vermez. Bir İşletmenin veya işletmenin bir parçasıysanız yöneticiniz bunları yükler. Eğer böyle bir organizasyonun parçası değilseniz, buradan nasıl çıkarılacağınız açıklanmaktadır.

“İşletme Politikası Tarafından Yüklenen” Ne Demektir?

Bir Google Chrome uzantısı, "Kuruluş İlkesi Tarafından Yüklendi", "Yöneticiniz Tarafından Yüklendi" veya "Kuruluşunuz Tarafından Yönetilen" derken, bunun anlamı, uzantının yüklendiği zaman, yüksek izinlerle ve Standart şekilde kaldırılmamalıdır. Çoğu durumda, bir işletmenin, işletmenin, okulun, işyerinin vb. Bir parçası olan herkes, makinenizde bu tür ayarları ve uzantıları yöneten bir sistem yöneticisine sahip olacaktır.

İLGİLİ: Chrome neden "Kuruluşunuz Tarafından Yönetiliyor?"

Ne yazık ki, bir işletmenin parçası değilseniz veya bilgisayarınızı yöneten bir yöneticiniz yoksa, bu uzantılar sisteminizde başka yollar bulabilir ve kendilerine yüksek statü verebilir.

Görüyorsunuz, bazen internetten ücretsiz bir yazılım indirdiğinizde, yükleyiciyi çalıştırırken yeterince açıklanmamış (veya teknik olarak ancak yanıltıcı bir TOS'ta) ilave bir bonus yazılımıyla birlikte gelebilir – bu genellikle reklam yazılımı olarak bilinir veya kötü amaçlı yazılım. İstenmeyen yazılım, kendisini tarayıcı uzantıları listenize dahil eder ve Chrome, gölgeli görünen bir web sitesine yönlendirene veya rahatsız edici reklamlar çıkana kadar fark etmezsiniz.

Bu uzantılar, sistem yöneticileri için tasarlanan ancak bazen kötü amaçlı yazılımlar tarafından istismar edilen bir Chrome politikasından yararlanır; bu, Google Chrome uzantıları sayfasından tarayıcınızdan kaldırılmasını engeller. “Kuruluş İlkesi Tarafından Yüklenen” uzantısını kaldırmak için, bu zararlı uzantının eklediği ilkeyi bulmanız ve silmeniz gerekir.

Uzantının kötü amaçlı olduğundan şüpheleniyorsanız, ilk işlem sırası, sorunu sizin için otomatik olarak arayabilecek ve yok edebilecek olup olmadığını görmek için antimalware yazılımını çalıştırmak olmalıdır. Aksi takdirde, aşağıda devam edin ve listelenen adımları izleyin.

İLGİLİ: Başka Bir Antivirüsün Yanında Malwarebytes Nasıl Çalıştırılır

“Kuruluş İlkesi Tarafından Yüklenen” Uzantı Nasıl Kaldırılır

Bunun gibi uzantılar genellikle – ancak ne yazık ki her zaman değil – Windows kayıt defterini değiştirerek kaldırılabilir. İşte nasıl.

Önce Chrome'u ateşleyin, Omnibox'a chrome://extensions yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

Sayfanın üstünde, “Geliştirici Modu” yazan anahtarı “Açık” konumuna getirin. Bu, aşağıdaki adımlar için ihtiyaç duyduğumuz her uzantı hakkında biraz daha bilgi görüntülemenizi sağlar.

Politika tarafından eklenen uzantıyı bulana kadar aşağı kaydırın; Uzantılar sayfasından normal olarak kaldıramayacağınızı arayın. Uzantının kimliğini vurgulayın ve panoya kopyalamak için Ctrl + C tuşlarına basın.

Kaldırılamayan uzantılarda genellikle “Kaldır” düğmesi grileşmiş veya tamamen eksiktir. Bu nedenle, Kaldır düğmesini tıklatmanızı engelleyen uzantıların aranmasına dikkat edin.

Bir “İlke Tarafından Yüklenen” Uzantıyı kaldırmak için Windows Kayıt Defteri'nde birkaç düzenleme yapmanız gerekir.

Standart Uyarı: Kayıt Defteri Düzenleyicisi güçlü bir araçtır ve kötüye kullanılması sisteminizi dengesiz veya hatta çalışamaz duruma getirebilir. Bu oldukça basit bir kayıt defteri düzenlemesidir ve talimatlara sadık kaldığınız sürece herhangi bir problem yaşamazsınız. Bununla birlikte, daha önce hiç çalışmadıysanız, başlamadan önce Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin nasıl kullanılacağı hakkında okumayı düşünün. Ve kesinlikle değişiklik yapmadan önce kayıt defterini (ve bilgisayarınızı!) Yedekleyin.

İLGİLİ: Windows Kayıt Defteri Demystified: Bununla Bununla Yapabilecekleriniz

Ardından, Başlat'a basarak ve “regedit” yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için Enter tuşuna basın ve sonra bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin verin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde "Düzenle" yi ve ardından "Bul" u tıklayın

Daha önce kopyaladığımız uzantıdaki kimliği Ctrl + V tuşlarına basarak yapıştırın ve ardından “Sonrakini Bul” düğmesini tıklayın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi kimliği bulduğunda, bu kimliği içeren değeri sağ tıklayın ve ardından “Sil” i tıklayın

Not: Yalnızca içindeki dizeyi değil, tüm kayıt defteri değerini sildiğinizden emin olun.

Uzantının kimliğini içeren diğer kayıt defteri girişlerini bulmak için “Düzenle” ve ardından “Sonrakini Bul” u tıklayın ve ardından bunları silin.

Aramak istediğiniz iki ana anahtar “ExtensionInstallForcelist” ile bitecektir ve genellikle bunları aşağıdaki konumlarda bulabilirsiniz:

HKEY_USERSGroup Policy ObjectsMachineSoftwarePoliciesGoogleChromeExtensionInstallForcelist
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesGoogleChromeExtensionInstallForcelist

Şimdi Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatabilir ve Chrome'u yeniden başlatabilirsiniz.

chrome://extensions geri dönün ve kaldırmak istediğiniz uzantının içindeki “Kaldır” düğmesini tıklayın.

Nükleer Seçenek: Grup İlkelerini Sil

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra bile uzantıyı kaldıramazsanız veya Kayıt Defteri'nde bulamadıysanız, bir adım öteye gidebilir ve Komut İstemi'ni kullanarak makinenizdeki tüm grup ilkelerini kaldırabilirsiniz.

UYARI: Bu, sisteminizdeki tüm grup politikalarını siler! Sisteminize grup politikaları uygulayan bir etki alanındaysanız bunu yapmayın (bu durumda, prosedürü gerçekleştirmenizi engelleyen korumalar olacaktır). Bunu yalnızca ev bilgisayarındaysanız ve herhangi bir grup ilkesi ayarlanmamışsa yapın. Bu komutu çalıştırdıktan sonra istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Makinenizle ilişkili tüm grup politikalarını silmek için, meşru bir yöneticinin kasıtlı olarak bu uzantıları size zorladığı bir grup politikasının parçası olmamalısınız. Bu düzeltme, tarayıcılarına kötü amaçlı uzantılar yüklemeye kandırılmış kişiler için hazırlanmıştır.

Başlat'a basarak yüksek bir Komut İstemi açın, “command” yazın ve ana sonuç olarak listelenen “Komut İstemi” ni görün. Bu sonucu sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.

İLGİLİ: Windows 8 veya 10'da Komut İstemi Nasıl Yönetici Olarak Açılır

Artık açık bir Komut İstemi penceresi açık olduğuna göre, aşağıdaki komutları birer birer girin:

RD /S /Q “%WinDir%System32GroupPolicyUsers”
RD /S /Q “%WinDir%System32GroupPolicy”

İşte bu argümanların ne yaptıklarına hızlı bir bakış:

  • RD: Dizini kaldır komutu
  • / S anahtarı: Belirtilen yoldaki tüm dizinleri ve dosyaları kaldırır
  • / Q anahtarı: Sessiz modda her şeyi kaldırır, böylece sildiğiniz her dosyayı onaylamanız istenmez.

Bu iki dizin silindikten sonra, Kayıt Defteri'ndeki politika ayarlarınızı güncellemek için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir:

gpupdate /force

Tamamlandığında tüm süreç bu gibi görünüyor.

Daha sonra, her şeyin güncellenmesi ve tamamen kaldırılması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Taze başla

“Kuruluş İlkesi Tarafından Yüklenen” uzantısını hala görüyorsanız, yapabileceğiniz en son şey vardır: bilgisayarınızı yakıp yeni baştan başlayın.

Şaka yapıyorum. Ancak, yeni bir Chrome yüklemesinden başlamayı içerir. Endişelenmeyin, çünkü bilgilerinizin çoğu, zaten Chrome'da oturum açtığınızda indirilen Google hesabınızla senkronize edilir.

İLGİLİ: Chrome'da Eşitleme Nasıl Açılır ve Kapatılır

Öncelikle, senkronizasyon ayarlarınızı Chrome üzerinden yönetmek ve uzantıların diğer cihazlarla senkronize edilmesini devre dışı bırakmak istiyorsunuz. Tüm bu ilerlemelerin, Chrome'u temizlediğiniz anda pencereden dışarı çıkmasını istemez, daha sonra her şeyi yeniden yükleyin.

Chrome'u açın, profil resminizi tıklayın ve ardından “Senkronize et” seçeneğini tıklayın. Alternatif olarak, Omnibox'a chrome://settings/people yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Kişiler başlığı altında, “Eşitle” seçeneğini tıklayın.

Bir sonraki ekranda, hesabınıza kaydedilen ve tüm cihazlarınız arasında senkronize edilen her şey aşağıda listelenmiştir. Varsayılan olarak, “Her şeyi Eşitle” etkindir. Hangi bilgilerin Chrome ile senkronize edileceğini manuel olarak değiştirmek için, önce “Her şeyi Senkronize Et” seçeneğini kapatmanız, ardından anahtarı içinden değiştirerek “Uzantıları” devre dışı bırakmanız gerekir.

Artık, uzantı senkronizasyonu devre dışı bırakıldı ve artık çalışmadığı için Chrome'u varsayılan durumuna getirme zamanı geldi.

Not: Uzantı senkronizasyonunu devre dışı bırakarak, yeni başlamadan önce sahip olduğunuz uzantıları manuel olarak tekrar kurmanız gerekir. Bu daha sonra başvurmak üzere saklamak istediklerinizi listelemek için iyi bir zaman olabilir.

Omnibox'unuza chrome://settings yazıp Enter tuşuna basarak Chrome'u sıfırlayabilirsiniz. Ayarlar sekmesinde, aşağıya doğru kaydırın ve “Gelişmiş” düğmesine tıklayın.

Aşağıya doğru kaydırın, ardından Sıfırla ve Temizle başlığının altında bulunan “Ayarları varsayılan ayarlarına geri yükle” seçeneğini tıklayın.

Tarayıcınızı sıfırlamanın yankıları konusunda sizi uyaran bir bilgi istemi açılır. Bu, başlangıç sayfanızı, yeni sekme sayfanızı, arama motorunu, sabitlenmiş sekmeleri, yüklü uzantıları ve çerezleri sıfırlar. Yer imlerinizi, tarayıcı geçmişinizi veya kaydedilmiş şifrelerinizi silmez. Devam etmeye hazır olduğunuzda “Ayarları Sıfırla” yı tıklayın.

Umarım, tüm bu denemelerden ve sıkıntılardan sonra, nihayet internette huzur içinde dolaşmaya geri dönebilirsiniz. Ne yazık ki, Google olması gerekenden daha karmaşık bir hale getirmiştir.