Windows'ta Sürücüyü Geri Alma

Bilgisayarınızdaki bir sürücüyü güncellemek her zaman iyi sonuç vermez. Bazen, böcekleri ortaya çıkarırlar veya basitçe değiştirdikleri sürüm kadar iyi çalışmazlar. Neyse ki, Windows, Windows 10'da önceki bir sürücüye kolayca geri dönmeyi kolaylaştırıyor.

Sürücü güncellemeleri genellikle oldukça iyi giderken, her zaman durum böyle değil. Genellikle, güncellenmiş sürümler yeni özellikler ortaya çıkarır veya hataları giderir, ancak bazen kendi başlarına yeni sorunlar getirir. Bu problemler düşük performanstan tuhaf davranışlara ve sistem çökmesine neden olan hatalara kadar değişebilir. Genel olarak, belirli bir sorunla karşılaşmazsanız veya güncelleme düzeltmelerini veya içerdiğini bildiğiniz belirli özelliklere ihtiyaç duymazsanız, sürücüleri güncellemenizi önermeyiz. Başka bir deyişle, kırılmayan şeyi düzeltmeyin. Yine de, bazen yeni sürücüler yüklemek ve bir şans almak isteyeceksiniz. İşte bu şans işe yaramadığında nasıl iyileşeceğiniz.

İLGİLİ: Sürücülerinizi Ne Zaman Güncellemek Gerekir?

Bir Sürücü Nasıl Geri Dönülür

Bir sürücüyü geri aldığınızda, Windows geçerli sürücüyü kaldırır ve ardından önceki sürümü yeniden yükler. Windows'un yalnızca bu sürüm için sürücülerin önceki sürümlerini koruduğunu, ancak yalnızca önceki sürümleri bulunduğunu unutmayın; seçtiğiniz için eski sürücülerden oluşan bir arşiv tutmaz.

Not: Bir sürücüyü geri almak için yönetici haklarına sahip bir hesapta oturum açmanız gerekir. Ayrıca, özellik yazıcı sürücülerinde mevcut değildir.

Bu tür başka bir prosedürde olduğu gibi, başlamadan önce PC'nizi yedeklemenizi öneririz.

Windows + X tuşlarına basarak ve ardından Güçlü Kullanıcılar menüsünde “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini tıklatarak Aygıt Yöneticisi'ni açın.

Aygıt Yöneticisi penceresinde, sorun çıkaran aygıtı bulun (bir kategoriyi genişletmeniz gerekebilir), aygıtı sağ tıklatın ve ardından “Özellikler” komutunu tıklayın.

Pencerenin üstündeki Sürücü sekmesini ve ardından “Sürücüyü Geri Al” düğmesini tıklayın.

Windows bir uyarı verir ve neden önceki bir sürücüye geri döndüğünüzü sorar. Bir yanıtı ve ardından “Evet” i tıklayın. İhtiyacı hissederseniz, pencerenin altında bulunan Daha Fazla Bilgi Ver alanında ayrıntılı bir yanıt bırakabilirsiniz.

Windows daha sonra sürücünüzü, sürücünün boyutuna bağlı olarak 5-10 dakika kadar sürebilen önceki sürüme otomatik olarak geri yükler. Ekran kartı sürücüleri çok daha büyük ve geri almak için uzun sürüyor. Bilgisayarınız yeniden başlatılabilir, bundan sonra bilgisayarınız önceki sürüm sürücüsünü çalıştırır.

İLGİLİ: Windows 10'da Güncellemeler ve Sürücüler Nasıl Kaldırılır ve Engellenir