Windows'taki Yazılımın Geleceği: MSIX Dosyası Nedir?

.Msix uzantılı bir dosya bir Windows uygulama yükleyicisidir. Microsoft kısa bir süre önce MSIX'i EXE, MSI ve hatta AppX paketlerine bir alternatif olarak sundu. Dikkatli olun ve çalıştırmadan önce bir MSIX dosyasının kaynağına güvendiğinizden emin olun.

Windows Çok Farklı Yükleyici Türlerine Sahiptir

Şu anda, Windows üç ortak yükleyici biçimine sahiptir – MSI, EXE ve AppX. Her birinin farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır.

MSI kurulumcuları basit, muhtemelen gözetimsiz kurulumlar için en iyisidir. Ekstra veya seçenek olmadan programı yükleyen veya silen temel bir grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) kullanırlar. En temelde, bu yükleyici, yazılım için gerekli tüm verileri içeren sıkıştırılmış bir yükleyici dosyaları kümesidir. Yükleme işlemi, yazılımın zaten mevcut olup olmadığını veya bileşenlerin eksik olup olmadığını algılamayacaktır. Yükleme yolundaki tüm dosyaların üzerine yazabilir. Bu sadelik, sessiz, tüm varsayılanların yüklenmesi yöneticilerin başarması için bir esinti anlamına gelir.

EXE yükleyiciler, MSI yükleyicilerinden daha çok yönlüdür ancak ek yetenekleri ile birlikte karmaşıklık gelir. Bu yükleyici, dil seçenekleri, eklentiler, önceki kurulumları tespit etme ve daha fazlasını içerebilir. EXE yükleyiciler, özel yükleme yollarına ve hangi bileşenlerin yükleneceğini seçmeye izin verir. Geliştiriciler GUI'ye kendi markalarını ekleyebilir ve dile özgü hizmet koşullarını ekleyebilir veya bir hoş geldiniz mesajı için bir web sayfasına işaret edebilir. Ancak bu, sessiz bir katılımsız kurulumu çok daha zor ve bu nedenle işletme durumunda daha az kullanışlı hale getiriyor.

AppX yükleyicileri Evrensel Windows Uygulamaları için kullanılır ve MSI yükleyicilerinin bazı faydalarını paylaşır. Son kullanıcıya verilen çok az seçenekle basit, yalındır kuruculardır. Ek olarak, daha eski sürümlerden daha yeni sürümlere daha kolay bir yükseltme yolu sağlar ve daha temiz bir kaldırmaya izin verirler. AppX kurulumcuları ayrıca konteyner teknolojisine de güveniyorlar, bu yüzden güvenlik için işletim sisteminin geri kalanından izole edilmişler. Ne yazık ki, bir MSI veya EXE yükleyici için yazılmış bir programın, AppX paketi için belki de araçlar yardımıyla yeniden yazılması veya dönüştürülmesi gerekiyordu. Ve AppX paketleri yalnızca Windows 10 ile birlikte kullanılabilir, bu yüzden Windows'un eski sürümleri şanssız kalmıştır.

MSIX, MSI ve AppX'in En İyi Özelliklerini Birleştiriyor

Bir MSIX dosyası, bir MSI dosyasına benzer iken AppX'in yararlarına sahiptir. Sistem yöneticilerinin otomatik, "katılımsız" kurulum için bile komut dosyası yazabilecekleri basit bir yükleyicidir. Ek olarak, sorunsuz kaldırma ve yükseltme olanağı sağlayan konteyner teknolojisine dayanır.

Bir kullanıcı açısından bakıldığında, bir MSIX bir MSI dosyası gibi kurulur, ancak sahne arkasına bir AppX dosyası gibi yüklenir. Ek olarak, Microsoft Mağazası dışındaki MSIX dağıtımı da mümkündür. Ve bu yeni işlemle, eski programları getirmek ve bunları MSIX için yeniden paketlemek daha kolaydır.

MSIX, Windows 7, Linux ve Daha Fazlasıyla Çalışacak!

Belki de MSIX'in en heyecan verici özelliği, Microsoft'un platformlar arası uyumluluğu geliştirmek için bir SDK yayınlamasıdır. GitHub sayfalarında görüldüğü gibi, iOS, MacOS, Android, Linux ve hatta Windows'un daha eski sürümleri için destek mümkündür. Geliştiriciler, işletim sistemini ve hangi adımları atacağını belirlemek için MSIX dosyalarına özel talimatlar yerleştirir.

Programlar Daha Temiz Bir Şekilde Kaldıracak

Bir MSI ve EXE kullanarak bir program yüklediğinizde, bu program kayıt defteri değişikliklerini yapabilir ve sisteminizde dosya ve klasör oluşturabilir. Programı kaldırdığınızda, bu dosyalar ve kayıt defteri anahtarları genellikle sisteminizde karışıklık bırakarak geride kalır.

MSIX ile, programlar bir kaba yüklenir ve tüm gerekli dosyaları o kabın içinde kalır veya bu dosyaların nerede yaşayabileceği hakkında kesin, öngörülebilir kurallara uyar (AppData klasöründe yaşamak gibi). Kaldırdığınızda, tüm veriler programla birlikte gelir; geride hiçbir karışıklık kalmaz. Bu, sisteminizin ileriye dönük daha temiz olacağı anlamına gelir.

Hala bir yükleyici, bu yüzden dikkatli olun!

Bir MSIX dosyasına bakıyorsanız ve güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, sormanız gereken ilk soru yükleyiciyi nereden edindiğinizdir. Diğer program yükleyicilerinde olduğu gibi, kaynağa güvenmiyorsanız, açmamalısınız.

Dosyayı indirmeden önce bile, güvenli olduğundan emin olmak için adımlar atmanız gerekir. Sonuçta bu bir yükleyicidir, yani potansiyel olarak harika bir program, önemsiz bir program veya daha kötü bir şey yükleyebilir.

MSIX Dosyalarını Ne Zaman Görmeye Başlayacağım?

Bir MSIX dosyasını görmeden önce bir süre olabilir. Microsoft, vaat edilen bazı yetenekleri hala iyi ayarlamaktadır ve yakın zamana kadar Windows 10'un yalnızca Insider sürümleri bir MSIX paketi oluşturabilirdi.

İnce ayarların ardından bile, geliştiricilerin ve güvendikleri yükleyici teknoloji sağlayıcılarının yeni paketi kullanmaları, öğrenmeleri ve kullanmaları gerekir. Tabii onlar da isterlerse; geliştiriciler, isterlerse EXE ve MSI yükleyicileri oluşturmaya devam etmekte özgürdürler. Yeni bir formatın benimsenmesi risk ve maliyetle birlikte gelir, bu nedenle geliştiricilerin bunu faydalara karşı tartması gerekir.