Windows'un Taşınabilir Sürümlerini Nasıl (ve Neden) Çalıştırma

Sık sık seyahat ediyorsanız ancak bir dizüstü bilgisayarı bağlamak istemiyorsanız ya da düzenli olarak ihtiyaç duyduğunuz uygulamalarla eksik bilgisayarlarla çalışıyorsanız, taşınabilir Windows düşünmelisiniz. Taşınabilir Windows ile taşımak için daha az şeye sahipsiniz ve tüm tercihleriniz sizinle birlikte geliyor.

Neden Taşınabilir Windows İstersiniz?

CatwalkPhotos/Shutterstock

Seyahat etmek, özellikle uçarken bir acıdır. Sınırlı sayıda hamleniz var ve valizleriniz uçma maliyetine katkıda bulunabiliyor. Ne kadar çok alırsanız, özellikle uzak mesafelere gitmeniz gerekiyorsa, seyahat etmekten o kadar pişman olacaksınız. Mesleğinizin bir parçası olarak farklı bilgisayarlarla sürekli çalışıyorsanız, düzenli olarak uzun mesafelere gidilmese bile, kendinizi ihtiyaç duyduğunuz araçlar ve bazen de iş akışınıza yardımcı olan tercihleri değiştirememek olmadan bulabilirsiniz.

Bunları, bir USB flash sürücüye Windows takarak çözebilirsiniz. Taşınabilir bir Windows kopyası oluşturarak ve ardından bu USB sürücüsüne önyükleme yaparak, kişisel bilgisayarınızı uygulamalarınız, tercihleriniz ve şifrelerinizle bir cihaza, bir pounddan daha küçük ve cebinize sığacak kadar küçük bir boyuta getireceksiniz.

Ne yazık ki, Microsoft'un resmi “Windows To Go” özelliği yalnızca Windows Enterprise içindir ve sertifikalı bir USB flash sürücü gerektirir (pahalı). Bununla ilgili bir yöntemi ayrıntılı olarak açıkladık, ancak karmaşık ve komut satırı çalışmasını içeriyor. Portable VirtualBox kullanabilirsiniz, ancak bunun için VM yazılımı ve bir işletim sistemi kurulmasını gerektirir.

Daha az ek yüke sahip bir alternatif istiyorsanız, Rufus ve WinToUSB çoğu durumda ücretsizdir ve tek bir yakalamayla kullanımı kolaydır. WinToUSB ile Windows 10 1809'u kurmak istiyorsanız, Ekim 2018 Güncellemesi olan bir ödeme yapmanız gerekir. Rufus 1809 yükleme seçeneği sunmuyor. Alternatif olarak, Microsoft Windows ve Office ISO İndirme Aracı'nı kullanarak Windows 1803'ü indirebilirsiniz. Sadece programı indirip çalıştırın, Windows 10'u seçin ve ardından uygun Windows 10 1803 seçeneğini seçin.

İkisinden Rufus daha iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor, çünkü hem modern UEFI hem de eski bilgisayarlarla uyumluluk için ödeme yapmanız gerekmiyor. Bunun, bu özellik için hem WinToUSB ücretleri ile çalışmasını istersiniz.

Başlamak için Neye ihtiyacınız var?

Bu işlemin çalışması için birkaç maddeye ihtiyacınız olacak:

  • WinToUSB'nin bir kopyası
  • En az 32 GB depolama alanına sahip USB 3.0 Flash Sürücü – daha büyük daha iyidir! 2.0 USB sürücü kullanabilirsiniz, ancak çok yavaş olacaktır.
  • Bir Windows ISO
  • Taşınabilir Windows kopyası için geçerli bir lisans

Seçenek 1: Windows'u Rufus'lu bir USB Sürücüye yükleyin

Başlamak için Rufus'u indirmeniz ve başlatmanız gerekir. Rufus taşınabilir bir uygulamadır, bu yüzden kurulum gerektirmez.

Rufus'ta, Windows'u yüklemek istediğiniz USB aygıtını “Aygıt” kutusunda seçin. “Seç” seçeneğine tıklayın ve kuracağınız Windows ISO'ya Rufus'u işaret edin.

ISO'nuzu seçtikten sonra, “Resim seçeneği” kutusunu tıklayın ve “Windows To Go” yu seçin.

“Partition Scheme” e tıklayın ve “MBR” ı seçin. Sonunda, “Hedef Sistem” e tıklayın ve 'BIOS veya UEFI'yı seçin.

İşiniz bittiğinde “Başlat” düğmesini tıklayın. Rufus sürücünüzü biçimlendirir ve Windows'u kurar.

İşlemin tamamlanmasını bekleyin, USB sürücüsünü PC'nizden güvenli bir şekilde çıkarın ve şimdi istediğiniz herhangi bir PC'de önyükleyebilirsiniz.

Windows kopyanızı başlatmak istediğiniz bir bilgisayardayken, yeniden başlatmanız, BIOS'a girmeniz ve USB aygıtlarını başlatmak için bu seçeneği seçmeniz gerekir.

İLGİLİ: Bilgisayarınızı bir Diskten veya USB Sürücüden Başlatma

Seçenek 2: WinToUSB ile bir Windows Sürücüsü oluşturun

İlk adım WinToUSB'yi indirmek ve kurmaktır. Ücretsiz bir sürümü var ve Windows 10 sürüm 1803'ü (Nisan 2018 Güncellemesi) yüklüyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey bu. Kurduktan sonra başlatın (Başlat menünüzde “Hasleo WinToUSB” adlı kısayolunu bulacaksınız) ve görünen UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) istemini kabul edin.

WinToUSB açıldığında, iki seçeneğiniz vardır. Mevcut sisteminizi USB'ye klonlayabilirsiniz (ayarlarınızın, tercihlerinizin ve benzerlerinin bir kopyasını verir) ya da bir isodan Windows'un yeni bir kopyasını oluşturmayı seçebilirsiniz. Yine de klonlamak için daha büyük bir USB sürücüye (en azından şu anki bilgisayar alanınıza eşit) ihtiyacınız olacak, bu nedenle yeni bir Windows kopyası oluşturmaya odaklanacağız.

Pencerenin sağ üst köşesinde, Görüntü Dosyası kutusunun sağında büyüteçli bir dosyaya benzeyen simgeye tıklayın.

Windows ISO dosyanıza göz atın ve açın. Bir sonraki ekranda, bir anahtarınız olan Windows sürümünü seçin (muhtemelen Ev veya Pro) ve “İleri” düğmesini tıklayın.

Yol kutusunun sağındaki aşağı oku tıklayın ve USB sürücünüzü seçin. Görmüyorsanız, aşağı okun sağ tarafındaki yenile düğmesini tıklamayı deneyin.

Bir uyarı ve biçimlendirme iletişim kutusu açılacaktır. Endişelenmeyin: WinToUSB'in resmi belgeleri, görürseniz yavaş hızlarla ilgili uyarıyı görmezden gelebileceğinizi söylüyor. Yeterince hızlı bir USB 3.0 veya Windows To Go sertifikalı bir sürücü kullanıyorsanız, uyarıyı göremeyebilirsiniz.

“BIOS için MBR” seçeneğini seçin ve “Evet” i tıklayın. Gelişmiş özellikler için ödeme yaptıysanız, hem modern UEFI hem de eski sistemlerle uyumlu olacak olan “Bios ve UEFI için MBR” kullanabilirsiniz.

WinToUSB, seçimlerinize göre bölümler önerecektir. “Eski” seçeneğini seçin ve “İleri” ye tıklayın.

Bu kadar. WinToUSB kurulum işlemini gerçekleştirecek ve bitince sizden bilgi isteyecektir. USB çubuğunu güvenli bir şekilde çıkarın ve yanınıza alın.

Windows kopyanızı başlatmak istediğiniz bir bilgisayardayken, yeniden başlatmanız, BIOS'a girmeniz ve USB aygıtlarını başlatmak için bu seçeneği seçmeniz gerekir.

Yalnızca Bir Monitör Kullanılabilir Olduğunda Bir Bilgi İşlem Çubuğu Kullanın

Intel

İşte olumsuz: Nereye giderseniz gidin bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Ve bu bilgisayar, her zaman mümkün olmayan USB cihazlarından ön yükleme yapmanıza izin vermelidir. Bunun bir seçenek olmadığını ancak klavye ve fare girişinin yanı sıra HDMI çıkışlı bir TV veya monitör olduğunu biliyorsanız, bir Intel Compute Stick kullanabilirsiniz.

Intel'in Bilgi İşlem Çubuğu bir HDMI bağlantı noktasına takılır ve 32 bit Windows'un tam bir kopyasını çalıştırır. USB portları ve güç için bir portu var. Zayıf bir işlemci kullanıyorlar (tipik olarak Atom veya Core M3) ve genellikle yalnızca 32 veya 64 GB dahili depolama alanı var. Sınırlıdırlar ve bunu aklınızda tutmak isteyeceksiniz. Ancak bir USB sürücüsünden çok büyük değiller ve tek ihtiyacınız olan monitör, klavye ve fare.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, buna göre plan yapın. Nereye giderseniz gidin donanımın mevcut olduğundan emin olun. Ve nihayetinde, Windows'un normal bir dahili sürücüde olduğu gibi bir USB bellekten oldukça hızlı çalışmayacağını unutmayın. Ancak en azından istediğiniz program ve ayarlara sahip olacaksınız.