Word Belgesinin Bölümlerini Düzenlemelerden Koruma

Başka bir kişiyle bir belgede işbirliği yapıyorsanız, dokunulmadan kalmak istediğiniz içeriğin düzenlenme olasılığı her zaman vardır. Bir Word belgesinin belirli bölümlerini düzenlemelerden koruyarak kendinizi insan hatasından koruyun.

Bir Word Belgesinde Belirli İçeriği Koruma

Böylece Word belgenizi göndermeye hazırlanıyorsunuz, ancak belgenin belirli bölümlerine dokunulmadığından emin olmak istiyorsunuz. Bunu güvene bırakmak yerine, içeriğinizin belirli bölümlerini salt okunur hale getirme, onları düzenlenemez hale getirme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

İlk önce devam edin ve korunacak Word belgesini açın ve “Review” sekmesine gidin.

Ardından, “Düzenlemeyi Sınırla” düğmesine tıklayın.

“Düzenlemeyi Sınırla” bölmesi, Word'ün sağ tarafında görünecektir. Burada, "Belgede yalnızca bu düzenlemeye izin ver" onay kutusunu işaretleyin.

Bir kez işaretlendiğinde, altındaki açılır menünün seçilebilir olduğunu göreceksiniz. Menüden “Değişiklik yok (Salt okunur)” seçili olduğundan emin olun. Ayrıca yeni bir "İstisnalar" seçeneğini de fark edeceksiniz, ancak daha sonra tekrar geri döneceğiz.

Şimdi, düzenlemeye izin vermek istediğiniz belgenin bölümlerini seçmeniz gerekir. Seçmediğiniz kısımlar salt okunur olarak bitecektir. Devam edin ve farenizi metin boyunca sürükleyip bırakarak metni seçin. Düzenlemeye açık tutmak istediğiniz iki ayrı bölümde belirli içeriğiniz varsa, seçiminize eklemek için tıklayıp sürüklerken Ctrl tuşunu basılı tutun.

Metin seçildikten sonra, “Düzenlemeyi Sınırla” bölmesine geri dönün ve “İstisnalar” bölümünün altındaki “Herkes” onay kutusunu işaretleyin. Bu, belgeyi alan herkesin seçtiğiniz içeriği düzenlemesine izin verir. Bir şirket ağındaysanız ve yalnızca belirli kişilerin içeriği düzenleyebilmesine izin vermek istiyorsanız, “Daha fazla kullanıcı” seçeneğini seçin ve kullanıcıların adlarını girin (bunun merkezi bir ağ kullanıcı dizinine erişim gerektirdiğini unutmayın).

Son olarak “Uygulamayı başlat” bölümünün altında “Evet, Korumayı Zorla Başlat” düğmesini tıklayın.

Belgenin şifreli olmadığı ve bu nedenle kötü niyetli kullanıcılara duyarlı olduğu konusunda sizi uyaran “Koruma Korumasını Başlat” penceresi görünecektir. Bir şifre girmeniz istenir. Devam edin ve yapın, ardından “Tamam” ı seçin. Düzenlemeye izin verecek belirli kişileri seçtiyseniz, bunun yerine “Kullanıcı doğrulama” seçeneğini seçersiniz.

Word şimdi seçilen metni parantezlerin yanı sıra vurgulamaktadır. Bu, kullanıcılar için düzenlenebilir bölümler olduğunu belirten bir tanımlayıcıdır.

Sağ bölmede, düzenlenebilir bölümden düzenlenebilir bölüme atlamanızı sağlayan yeni bir seçenek göreceksiniz. Tek yapmanız gereken "Düzenleyebileceğim Sonraki Bölgeyi Bul" u tıklamak.

“Düzenleyebileceğim Tüm Bölgeleri Göster” seçeneği, adından da anlaşılacağı gibi düzenlenebilir bölümleri belirtir. Vurgulamaları metinden kaldırmak istiyorsanız, "Düzenleyebileceğim bölgeleri vurgula" nın yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Belgedeki koruma kısıtlamalarını kaldırmak için “Düzenlemeyi Sınırla” bölmesinin altındaki “Korumayı Durdur” a tıklayın.

Artık belgeyi işbirliği için göndererek, aksi takdirde dokunulmaması gereken bazı parçaların düzenlenmesi endişesi olmadan gönderebilirsiniz.