Word'de Etkinleştirme (veya Devre Dışı Bırakma) ve Dokunma Modu Nasıl Kullanılır

Microsoft Word'ün arayüzü, fareniz için varsayılan olarak optimize edilmiştir. Ancak, dokunmatik ekrana sahip olanlar daha kompakt fare modunu kullanarak komut seçmeyi zor bulabilirler. Dokunma modunun etkinleştirilmesi, Şerit'inizin, düğmelerin ve menü komutlarının boyutunu artırır, böylece onlara parmağınızla daha iyi dokunabilirsiniz.

Dokunma Modunu Etkinleştirme

Dokunma modunu etkinleştirmek sadece birkaç adım gerektirir. İlk olarak, Hızlı Erişim çubuğunun sağındaki küçük oka tıklayın.

Bu, Hızlı Erişim çubuğuna komut ekleyip kaldırabileceğiniz bir menü açar. Ayrıca, şimdi etkinleştirmeniz gereken bir "Dokunmatik / Fare Modu" seçeneğine de sahiptir.

Bu seçeneği Hızlı Erişim araç çubuğuna ekledikten sonra, Fare ve Dokunma modları arasında geçiş yapabileceğiniz bir menüyü açmak için kullanabileceğiniz yeni bir simge belirir.

Devam edin ve “Dokun” seçeneğini seçin. Şerit ve Hızlı Erişim çubuğunun yalnızca boyutunun arttığını değil, aynı zamanda her komut arasında daha fazla boşluk olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Mouse Mode
Touch Mode

Şimdi parmaklarınızla komutlara dokunmak biraz daha kolay olmalı. Fare moduna geri dönmek için, Hızlı Erişim çubuğunuzdaki aynı menüye girmeniz yeterli; bu sefer “Fare” seçeneğini seçin.

Dokunmatik Modu Kullanma

Dokunma modunu, daha geniş Şeritten ayrı olarak kullanmanın birçok yararı vardır. Önemli bir avantaj, “Çizim” seçeneklerini parmağınızla veya ekran kalemi ile tam olarak kullanabilmektir. Neyin uygun olduğunu görmek için, dokunmatik özellikli bilgisayarlar için otomatik olarak kullanılabilen “Çiz” sekmesine geçin.

Burada, çizim araçları, dönüştürme seçenekleri ve hatta Word belgenize çizim tuvali eklemek de dahil olmak üzere birçok farklı seçeneğiniz vardır.

Belge içindeki metni düzenlemek için doğal hareketleri kullanmak gibi şeyler de yapabilirsiniz. Bu seçeneğe erişmek için, Çizim sekmesindeki "Mürekkep Düzenleyici" düğmesini tıklayın.

Mürekkep Düzenleyici ile belgenizi düzenlemek için aşağıdaki hareketlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

  • Metin seçmek için bir daire çizin
  • Silmek için metnin içinden bir çizgi çizin
  • “Kalemler” grubundan bir vurgulayıcı seçin ve vurgulamak için metnin üstüne çizin
  • İki kelimeye katılmak için bir eğri çizin
  • Onları ayırmak için kelimeler arasında dikey bir çizgi çizin
  • Aralarına bir küçük harf simgesi (^) çizerek sözcüklerin arasına metin ekleme
  • Yeni bir çizgi yapmak için geriye L şeklini çizin

Ayrıca “Çiz” sekmesindeki diğer komutları kullanarak şekiller çizebilir, metni vurgulayabilir ve parmağınızla veya kalemle sözcükler yazabilirsiniz. Kullanılabilir "Çizim" seçenekleriyle oynayın ve başka ne yararlı bulduğunuzu görün.