Word'de Tek Sayfadan Bir Üstbilgi veya Altbilgi Nasıl Silinir

Microsoft Word'deki herhangi bir sayfada üstbilgileri veya altbilgileri kaldırabilir veya değiştirebilirsiniz. Örneğin, belirli bir sayfada üstbilgi veya altbilgiyi gizlemek istiyorsanız bu özellik kullanışlıdır. Belgenizin ilk sayfasında veya diğer sayfalarda bir üstbilgi veya altbilgi silmek isterseniz, işlem biraz farklıdır. İşte nasıl çalışıyor.

Belgenizin İlk Sayfasında Bir Üstbilgi veya Altbilgi Nasıl Silinir?

Sıklıkla, üstbilginizi veya altbilginizi belgenizin ilk sayfasında görünmesini istemezsiniz. Genellikle, çünkü bu bir başlık sayfası. İşte nasıl kaldırılır.

Aktif hale getirmek için üstbilgi veya altbilgi alanını çift tıklayın.

Bu ayrıca Word'ün Şeritindeki Üstbilgi ve Altbilgi Araçları bölümünü de etkinleştirir. Bu bölümün Tasarım sekmesinde, “Farklı İlk Sayfa” onay kutusunu işaretleyin.

Bu işlem, üstbilgi ve altbilgiyi ilk sayfadan kaldırır. İsterseniz farklı bilgiler yazabilirsiniz ya da boş bırakabilirsiniz.

Word belgenizdeki diğer sayfalarda üstbilgi veya altbilgi nasıl silinir

İlk sayfanızdan başka bir sayfa için bir üstbilgi veya altbilgi kaldırmak biraz daha fazla çalışma gerektirir. Ne yazık ki, Word'e yalnızca tek bir sayfanın düzenini değiştirmesini söyleyemezsiniz (ve üstbilgiler ve altbilgiler yerleşimin bir parçası olarak kabul edilir). Word'ün sayfa düzeni özellikleri, belgenin tüm bölümleri için geçerlidir ve varsayılan olarak, belgeniz büyük bir bölümdür.

Öncelikle, belgede ayrı bir bölüm oluşturmanız gerekir (sadece bir sayfa için olsa bile) ve bu yeni bölüm için sayfa düzenini yatay yönlendirmeye değiştirmeniz gerekecektir. İşte nasıl.

Belgenizde, imlecinizi, sayfanın üst kısmına, üstbilgi veya altbilgiyi kaldırmak istediğiniz sayfadan hemen önce yerleştirin. Örneğin, üstbilgi veya altbilgiyi sayfa 12'de kaldırmak isterseniz, imlecinizi sayfa 11'in sonuna yerleştirin.

Şerit'teki “Layout” a geçin ve “Breaks” düğmesine basın.

Açılır menüde “Sonraki Sayfa” seçeneğini tıklayın.

Açık olmasa da, daha önce yaptığınız işlem, imlecinizin yerleştirildiği bir bölüm sonu oluşturdu ve yeni bölümünüzü bir sonraki sayfada başlattı.

Şimdi, kaldırmak istediğiniz sayfada üstbilgi veya altbilgi alanını (kaldırdığınız şeye bağlı olarak) çift tıklayın. Şerit'in Üstbilgi ve Altbilgi Araçları alanındaki Tasarım sekmesinde, “Önceki Bağlantı” düğmesine tıklayın. Düğmenin seçili olmayacağını unutmayın. Bağlantıyı önceki bölümlerin üstbilgisine veya altbilgisine böldünüz.

Not : Bir bölümden hem üstbilgi hem de altbilgiyi silmeniz gerekirse, metni silmeniz ve her biri için önceki bölümün bağlantılarını kesmeniz gerekir.

Ardından, devam edin ve metni üstbilginizden veya altbilgisayarınızdan silin.

Yine de daha bitmedi.

Belgenizi gözden geçirirseniz, o bölümün ardından oluşturduğunuz tüm bölümlerin oluşturduğu tüm sayfaların artık yeni sildiğiniz üstbilgi veya altbilgiye sahip olmadığını fark edersiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, şimdi başka bir bölüm sonu oluşturmalı ve bir sonraki bölüm için üstbilgi veya altbilgiyi yeniden oluşturmanız gerekir. Bu, yaptığınız gibi hemen hemen aynı.

İmlecinizi, üstbilgi veya altbilginin kaldırılmasını istediğiniz sayfanın sonuna, başka bir deyişle, üstbilginin veya altbilginin yeniden başlatılmasını istediğiniz ilk sayfanın hemen önüne yerleştirin.

“Layout” sekmesinde, “Breaks” düğmesine tıklayın ve “Next Page” seçeneğini seçin.

Şimdi, bu yeni bölümün ilk sayfasındaki üstbilgi veya altbilgi alanını etkinleştirin. Şerit'in Üstbilgi ve Altbilgi Araçları alanındaki Tasarım sekmesinde, “Önceki Bağlantı” düğmesine tıklayın. Yine, düğme artık seçili değildir, çünkü bağlantıyı yaptığınız yeni bölümün üstbilgi veya altbilgi alanına böldünüz.

Şimdi, tek yapmanız gereken, belgenin geri kalanı için kullanmak istediğiniz üstbilgi veya altbilgiyi oluşturmaktır. Belgenizin ilk bölümünde olduğu gibi aynı malzemeye sahipse, kopyalayıp oradan kopyalayıp yapıştırabilirsiniz ve dokümanınızın geri kalanında görünecektir (tabiki oluşturduğunuz yeni bölüm hariç). Sayfa numarası kullanıyorsanız ve bu bölümde devam etmek istiyorsanız, sayfa numaralarını eklemeniz ve ardından söz konusu sayfa numaralarını belirli bir noktadan başlatması için Word'e ihtiyacınız vardır. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, Word'de sayfa numaralarını ekleme konusunda kılavuzumuzu inceleyin.

İLGİLİ: Word'de bir Üstbilgi veya Altbilgiye Y Sayfa X Ekleme