XLR Mikrofon Nedir, Neden Birini İstiyorum?

Cameron Summerson

Son zamanlarda, mikrofon üreticisi Blue, 100 dolarlık profesyonel bir stüdyo mikrofonu Ember'i duyurdu. Peki şu soru ortaya çıktı: Bu XLR olayı nedir ve nasıl kullanırım? XLR'nin ne olduğu ve neden onu stüdyonuzda kullanmak isteyebileceğiniz hakkında konuşalım.

XLR pro sestir. Tüm kayıt ve radyo stüdyolarının kullandığı şey ve sahnede kullandığı canlı sanatçıları göreceksiniz. Bunun nedeni, XLR kablolarının temiz ses elde etmek için gerekli olan dengeli bir ses taşımasıdır.

XLR nedir?

Öncelikle ilk önce – XLR'ın ne anlama geldiğini tanımlayalım. X Connector, L ocking Connector, R ubber Boot için oldukça basit bir kısaltmadır. Bununla birlikte, konektörün “lastik çizme” kısmı, artık gerekli olmadığından, bugünlerde denklemin bir parçası değildir. Hafif tasarım değişikliklerine rağmen, isim aynı kaldı.

Şu anda çeşitli ek pimlerle (XLR3 – XLR7) kullanılabilen birkaç farklı XLR kablosu sürümü mevcut, ancak burada konuştuğumuz şey XLR3 veya üç pimli kablo tarzı. Bu, bugüne kadar kullanılan en yaygın kablo türüdür.

Kısacası, XLR, mikrofonlar gibi yüksek kaliteli ses girişleri için bir standarttır. Bunun nedeni, gürültüyü izole eden dengeli bir sinyal göndermeleridir. Bu sadece uygulama türü için bağlayıcı daha iyi bir tipim, ama aynı zamanda ortalama tüketici gerçekten yüksek kaliteli ses kaydı veya akışı için olmadığı sürece kullanarak düşünmek gereken bir şey olması gerekmez böylece sağlam bu.

XLR mikrofonu ve XLR kablosunun yanı sıra, bilgisayarınızın mikrofonu görebilmesi için bir tür ses arabirimi veya miksere ihtiyacınız olacaktır. İyi bir ses arabirimi 40-50 $ gibi düşük bir fiyata bulunabilir, ancak daha hoş birimler çok daha fazlasını alabilir. Ortalama bir meraklı, muhtemelen iyi bir arayüz için 150-200 $ aralığında bir yerde harcamak isteyecektir – örneğin Focusrite Scarlett 2i2 gibi bir başlangıç için iyi bir yer.

Evde kayıt yapmayı planlıyorsanız, kaydınızı yakalamak için bir DAW'a (Dijital Ses İş İstasyonu) ihtiyacınız olacaktır. Audacity gibi ücretsiz bir şeyler kullanabilirsiniz, ancak Reaper gibi çok pahalı olmayan mükemmel seçenekler de var. En iyi DAW fotoğraflarımızı buradan okuyabilirsiniz.

XLR'ı diğer ses girişlerinden çok daha iyi yapan şeyin teknik yönü oldukça iyi. Tüm sulu detaylar için okumaya devam edin.

Dengeleme Yasası

Pili el fenerinizde değiştirdiyseniz, muhtemelen pilin artı (+) ve eksi (-) tarafının olduğunu fark etmişsinizdir. Pilin sadece bir tarafını fenerinizin ampulüne bağladığınızda hiçbir şey olmuyor. Ampulü yakmak için hem pozitif hem de negatif bağlantılara ihtiyacınız vardır. Bu bir elektrik devresidir. Elektronlar, akünün negatif kutbundan, telden, ışığa doğru ve tekrar aküye doğru tam bir döngü yapmalıdır. Ses farklı değil: bir şeyin olması için ses sinyalinin pozitif ve negatif yanlarına ihtiyacınız var. Bir mikrofon elektronları kablonun bir tarafına iter, elektronlar bir amplifikatöre ve daha sonra mikrofonun diğer tarafına iletilir.

Sorun şu ki, çoğu ses sistemi devreyi tek bir kablo, genellikle bir koaksiyel kablo parçasındaki merkez iletkeni varmış gibi ele alıyor ve diğer kabloyu sistemdeki diğer tüm elektronik cihazlar ile birleştiriyor. Bu, birkaç farklı ses türünün bir ses sinyal zincirine girmesi için bir fırsat yaratır:

  • Temel döngü gürültüsü: Pro ses ve video sistemleri konusundaki 35 yıllık deneyimimde, özellikle bilgisayarlar söz konusu olduğunda bu en yaygın ve sinir bozucu sorun. Çoğunlukla, bunu düşük bir hüzün olarak duyacaksınız, ancak statik veya düzensiz sesler de gösterebilir. Ses, amplifikatöre ulaşmak için iki farklı yol aldığında toprak döngüleri gerçekleşir: bir tanesi ses kablosunuzdan ve ikinci bir yol binanızın kablolarından geçer.
  • EMI ve RFI : Transformatörler, motorlar ve yüksek frekanslı elektronik cihazlar, ses kablolarınızda akım indükleyen manyetik alanlar yaratabilir. Bu buzz, hum oluşturur ve hatta bir AM vericisine çok yakın konumlanmışsanız sesli radyo sinyallerini bile taşıyabilir.
  • Çapraz konuşma : Bu, aynı sistemdeki bir sinyal diğerine geçtiğinde gerçekleşir.

Bunu nasıl düzeltirsiniz? Çözüm retrospektif olarak oldukça açık görünüyor: sinyal zincirindeki her iki kabloyu da izole edersiniz, böylece sinyalin pozitif ve negatif yarıları başka bir şeyden ayrı olarak taşınır. Dengeli bir ses sinyalinin birincil yararı (doğru yapıldığında), ses sinyalinin, amplifikatörlerin veya sistemdeki diğer cihazların topraklama düzlemine asla dokunmamasıdır. Bu yüzden karışma ya da toprak döngüleri için bir fırsat yoktur.

Örneğin, canlı bir grupla çalışıyorum ve birkaç hafta önce, sahnede kullanılan sanatçılardan biri olan müzik teçhizatı tarafından üretilen “klik pisti” ile ilgili bir sorun yaşadık. Tıklama izinden gelen ses, ses arabirimindeki diğer çıkışlardan geçiyordu ve böylece PA sisteminde “bip bip” sesini duyabiliyordunuz. Sessizdi ama oradaydı. Kullandığı dengesiz ses kablolarını çıkardık ve onu dengeli XLR kablolarına geçirdik. Sorun çözüldü.

Diğer bir fayda, gürültü reddidir. EMI ve RFI çalışır, çünkü hareketli veya değişen bir manyetik alan tel üzerinde voltaj oluşturur. Dengesiz sinyallerde, manyetik alan sinyalin pozitif tarafında bir voltaj oluşturur, fakat negatifi (veya belki başka bir yolunu değil.) Dengeler her iki tarafta da aynı sinyali oluşturur.

By inverting the copy of the waveform, the interference cancels out, and we are left with the same signal we put on the wire. Tom Wilson

Gönderme tarafında, bir XLR cihazı, sesi ters çevirerek ikinci bir kopyasını oluşturur. Sinyalin alıcı tarafında, sinyalin ters çevrilmiş kopyası sinyalin orijinal kopyasına geri toplanır . Aynen matematikte olduğu gibi, -2 + 2 = 0 ise, dengeli bir ses sinyali dış kaynaklı gürültüyü reddediyor .

Son olarak, sinyaller topraklama düzlemini paylaşmadığında çapraz karışma fırsatlarınız önemli ölçüde azalır. Dahili olarak tamamen dengeli bir ses zinciri kullanan üst düzey ekipmanda neredeyse hiçbir karışma bulunmuyor.

Bunu Kullanıma Koymak

Peki tüm bunları pratik kullanıma nasıl koyabilirsiniz? Bu ne işe yarıyor?

Ember'e bakıyorsanız, Twitch'e akış yapmayı, bir podcast kaydetmeyi veya biraz müzik düşünmeyi düşünebilirsiniz. Her iki durumda da, bu Ember'i bir USB karıştırma konsoluna (Mackie Pro FX8 gibi) takıp mikseri mikrofon ve bir USB ses arabirimi için bir amplifikatör olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, İnternet yıldız yıldızınız için başka bir mikrofon ekleyebilir ve diğer cihazları takabilirsiniz – belki bir müzik aleti, Skype veya Discord çalıştıran başka bir bilgisayar veya sadece akıllı telefonunuz.

Hatırlanması gereken en önemli şey, hayalet güç içeren bir miksere veya ses arabirimine ihtiyaç duymanızdır (bu genellikle + 48V yazan bir anahtarla belirtilir). Mikrofonun çalışması için güce ihtiyaç duyduğundan, bu gücü üretebilecek bir şeye ihtiyacınız vardır. Bu, bir mikserin ses arabirimi için iyi bir seçim olmasının bir nedenidir, çünkü ünitede fantom gücü vardır. High-end mikrofon ön amplifikatörleri ayrıca hayalet bir güce sahip olabilir ve bazı XLR bilgisayar ses arayüzleri, yerleşik hayalet güç kaynaklarına sahiptir.

Diğer seçenekler

Son olarak, XLR fişlerinin yanı sıra dengeli ses göndermek için başka seçenekler de vardır.

Tom Wilson

TRS Telefon fişleri dengeli sinyaller de taşıyabilir. Telefon fişli kablolar, mikserleri ve amplifikatörleri bağlamak ve ayrıca yankı işlemcileri, ekolayzırlar, kompresörler ve ses kayıt cihazları gibi dıştan takma efektleri bağlamak için profesyonel ses donanımında sıklıkla kullanılır. Fiş, yüksek kaliteli kulaklıklarda kullanılan fişlerle aynı (ve aynı parça) görünmekle birlikte, halka, ses sinyalinin negatif tarafı için kullanılır.

Topraklama yalıtımı adı verilen bir cihazla dengeli bir ses kablosunun bazı avantajlarını da elde edebilirsiniz. Bu genellikle üzerinde iki çift RCA jakı bulunan küçük bir kutu veya bazen mini kulaklık fişi gibi görünür. Topraklama döngüsü izolatörleri içinde 1: 1 ses transformatörüne sahiptir, bu da toprak döngülerini kırar. Bir bilgisayarı bir miksere veya kablo kutusuna bağlıyorsanız, toprak döngüsünün gürültüsünü ve AC sinyalini alacağınız neredeyse garanti edilir. Bu neredeyse her zaman bu gürültü sorunlarını düzeltir. Akıllı telefonunuzu araç stereo sisteminize bağladığınızda bu problemi arabada yaşayabilirsiniz, bu nedenle 3,5 mm telefon fişli bir topraklama halkası yalıtıcısı çok yardımcı olur.

Neden USB Mikrofon Değil?

Sonunda, muhtemelen bu güvenilir USB mikrofonun neden yeterince iyi olmadığını merak ediyorsunuz.

Aslında, bir seferde yalnızca bir şeyi kaydetmeniz gerektiğinde sorun değil. Podcasting veya akış için masamda güzel bir Samson USB mikrofonum var ve harika çalışıyor. Ancak USB mikrofonlarla yakalama özelliği, aynı anda birden fazla kullanamamanızdır. USB ses aygıtlarının her biri, dijital ses dönüştürücülerinin çalıştırılması için kendi saatine sahiptir ve bu saatler senkronize edilmezse, bilgisayarınızdaki yazılım bu hataları düzeltmeye çalışırken kayıtlarınızda pop veya bırakmalar başlar.

Bu şekilde karıştırmak daha zordur, çünkü çalışmak için bu fiziksel düğmeleriniz yok. Bir kerede birden fazla kişiyle bir şey yapmak istediğimde masaüstü miksere ve güvenilir XLR bağlantılı stüdyo mikrofonlara gidiyorum.