Yanlış Film veya TV Şovu Gösteren Plex Nasıl Onarılır

Kısa bir süre önce yeni bir filmi veya TV şovunu Plex'e eklediyseniz ve yanlış gösteriliyorsa, düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Filmleriniz ve TV şovlarınız için Plex'te kırık meta verileri nasıl düzeltebilirsiniz.

Yıllar boyunca pek çok film ve TV yeniden başlatılmasıyla, Plex kütüphanenizde düzgün bir şekilde görünmeyen bir şey var demektir. Örneğin, orijinal Cinderella filminin kopyasını 2015'ten itibaren yeni bir remake olarak göstermekteydim.

Kitaplığınızda görünen bir film ya da TV şovu hakkındaki tüm bilgiler (kapak resmi, küçük resim, başlık vb.) Meta veriler olarak adlandırılır. Bazen Plex bu meta veriyi yanlış bir şekilde alır, özellikle de video dosyasının kendisinde bulunan şey biraz eksikse. Ama korkma! Bunu birkaç farklı şekilde kolayca düzeltebilirsiniz.

Birinci Seçenek: Plex'te “Fix Match” Özelliğini Kullanın

Eşleşmeyen bir filmin veya TV şovunun adını düzeltmenin hızlı ve kolay bir yolu, otomatik olarak seçilen meta verileri manuel olarak geçersiz kılmanıza olanak veren Plex'in "Sabit Eşleme" özelliğini kullanmaktır.

İLGİLİ: 5 Nedenleri Kodi Kullanıcıları Zaten Plex'e Geçmeli

Bunu yapmak için Plex sunucunuzu çalıştırıp kitaplığınıza erişerek başlayın. Yanlış meta verileri gösteren bir film veya TV şovuna tıklayın (oynatma düğmesine veya ayar düğmelerinden hiçbirine tıkladığınızdan emin olun).

Ardından, ekranın sağ üst köşesindeki “Diğer” düğmesine (elipsler) tıklayın.

Görüntülenen menüde, “Eşleştirmeyi Onayla” komutunu tıklayın.

Eşleşmeyi Güncelle penceresinde, şovunuzla eşleşebilecek bir dizi sonuç gösterilir. Bu genellikle, aynı başlığa dayalı bir grup varyasyondur. Yıl, ihtiyacın olanı görmeyi daha kolay hale getirme hakkını gösterir. Bulduğunda doğru olanı tıklayın.

Değişiklikleri yapmak için Plex'e birkaç saniye verin, ancak sonunda doğru meta verileri elde edersiniz. Hepsi tamam!

Medya Dosyalarınızı Düzgün Adlandırın

Bu tür bir problemin ilk etapta olmasının engellenmesi için, film ve TV şov kitaplığınızın yapması gereken en iyi şey, bunları düzgün bir şekilde isimlendirmektir.

Muhtemelen filmlerinizi “Cinderella.mp4” gibi bir şey olarak adlandırıyorsunuz ve hepsini büyük bir klasöre yapıştırıyorsunuz. Ancak, bunu yapmanın en iyi yolu bu değil.

İdeal olarak, her bir filmi kendi klasörüne yapıştırmak ve klasöre başlığı ve daha sonra da parantez içinde geçen adı (“Cinderella (1950)” gibi bir şey) vermek istiyorsunuz. Klasörün içinde, gerçek video dosyasını aynı şey olarak adlandırın. Tadını almak, Plex'e ve diğer herhangi bir video kütüphane programına ne tür meta verilerinin geleceğini belirlemede yardımcı oluyor. Ayrıca, her bir filme kendi klasöründe sahip olmak, filmle ilgili çeşitli parçaları içeren resim ve .NFO dosyası gibi diğer ilgili dosyaları bu filme dahil etmenizi sağlar.

TV şovları biraz farklı çalışır. Yine, her bir TV şovunun, başlığın isminin ve yılın ilk sezonunun yayınlandığı yılın en üst düzey bir klasörüne yerleştirilmesini isteyeceksiniz. Yıl kesinlikle gerekli değil, ama yeniden başlatılan gösterileri ayırt etmeye yardımcı oluyor – yani, Space in Lost (2018) veya Lost in Space (1965) gibi bir şey.

Bu klasörün içinde, Sezon 01, Sezon 02, vb. Adlı klasörleri tercih edersiniz. Ve bu klasörlerin içinde, tek tek dosyaları şov başlığı, bir tire ve ardından sezon ve bölüm numaraları ile adlandırmak istersiniz. Yani, örneğin, “Lost in Space – s01e01.avi”, Sezon 1 Klasöründe bir dosya adı olabilir. Bu size (ve Plex) her şeyi düzenli ve düzenli tutmanıza yardımcı olacaktır.

Medya kitaplığınızı düzgün bir şekilde organize ettiğimizden çok daha fazla derinliğe giriyoruz, bu yüzden daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bunu kontrol etmeyi unutmayın.

İLGİLİ: Plex Media Server ile Yerel Yapıt Nasıl Kullanılır

Düzensiz bir film ve TV şovu koleksiyonunuz varsa, bir medya yöneticisi programı almanızı öneririm. Medya yöneticileri, medya oynatıcılarının doğru meta verileri almasını kolaylaştırmak için dosyaları uygun bir biçimde otomatik olarak yeniden adlandırır.

Daha önce Windows için Ember'i ele aldık, ancak bir Mac kullanıcısıysanız, kişisel olarak MediaElch hayranıyım.