Yedeklemeler ve Yedeklilik: Fark Nedir?

Yedekler ve yedeklilik planları, hem veri koruma yöntemleridir, ancak bunlar birbirinin yerine kullanılamaz. Onları farklı kılan şeyi keşfettikçe bize katılın ve neden bu sizin için önemli.

Artıklık, sabit sürücü arızasına karşı gerçek zamanlı arızaya karşı güvenli bir önlem olarak tasarlanmış bir veri koruma yöntemidir. Veri kaybını önlemek için sunucularda ve NAS kutularında bulunan yaygın bir fazlalık özelliği, birkaç sabit sürücüde birden fazla dosya kopyası oluşturan RAID (Bağımsız Diskler Dizisi) anlamına gelir. Dizideki bir sabit sürücü arızalanırsa, diğer sabit sürücüler boşta kalır (genellikle) kesinti olmaz. Öte yandan bir yedekleme gerçek zamanlı koruma sağlamaz, ancak başarısız sürücüler, aygıt hırsızlığı, yangın veya hatta yanlışlıkla dosya silme gibi daha büyük sorunlara karşı koruma sağlar.

Gerçekte Ne Sıklık Var

Özetle, yedekli veri depolaması, verilerinizin gerçek bir yedeğinden ziyade sabit sürücü arızasına karşı gerçek zamanlı bir arıza güvenliği sağlar. Buradaki fikir şudur ki, dizideki diğer sabit diskler herhangi bir kesinti olmaksızın günü anında başlatabilir ve kaydedebilir. Bu tür artıklık genellikle sunucularda veya başarısız bir sabit diskten kurtarmanın durma süresinin bir seçenek olmadığı NAS kutularında kullanılır.

İLGİLİ: Çoklu Diskleri Akıllıca Nasıl Kullanılır: RAID'e Giriş

Ve tam olarak, yedekli depolamanın asıl amacı var: güvenilirlik ve çalışma zamanı. Bir sabit sürücü arızalanırsa ve yerinde veri yedeklemesi yoksa, hatalı sabit sürücü değiştirilip yedeklemenin geri yüklenmesi sağlanana kadar tüm veriler geçici olarak çıkarılabilir.

Artıklık, sizin ve benim gibi düzenli tüketiciler için önemli değil, ancak veri depolamaya dayanan işletmeler için kritik öneme sahip. Bu, özellikle bulut depolama veya dosya barındırma hizmeti sunan şirketler için geçerlidir – herhangi bir arıza süresi iş için kötüdür.

Yedeklemeler Her Türlü Veri Kaybına Karşı Korumayı

Verileri kaybedebileceğiniz birçok yol vardır: yanlışlıkla silme, dosya bozulması, sürücü hatası, kötü amaçlı yazılım, yazılım hataları, hırsızlık, hasar ve daha fazlası. Artıklık, yalnızca sürücü arızasına karşı korurken, gerçek bir yedekleme, bu faktörlerin her birine (veya en azından çoğunun) karşı korur.

İLGİLİ: Bilgisayarımı Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir?

Bir örnek olarak yanlışlıkla dosya silme işlemini ele alalım. Bir dosyayı yanlışlıkla silerseniz, artıklık sizi kurtarmaz, çünkü RAID kurulumundaki dosyanın yedek kopyası da silinir.

Yedekleme, yanlışlıkla, tamamen ayrı, bağımsız bir depolama ortamı üzerinde hala bozulmamış dosya olur. Bu nedenle, zaten RAID için kurulmuş olsa bile, NAS'ınızı bile yedeklemeniz gerekir.

İLGİLİ: Synology NAS'ınızın Yerel Yedeklemesi Nasıl Oluşturulur

Verilerinizi Nasıl Yedeklemelisiniz?

Bilgisayarınızdaki tüm dosyaları düzenli olarak ayrı bir sabit sürücüye yedeklerseniz ve bunu bir gün olarak adlandırırsanız, bu harikadır, ancak bu yalnızca bir başlangıçtır. Gerçek şu ki, verilerinizi yedeklediğinizde olabileceğiniz kadar iyi bir iş yapmıyor olabilirsiniz.

İLGİLİ: Bulut Dosya Senkronizasyonu ve Bulut Yedekleme Arasındaki Fark Nedir?

İdeal olarak, verilerinizin hem yerel bir yedeğini hem de kapalı bir lokasyonda depolanmış bir yedeğin olmasını istersiniz. Yerel yedekleme, yanlışlıkla dosya silme ve sabit sürücü arızası gibi şeylere karşı korunmanıza yardımcı olur. Hemen erişilebilen bir yedeklemeye sahip olmak, geri yüklemenin daha hızlı olduğu anlamına gelir.

Ancak, bilgisayarınız ve yerel yedekleme sürücünüz çalınırsa ne olur? Ya eviniz doğal felaketten etkilenirse? Bu alan dışı yedekleme, bilgisayarınızı değiştirdikten sonra, tüm verilerinizi geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Yedeklemenizin ikinci kopyasına sahip olmak, bu yedeklemelerden birinin başarısız olması durumunda daha iyi korunmanız anlamına gelir.

Birden fazla yedeklemenin yanı sıra, bunları yalnızca tamamen ayrı konumlarda değil, onları güvenli konumlarda saklamanız önemlidir. Örneğin, yerel bankanızda bir kasada ve ikincisi evde kendi kasaınızda saklayabilirsiniz. Ya da yedekleme yöntemlerinden biri bile, ayrı ve güvenli konumla anında ilgilenen bulut için olabilir.

İLGİLİ: En İyi Çevrimiçi Yedekleme Hizmeti Nedir?

Sonuçta, tek yapmanız gereken bir harici sabit sürücüyü takmak ve bunu hatırladığınız zaman dosyaları senkronize etmekse, bu hiçbir şeyden daha iyi değildir. Cehennem, eğer süper önemli dosyalar ya da herhangi bir şey değilse, o zaman, sorun nedir, doğru mu? Fakat muhtemelen bilgisayarınızda tamamen kaybettiyseniz, harap olacağını düşündüğünüz bazı veriler var. Kendinize bir iyilik yapın ve yedek durum tespiti yapın!