Yeni bir CPU veya Anakart Nasıl Yükseltilir ve Kurulur (veya İkisi de)

Yani yeni bir işlemci istiyorsun. Kötü haber şu ki, bununla birlikte gitmek için muhtemelen yeni bir anakart (ve belki de RAM) gerekir. Kötü haber şu ki, tüm bu donanımları değiştirmek için gerçek bir acı.

Ancak her iki parçayı değiştirmeden önce, değiştirme için doğru donanımı seçmeniz gerekir. Eğer anakart ya da CPU'nuz arızalıysa, sadece aynı modeli kurarak düz bir takas yapabilirsiniz. Ancak, yeni sürüme geçmek istiyorsanız, önce biraz araştırma yapmanız gerekir.

Yeni İşlemcinizi ve Anakartınızı Birleştirin

Daha güçlü bir işlemci istiyorsanız, bunu desteklemek için doğru anakartınızın olduğundan emin olmanız gerekir. Ve anakart masaüstünüzdeki hemen hemen her donanım parçasına bağlandığından, bu küçük bir sorun değil. Tüm donanımlarınızın uyumluluğunu kontrol etmek için listeden geçin; tutarsızlıklarla karşılaşırsanız, bu parçaları da değiştirmeniz gerekebilir.

Hangi İşlemci Yaparım?

Bu karmaşık bir sorudur ve muhtemelen bu rehberde açıklayabileceğimizden daha fazladır. Genel olarak, daha hızlı işlemciler ve daha fazla işlem çekirdeği daha iyi performans ve daha yüksek fiyatlar anlamına gelir. Ancak, CPU tasarımlarının karmaşıklığı nedeniyle, oldukça kesilmiş ve kuru değil: İşlemciler benzer hızlarda saatlerce ilerliyorlardı ancak farklı mimariler farklı performanslara sahip olabilirdi.

The Core i5 is a favorite mid-range choice among gamers.

Eğer bunu karşılayabiliyorsanız, en yeni nesilden CPU'ları seçmek istersiniz – onlar yılda bir defadan az bir döngüde yenilenme eğilimindedirler. Intel tarafında, Core i5 işlemciler maliyet ve performans arasında iyi bir denge oluşturuyor; Örneğin, en zorlu PC oyunları için fazlasıyla yeterli. Core i7 ve i9, performans meraklıları veya iş istasyonu makineleri için daha üst düzeydedir; Core i3, Pentium ve Celeron yongaları ise bütçeye uygundur.

AMD’s Ryzen 5 and 7 chips are solid budget-friendly picks.

AMD tarafında yeni Ryzen serisi şaşırtıcı bir performans ve fiyat aralığı sunuyor. Ryzen 3 ve Ryzen 5 aileleri, bazıları orta sınıf oyun seçenekleri ve orta sınıf oyun yetenekleri için ayrı bir grafik kartı olmaksızın entegre Radeon grafikleri sunuyor. Ryzen 7 ve en üst düzey Ryzen Threadripper serisi performans meraklıları içindir.

Ne Soket İhtiyacım Var?

“Soket”, CPU'yu yerinde tutan ve PC'deki diğer elektronik bileşenlerle bağlayan anakartın bir parçasıdır. Her soket üretimi birkaç düzine farklı CPU modelini destekler; Genellikle üretici tarafından yükseltilmeden önce birkaç yıl sürerler. Dolayısıyla, bilgisayarınız yalnızca birkaç yaşındaysa, aynı soketi kullanan daha güçlü bir CPU'ya yükseltebilirsiniz. Elbette anakartınızın özelliklerini kontrol etmeniz gerekiyor. Doğru sokete sahip olması, bu sokete sığabilen her CPU'nun desteklendiği anlamına gelmez.

Daha eski bir PC kullanıyorsanız ve büyük bir performans artışı istiyorsanız, hem CPU'yu hem de anakartı – ve belki de RAM'inizi de yükseltmeye çalışıyorsunuz.

CPU soketinin ilk uyumluluk kontrolü markadır. CPU'lar için neredeyse toplam tüketici pazarını sağlayan iki şirket, AMD ve Intel'dir. Intel açık pazar lideridir, ancak AMD biraz daha düşük fiyat seviyelerinde benzer performans sunma eğilimindedir.

Intel'in son birkaç yıldaki tüketici soketleri aşağıdakileri içerir:

 • LGA-1155: Intel işlemcilerini 2011'den 2012'ye kadar destekler
 • LGA-1150: Intel işlemcilerini 2013'ten 2015'e kadar destekler
 • LGA-1151: Intel işlemcilerini 2016'dan yazıya kadar destekler.
 • LGA-2066: Yalnızca en yeni anakartlarda bulunan yeni X serisi işlemcileri destekliyor

AMD'nin son priz hatları şöyle:

 • AM3: AMD işlemcilerini 2009'dan 2011'e kadar destekler.
 • AM3 +: AMD işlemcilerini 2011'den 2016'ya kadar destekler. Bazı eski AM3 anakartlar BIOS güncellemesiyle AM3 + desteğine yükseltilebilir.
 • AM4: 2016'dan AMD işlemcilerini yazım süresine kadar destekler.
 • FMI: 2011'den itibaren AMD APU işlemcileri destekliyor.
 • FM2: 2012'den 2013'e kadar AMD APU işlemcileri destekliyor.
 • FM2 +: 2015'ten 2015'e kadar AMD APU işlemcisini destekler.
 • TR4: 2017'den itibaren AMD'nin high-end Threadripper çiplerini yazma zamanına kadar destekler.

Anakartın Ne Boyutu Olmalı?

Anakartın boyutu büyük ölçüde sizin durumunuza bağlıdır. Standart bir ATX orta kulvarlı kasa kullanırsanız, tam boyutlu bir ATX anakartı istersiniz. Mikro-ATX veya Mini-ITX gibi kompakt bir kılıf kullanıyorsanız, ilgili Micro-ATX veya Mini-ITX anakartını tercih edersiniz. Basit, değil mi?

Durumunuz ne büyüklükte olursa olsun, büyüklüklerine ve ihtiyaçlarınıza uygun bir anakart bulabilirsiniz. Örneğin, yüksek kaliteli ekran kartlarını ve çok sayıda RAM'i destekleyen birçok Mini-ITX anakartı vardır. Gerçekten sadece bütçenizle sınırlısınız.

A standard ATX motherboard in an ATX case.

Durumunuz daha büyük bir alana sığabiliyorsa daha küçük bir anakart kullanmaya gerek yok, çünkü küçük tasarımlar aynı yeteneklerle daha pahalı olma eğilimindedir. Ancak, bir sebepten dolayı, istediğiniz yeni bir davayı daha küçük buluyorsanız, ya da gelecekte daha kompakt bir yapıya gitmeyi planlıyorsanız, kapsanıyorsunuz demektir. Modern kasalar, anakartlar için maksimum boyutlarından daha küçük montaj noktaları içerir.

Hangi RAM İhtiyacım Var?

Anakartınızın RAM desteği, hangi CPU'nun ve soketin kabul edilecek şekilde tasarlandığına bağlıdır. Anakartlar, birbirleriyle fiziksel olarak uyumsuz olduklarından, yalnızca bir nesil masaüstü RAM'i destekleyebilir. En yeni anakartlar DDR4'ü destekleyecek, ancak son birkaç yıl içinde daha eski, daha ucuz DDR3'e geçecek.

Anakartlar ayrıca maksimum RAM kapasitelerine ve hızlarına sahiptir. Bu nedenle, anakartınızı değiştiriyorsanız ve mevcut RAM'inizi korumak istiyorsanız, kullandığınız RAM türü ve miktarıyla uyumlu olduğundan emin olun. Ayrıca, maksimum RAM kapasitesinin her DIMM yuvasının doldurulduğunu varsaydığını unutmayın. Dört yuvalı ve 32 GB maksimum kapasiteye sahip tam boyutlu bir anakart, yuva başına 8GB RAM'i kabul edebilir, ancak sadece iki yuvaya ve aynı maksimum kapasiteye sahip daha küçük bir anakart, her bir yuvaya ulaşmak için 16 GB'lık bir RAM'e ihtiyaç duyacaktır. Tabii ki, biraz para kazanmak için daha düşük RAM kapasitelerine sahip olabilirsiniz (ve düşündüğünüz kadar ihtiyacınız olmayabilir).

Hemen hemen tüm masaüstü bilgisayarlar, masaüstü boyutlu RAM modüllerini kullanıyor. Mini-ITX standardındaki daha küçük anakart modellerinden bazıları, daha küçük dizüstü bilgisayar RAM modüllerini kullanacak.

Hangi Genişleme Yuvaları ve Bağlantı Noktalarına İhtiyacım Var?

Eğer bir oyuncuysanız, tam boyutta ve en hızlı x16 kapasitesinde en az bir PCI-Express yuvası isteyeceksiniz. Bu grafik kartınız içindir. Çoklu GPU kurulumları bu günlerde nadirdir, ancak birden fazla kartınız varsa, bunları desteklemek için birden fazla PCI-E yuvasına ihtiyacınız olacaktır. Farklı çoklu kart sistemleri (SLI ve Crossfire) ayrıca anakart üreticisinden standartlarına özel destek gerektirir.

Diğer genişletme yuvaları, Wi-Fi kartlar, ses kartları, ekstra USB yuvaları vb. Gibi daha genel uygulamalar için kullanılabilir. İhtiyacınız olan şey, mevcut sisteminizin ne işe yaradığına ve ne istediğinize bağlıdır. Kendinizi minimumda tutmak için, mevcut sisteminizde kurulu olan herhangi bir donanımın yeni anakartınıza gidecek bir yer olduğundan emin olun.

Bu, düşündüğünüz yeni anakartta yerleşik olanlara bir göz atın. Eski PC'nizde ayrı bir ses kartı ve Wi-Fi kartı varsa, ancak yeni anakart yerleşik özelliklere sahipse, bunlar için fazladan yuvalara ihtiyacınız olmayabilir.

PCI-Express ve standart PCI kartlar, birbiriyle uyuşmayan, farklı boyut ve hızlarda gelir. Farklılıkları nasıl tespit edeceğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu anlamanızı öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Yeni M.2 standardı, yüksek yoğunluklu, yüksek hızlı katı hal depolama disklerinin, geleneksel bir sabit diske veya SSD'ye takılmadan doğrudan anakart üzerine monte edilmesine izin verir. Şu anda bir M.2 disk kullanmıyorsanız, yeni anakartınızda bu özelliğe ihtiyaç duymazsınız, ancak yükseltmeyi planlıyorsanız iyi olur.

Diğer anakart donanımı, şu anda sahip olduğunuz bileşenlere veya istediğiniz özelliklere bağlıdır. Tüm depolama ve disk sürücüleriniz için yeterli SATA yuvası olduğundan ve genellikle anakartların çoğunda olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrı bir grafik kartı kullanmıyorsanız, monitörünüzle uyumlu ana anakart giriş / çıkış plakasında bir video bağlantı noktasına sahip olmanız gerekir. Tüm aksesuarlarınız için yeterli USB portuna, Wi-Fi kullanmıyorsanız bir Ethernet portuna vb. Ihtiyacınız olacaktır. Burada sağduyuyu kullan ve sen örtülü olacaksın.

Güç Kaynağım Hakkında Ne?

İyi soru. Güncellemekte olduğunuz işlemci geçerli sisteminizin kullandığı güçten daha fazla güç gerektiriyorsa, bunu da yükseltmeniz gerekebilir.

Burada göz önünde bulundurulması gereken iki değişken daha var: ana anakart güç kablosu ve CPU güç kablosu. Anakart güç kabloları 20 pin ve 24 pinli çeşitlerdedir. Çoğu modern güç kaynağı, 20 pimli bir konnektörde sonlanan bir kabloya sahiptir, ancak 24 pimli yuvaları barındırmak için ek bir 4 pimli konnektöre sahiptir.

CPU güç kablosu ayrıca anakarta takılır, ancak CPU soketine daha yakındır. CPU'nuzun tasarımına ve güç gereksinimlerine bağlı olarak, bunlar 4 iğneli ve 8 iğneli tasarıma sahip olabilir. Bazı yüksek performanslı soketler toplam 12 adete kadar 8 pin ve 4 pinli kabloya ihtiyaç duyar. Neyin desteklediğini görmek için güç kaynağınızın özelliklerini kontrol edin.

Sadece CPU Nasıl Değiştirilir

Aynı CPU'unuz varsa, sisteminizde takas yapmak veya mevcut makinenizin soketi ve diğer donanımlarınızla uyumlu bir sisteme sahip olmak istiyorsanız, onu çıkarmak çok büyük bir zorluk değildir. Aşağıdaki adımları takip et.

Tercihen halısız bir yıldız tornavida ve çalışmak için temiz ve kuru bir yere ihtiyacınız olacaktır. Eviniz özellikle statik eğilimli ise, anti-statik bilezik kullanmak isteyebilirsiniz. Bir bardak veya kase gevşek vidaları tutmak için de kullanışlıdır. CPU soğutucusunu mevcut sisteminizden yeniden kullanabilir veya yeni bir sistemle değiştirebilirsiniz, ancak yeni CPU'nuz pakette termal macun içermiyorsa, bunu da almanız gerekir. Termal macun, CPU'nuzdaki ısıyı CPU soğutucusuna aktarmaya yardımcı olur ve bu bir zorunluluktur.

İlk olarak, tüm güç ve veri kablolarını PC'nizden çıkarın ve çalışma alanınıza taşıyın. Sol taraftan erişim panelini tutan vidaları kasadan çıkarın – bunlar makinenin arka tarafında, kenara vidalanmıştır. Ardından erişim panelini kaydırarak bir kenara bırakabilirsiniz. (Durumunuz küçük veya sıradışı bir tasarım ise, kesin talimatlar için kılavuza bakın.)

PC'yi, anakartı yukarı bakacak şekilde yan tarafa yerleştirin. Anakartı tüm farklı bağlantı noktalarına ve bağlantılarına bakabilmeniz gerekir. CPU soğutucusu, büyük bir metal parçasına (ısı emicisine) ve ona takılı bir veya daha fazla fana sahip büyük alettir.

CPU'ya erişebilmek için soğutucuyu çıkarmanız gerekir. Intel stok soğutucumuz için, bu nispeten basittir: sadece dört vidayı döndürmek için vidayı döndürüyoruz ve sonra kaldıracağız. Bu işlem, bir aftermarket soğutucu kullanıyorsanız, adaptörler ve biraz sıkı çalışma gerektiren durumlarda karmaşık olabilir.

Açık değilse soğutucunuzun kılavuzuna bakın. Daha karmaşık su soğutmalı sistemler de ileri teknikler gerektirebilir. Büyük olasılıkla, kullanmakta olduğunuz soğutucuyu kaldıran ve ekleyen kişilerin İnternet'te de videoları bulabilirsiniz. Biraz araştırma yapmaya değer.

Soğutucuyu kaldırmadan önce, fana bağlı güç kablosunu kontrol edin. Muhtemelen CPU soketine yakın bir yerde 4 pinli bir güç adaptörüne takılmıştır. Yavaşça dışarı çekin ve daha sonra tüm soğutucuyu kaldırabilirsiniz.

Şimdi doğrudan bilgisayarınızın CPU'suna bakıyorsunuz. Üstündeki jelatinimsi maddeler, ısının soğutucuya verimli bir şekilde aktarılmasına izin veren termal macundur. Biraz dağınıksa endişelenme.

Şimdi tutma plakasını CPU'dan kaldırmak istiyorsunuz. Bunu yapmak için yöntem soketten prize kadar değişir, ancak genellikle daha fazla güvenlik için bir vida ve / veya bir vida vardır. Intel LGA-1151 soketimizde kolu serbest bırakır ve plakayı kaldırırız.

Bu noktada CPU'yu tutan tek şey yerçekimi. Parmağınızla dikkatlice kavrayın ve kaldırın. Bir kenara koyun. Eğer kırılmışsa ve bunun için hiç bir şey kalmamışsa, buna ihtiyacın yoktur. Ancak gelecekte kullanmayı umuyorsanız, Q-ucu ve bazı izopropil alkol ile termal macunu temizlemek ve anti-statik bir torbaya koymak isteyeceksiniz. Bunu tekrar kullanmayı planlıyorsanız, aynı zamanda, kaldırdığınız ısı emicinin alt kısmı için de aynısını yapmak isteyeceksiniz.

Şimdi anakart üzerindeki CPU soketine bir göz atın. Soket üzerindeki elektrik kontak pimleri yakınındaki sokette kalan termal macun varsa, bunları kuru bir bez veya Q-ucuyla dikkatlice temizleyin. Yeni CPU'yu yüklediğinizde CPU ve kontak pinleri arasında herhangi bir macun almamaktan kaçınmaya çalışıyorsunuz.

(Bu noktada daha büyük bir CPU soğutucusuna yükseltme yapıyorsanız, durun. Anakartın karşı tarafına bir arka plaka takmanız gerekebilir. Emin değilseniz, talimatlara bakın.)

Larger aftermarket CPU coolers need a support plate on the back of the motherboard.

Şimdi yeni CPU'yu ambalajından çıkarın. Anakart üzerindeki açık CPU soketine takın. En modern CPU tasarımları sadece tek bir şekilde sığabilir – doğru bir şekilde taktığınızdan emin olmak için CPU ve soketin altındaki kişileri kontrol edin. Üzerinde herhangi bir baskı oluşturmadan kolayca kaydırılmalı veya yerinde oturmalıdır.

CPU'yu yerleştirdiğinizde, plakayı üzerine indirin ve yuvada tutma yöntemi kullanıldığında takın. Çok zorlama: Parmağınızı geriye iten bir pound (yarım kilogram) kuvvetin üzerinde hissediyorsanız, CPU düzgün oturmayabilir. Çek ve tekrar dene.

CPU'nuzla birlikte gelen soğutucunun tabanına önceden uygulanan termal macun varsa, yüklemeye hazırsınız. Aksi halde, bezelye borusundan CPU'nun merkezine bezelye büyüklüğünde bir damla termal macun sıkın. Çok fazla ihtiyacın yok. Soğutucuyu yerine kilitlediğinizde eşit olarak yayılır.

Thermal paste pre-applied to an Intel cooler.
Manually-applied thermal paste. Less is more.

Şimdi soğutucuyu tekrar takın. Yine, bu yöntemin yöntemi soğutucu tasarımına bağlı olarak değişecektir. Daha yeni ve daha büyük bir soğutucuyu yükseltiyorsanız, daha önce bahsettiğim destek plakasına yerleştirirsiniz. Bunu bir soğutucu ile değiştiriyorsanız, sadece vidalayın. Her iki durumda da, soğutma fanı, yerinde olduğunda anakarttaki 4 pinli fan fişlerinden birine takmayı unutmayın.

CPU ve soğutucu yeniden takıldığında, PC kasanızı kapatmaya hazırsınız. Erişim panelini yerine takın ve çerçevenin arkasına vidalayın. Şimdi onu normal yerine geri döndürün ve bir test için açın.

Anakart Ve CPU'yu Yerine Takma

Bu daha karmaşık bir işlemdir. Eski bir anakartı ve yeni bir tane almak için PC'nizi tamamen demonte etmek için yaklaşık yarısına gitmeniz gerekecek. Genelde bilgisayar donanımına aşina iseniz, bu görev için birkaç saat ayırın ve belki biraz daha uzun değilsin.

Ayrıca, anakartınızı özellikle farklı bir modelle değiştirmenin genellikle işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi ve geri yüklemenizi gerektirdiğini unutmayın . Başlamadan önce, mümkünse tüm verilerinizi ve ayarlarınızı yedeklemeniz ve yeni işletim sisteminizin kurulumuna hazır kurulum ortamına sahip olmak isteyeceksiniz. Gerçekten de, bunu daha yeni bir bilgisayar oluşturup eski parçaları yeniden kullanmanın yalnızca bilgisayarınızı yükseltmekten daha fazla düşünmeniz gerekir.

Yukarıdaki gibi aynı aletlere ihtiyacınız olacaktır: bir Phillips-başlı tornavida, çalışmak için temiz bir yer, muhtemelen bir anti-statik bilezik ve vidalara tutturmak için bazı çanaklar veya bardaklar. CPU soğutucusunu değiştirmeye başlamadan önce, bir miktar termal macun (veya yeni bir soğutucuya önceden uygulanmış olduğundan) olduğundan emin olun.

İlk olarak, tüm güç ve veri kablolarını PC'nizden çıkarın ve çalışma alanınıza taşıyın. Sol taraftan erişim panelini tutan vidaları kasadan çıkarın – bunlar makinenin arka tarafında, kenara vidalanmıştır. Ardından erişim panelini kaydırarak bir kenara bırakabilirsiniz. (Durumunuz küçük veya sıradışı bir tasarım ise, kesin talimatlar için kılavuza bakın.)

PC'yi, anakartı yukarı bakacak şekilde yan tarafa yerleştirin. Anakartı tüm farklı bağlantı noktalarına ve bağlantılarına bakabilmeniz gerekir.

Anakarttan çıkarmak için anakarttan neredeyse her şeyi çıkarmanız gerekecek. Vaka fanları gibi, fiziksel erişimi engelleyen başka bileşenler varsa, bunları da çıkarmak zorundasınız. Kullanışlı bir numara, telefonunuzu kullanışlı ve çok sayıda fotoğraf çekmenizi sağlar: her bir kabloyu ve çıkardığınız bileşeni bir veya iki fotoğraf çekin. Kafan karışırsa daha sonra onlara başvurabilirsin.

Eğer varsa, grafik kartı ile başlayacağız. İlk önce güç rayını GPU'nun üstünden veya yanından çıkarın. Ardından, kasanın arkasında bulunan vidayı sökün.

Şimdi anakarttaki PCI-Express yuvasında plastik bir sekme bulun. Grafik kartından çekip aşağı doğru bastırın ve bir “çıt” sesi duymalısınız. Bu noktada, grafik kartını yavaşça çekip bir kenara atabilirsiniz. Bu işlemi sahip olabileceğiniz diğer PCI-E genişletme kartları için tekrarlayın.

Ardından, CPU'yu daha serin hale getireceğiz. Sökme yöntemi kullandığınız soğutucuya göre değişecektir. Intel ve AMD stok soğutucular kolayca çıkarılabilir, ancak daha büyük, daha ayrıntılı hava soğutucuları ve sıvı soğutucular bir arka plakayı çıkarmak için anakartın karşı tarafına erişmeniz gerekebilir. CPU soğutucunuz başka herhangi bir kabloyu engellemeyecek kadar küçükse, onu yerinde bırakabilirsiniz.

CPU soğutucusu çıkarıldığında ana anakart güç kablosunu çıkarmanın zamanı geldi. 20 veya 24 iğneli uzun olan budur. Onu gevşek bir şekilde asılı bırakabilirsiniz. CPU soketinin yanındaki 4 veya 8 pinli güç kablosu için de aynısını yapın.

Şimdi depolama ve disk sürücülerinizi çıkarın. En yeni makineler için, bunlar SATA kabloları. Sadece onları dışarı çek ve onları sarkık bırak.

Ardından, kasa bağlantıları ve fanlar için gidin. Çoğu modern durum için, bu, ana kartınız üzerinde “USB” olarak işaretlenmiş bir bağlantı noktasına giden bir veya daha fazla kabloyu, “AUDIO” veya “HD AUDIO” olarak işaretlenmiş ve giriş-çıkış bağlantı noktalarına takılı birkaç küçük kablo içerir.

Bunlar özellikle zor olabilir; konumlarını not edin ve telefonunuzu elinizde tutarsanız fotoğraf çekin. Doğrudan ana karta takılan her durumda fanlar fişten çekilmelidir – genellikle kenarların etrafında dört pimli tapalara giderler.

RAM'inizi bu noktada kurulu halde bırakabilirsiniz; anakartla birlikte çıkarmanız daha kolay olacaktır. Herhangi bir M.2 depolama sürücüsü veya genişletmesi için Ditto.

Kaldırma işlemine neredeyse hazırsınız. Büyük baskılı devre kartını çıkarırken takılabilecek herhangi bir bileşen veya kablo olmadığından emin olun. Bazı güç veya veri kabloları yoldaysa, bunları da çıkarmanız gerekebilir.

Şimdi, anakartı yerinde tutan vidaları yerinde bulun. Anakartın büyüklüğüne ve kasa tasarımına bağlı olarak dört ila sekiz tanesi vardır. Özellikle karanlık vidalarsa ve fazla ışığınız yoksa, dikkat etmek zor olabilir. Tam olarak nerede olduklarından emin değilseniz, anakartınızın kullanım kılavuzuna başvurmak isteyebilirsiniz.

Sabitleme vidaları çıkarıldığında, anakartı iki elinizle kavrayabilir ve kasadan kaldırabilirsiniz. I / O plakasından, anakartın arkasındaki portlar ve plakanın kendisi arasındaki küçük metal parçasından uzaklaşmak için sağınıza hafifçe çekmeniz gerekecektir. Eğer herhangi bir şey yakalarsa, sakin ol, sakin ol ve engelini kaldır. Anakartı kasadan çıkardığınızda, bir kenara koyun.

Anakartınızı yeni bir modelle değiştiriyorsanız, G / Ç plakasını kasanın dışına çekin. Aynı anakartla değiştiriyorsanız, yerinde bırakın.

Mevcut CPU'nuzu yeniden kullanıyorsanız, bunun üzerindeki bölümdeki talimatlarla soketten çıkarın. Değilse, bir sonraki adıma geçin.

RAM DIMM'lerini anakarttan çıkarın. Bu kolay: sadece RAM'ın iki yanındaki tırnaklara bastırın, ardından yuvadan çıkarın. Bir M.2 depolama sürücüsü kullanıyorsanız, şimdi çıkarın – sabitleme vidasını çıkarın ve yuvasından dışarı çekin.

Şimdi yeni anakartınıza geçin. Büyük boyutlu bir işlemci soğutucusu kullanıyorsanız ve bir destek plakasına ihtiyacınız varsa, kolay erişime sahip olduğunuza şimdi kurun. Değilse, RAM'inizi yeni ana karta – yeni kaldırdığınız DIMM'leri veya yeni kartla uyumluluk için satın aldığınız DIMM'lere yükleyin. M.2 sürücünüzü kullanıyorsanız, yeniden yükleyin.

Daha sonra CPU geliyor, bu yüzden yeni olanı ambalajından çıkar. Tam adımlar soketten prize kadar değişir, ancak genellikle serbest bırakmanız gereken bir gerilim çubuğu vardır, bu noktada CPU'yu yerinde tutan plakayı kaldırabilirsiniz.

Anakart üzerindeki açık CPU soketine takın. En modern CPU tasarımları sadece tek bir şekilde sığabilir – doğru bir şekilde taktığınızdan emin olmak için CPU ve soketin altındaki kişileri kontrol edin. Ekstra basınç olmadan kaydırılmalı veya yerine oturmalıdır.

Plakayı CPU üzerine indirin ve yuvada tutma yöntemi kullanıldığında takın. Çok zorlama: Parmağınızı geriye iten bir pound (yarım kilogram) kuvvetin üzerinde hissediyorsanız, CPU düzgün oturmayabilir. Çek ve tekrar dene.

Eğer CPU soğutucunuz yeterince küçükse, çoğu stok soğutucusu gibi herhangi bir vidaya veya güç rayına müdahale etmeyecekse, kasanın içine takmanın garipliğinden kaçınmak için şimdi kurabilirsiniz. Termal macun, soğutucunun tabanına önceden uygulanmışsa, aşağıya yerleştirin ve yerine vidalayın. Değilse, CPU'nun üstüne bezelye büyüklüğünde bir miktar termal macun koyun, ardından soğutucuyu üstüne indirin.

Thermal paste pre-applied to an Intel cooler.
Manually-applied thermal paste. Less is more.

Soğutucuyu tasarıma ve talimatlara göre monte edin. CPU fanının güç kablosunu CPU'nun yanındaki anakartta açık dört iğneli bir yuvaya takın.

Yeni anakartı kasaya yeniden takmaya hazırsınız. Yeni bir modelse, yeni G / Ç plakasını kasanın arkasına yerleştirin. Basit bir basınçla gider: metal dikdörtgeni kasadaki açık yuvaya yapıştırın.

Anakartı, tutucu vidaları kabul eden küçük metal parçaları olan yükselticilere indirin. G / Ç plakasına sığdırmak için biraz ayarlamalısınız. Yerleştiricilerin üzerine yerleştirdiğinizde, kartın altında saklanan kabloların bulunmadığından emin olun.

Şimdi anakart tutma vidalarını değiştirin. Sadece bunları yerine vidalayın, bunları anakartın devre kartındaki deliklere ve yükselticilerin dişlerine geçirin. Sıkıca yerinde olmalıdırlar, ancak aşırı sıkmayın, ya da anakartınızı kırmış olabilirsiniz.

Şimdi, anakartı çıkarmak için yaptığınız işlem için tersine gidin. Veri ve güç kablolarını aynı noktalarda değiştirin. Devam ederken bunları kontrol edin:

 • Ana anakart güç kablosu (20 veya 24 pin)
 • CPU güç kablosu (4 veya 8 pin)
 • Sabit sürücüler, SSD'ler ve disk sürücüleri için SATA kabloları
 • USB, ses ve I / O plakası için kasa kabloları
 • Anakart üzerindeki 4 pinli fişe takılı fanlar

Varsa, GPU'yu değiştirin. Ters işlemle kurun: en uzun PCI-Express yuvasına geri yerleştirin, aşağı bastırın ve yerine oturtmak için plastik çıkıntıyı kaldırın. Kasanın arkasına tutan vidayı yerine takın ve gç kaynağını gç kaynağından takın. Şimdi sahip olduğunuz diğer genişletme kartları için de aynısını yapın.

CPU soğutucunuzu henüz yüklemediyseniz, anakart yuvalarından bazılarına erişimi engelleyecek kadar büyük olduğundan şimdi yapın. Yukarıdaki harici kurulumla aynı adımları izleyin, özel tasarımı için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm uyarlamalar.

Tüm bağlantılarınız tekrar kurulduğunda, kapatmak için hazırsınız. Erişim panelini kasadan yerine takın ve tutma vidaları ile kasanın arkasına vidalayın. Artık bilgisayarınızı normal konumuna geri getirip açabilirsiniz. Açmazsa, bir yere bir adım atmadınız — bağlantılarınızı iki kez kontrol edin ve güç kaynağının arkasındaki düğmenin “açık” konumda olduğundan emin olun.

Yalnızca CPU'nuzu değiştirdiyseniz, sisteminizde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmemelidir. Ana kartınızı aynı modelle değiştirdiyseniz, SATA veri kablolarınızın konumunu değiştirdiyseniz BIOS / UEFI içinde önyükleme sırasını ayarlamanız gerekebilir. Anakartınızı farklı bir modelle değiştirdiyseniz muhtemelen işletim sisteminizi bu noktada yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Resim kredisi: Amazon, Amazon, Newegg, Cooler Master,