Yeni EasyMesh Wi-Fi Standard nedir? (ve Neden Önemli değil)

Mesh Wi-Fi sistemleri, tek bir yönlendiricinin kapsayamayacağı geniş alanlar boyunca sağlam Wi-Fi kapsama alanı sunar. Ancak her üreticinin kendi ağ Wi-Fi sistemi vardır ve birbirleriyle iletişim kuramazlar. Yeni “Wi-Fi EasyMesh” standardı geliyor.

Yine de fazla heyecanlanma. Henüz hiçbir üretici bu standardı kullanmaya devam etmedi. Eero, Google, Linksys, Netgear ve D-Link kendi özel sistemleri gibi.

Mesh Wi-Fi nedir?

Standart bir Wi-Fi yönlendirici sadece sınırlı bir aralığa sahiptir. Büyük bir eviniz veya işletmeniz varsa veya Wi-Fi'nizi dışarıda genişletmek istiyorsanız, ek donanım parçaları gerekir. Geleneksel olarak, insanlar bunun için Wi-Fi genişleticiler kullanmışlardır. Ancak, Wi-Fi genişleticilerinin kurulması biraz karmaşık olabilir ve bazen genişletilmiş ağ için SSID olarak bilinen yeni Wi-Fi ağ adları oluşturmayı gerektirir. Evet, çeşitli erişim noktalarınızı aynı SSID'yi kullanacak şekilde yapılandırarak yapabilirsiniz (eğer izin veriyorlarsa), ancak her zaman iyi çalışmaz.

İLGİLİ: Mesh Wi-Fi Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Mesh Wi-Fi sistemleri bir yönlendirici ve bir veya daha fazla Wi-Fi genişletici kullanmanın benzeridir, ancak kurulumu daha kolaydır. Tek yapmanız gereken, bölgedeki çeşitli Wi-Fi ünitelerini takmak ve beraberindeki akıllı telefon uygulamasında birkaç hızlı adım atmak. Mesh Wi-Fi cihazları bir Wi-Fi ağı oluşturur ve birbirleriyle iletişim kurar. Tek bir adla tek bir Wi-Fi ağınız var gibi görünür, ancak cihazlar otomatik olarak en iyi erişim noktasına bağlanır. Wi-Fi ağınızı daha da genişletmeniz gerekiyorsa, aynı üreticiden başka bir örgü Wi-Fi birimi satın al ve örgü ağınıza katıl.

Başka bir deyişle, örgü Wi-Fi sistemleri, normalde birden çok kablosuz yönlendirici, bir kablosuz yönlendirici ve bir veya daha fazla Wi-Fi genişleticisi gerektiren bir Wi-Fi ağı kurmak için çok daha basit bir yol sunar.

Bir Şirketten Tüm Mesh Wi-Fi Donanımını Getirmeniz Gerekir

Eero, Google WiFi, Linksys VELOP, Netgear Orbi ve D-link Covr dahil olmak üzere farklı üreticilerin birçok farklı mesh Wi-Fi sistemi vardır.

Ancak her üreticinin kendi özel Wi-Fi standardı vardır ve uyumlu değildir. Eero mesh Wi-Fi sisteminiz varsa, bir Google Wi-Fi veya Linksys VELOP ünitesini satın alıp Eero mesh ağınıza bağlayamazsınız. Başka bir Eero birimi almalısın. Farklı mesh Wi-Fi sistemleri birbiriyle iletişim kuramaz ve aynı ağ Wi-Fi ağının bir parçası olamaz. Bir Linksys VELOP ağ Wi-Fi ağınız varsa ve bazı Netgear Orbi birimleri satın alırsanız, artık iki ayrı ağ Wi-Fi ağınız var.

Diğer bir deyişle, bir ağ Wi-Fi sistemine geçtikten sonra, mevcut tüm mesh Wi-Fi donanımlarınızdan kurtulmak ve baştan başlamak istemediğiniz sürece, bu üreticiden yeni erişim noktaları satın aldığınıza karar verdiniz.

“Wi-Fi Sertifikalı EasyMesh” Mesh Donanımı ile Birlikte Çalışabilir

Wi-Fi İttifakı — WPA3 ve 802.11ac gibi Wi-Fi standartlarını tanımlayan sektör grubu budur – bundan hoşlanmaz. Sonuçta, Wi-Fi'nin kendisi, farklı üreticilerin cihazlarının birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir endüstri standardıdır. Birçok farklı üreticiden bir ev ağı ağı kurabilirsiniz.

“Wi-Fi Sertifikalı EasyMesh” standardı, Wi-Fi donanımını ağa bağlamak için birlikte çalışabilirliği sağlamak üzere tasarlanmıştır. Mesh Wi-Fi cihazlarından biri “WiFi EasyMesh denetleyicisi” olarak işlev görür ve diğerleri “Wi-Fi EasyMesh ajanlar” olarak çalışır. Yani, Google ve Linksys her ikisi de bu standardı benimserse, bir Linksys VELOP ünitesi satın alabilir ve bağlantı kurabilirsiniz. Örneğin, mevcut Google WiFi ağınıza.

Buradaki avantaj nedir? Birincisi, rekabet. Artık tüm donanımlarınızı bir şirketten alıp, Wi-Fi birimlerinin fiyatlarını düşürecek şekilde takılmayacaksınız. Wi-Fi İttifakı Kevin Robinson, PCWorld ile yaptığı bir röportajda, “standartlaştırılmış bir yaklaşım, büyük ölçek ekonomileri sağlıyor” dedi.

Robinson, üreticilerin ürünlerini denetleyici seviyesinde farklılaştırabileceklerini söyledi. Dolayısıyla, denetleyiciniz olarak çalışan bir Google WiFi cihazınız varsa, Google'ın denetleyici üzerinde çalışan yazılımı ağınızı yönetebiliyor ve yapılandırabilir. Tüm bu “akıllılar” ağa “aracılar” olarak bağlanan diğer üreticilerin örgü Wi-Fi birimleri ile çalışacaktı. “Aracılar” standartlaştırılmış bir şekilde davranacaklardı, böylece herhangi bir üreticiden bir denetleyici ile çalışacaklardı.

Henüz hiçbir üretici EasyMesh'i desteklemiyor

Ne yazık ki, hiçbir üretici bu standardı destekleme planlarını henüz açıklanmadı. Wi-Fi İttifakı bu standardı hiçbir üreticinin uygulayamayacağını söyleyerek duyurdu. Yani, standart dışarıda iken, donanımın ne zaman olacağını gösteren bir işaret yok.

Elbette, Wi-Fi Alliance'ın basın bülteni Intel, Broadcom, Marvell, MediaTek ve Qualcomm gibi yonga seti üreticilerinden çeşitli destekleyici alıntılar içeriyor. Bu, endüstrinin güvertede olduğuna inanmanızı sağlayabilir – ancak bu şirketlerin hiçbiri gerçekte Wi-Fi sistemleri kullanmaz. Kafes Wi-Fi donanımı yapan firmalar özellikle yok.

Üreticiler halka açık söylemedi. Bir Eero destek sorumlusu “Şu an için önerilen EasyMesh standardını entegre edip edemeyeceğimizi söyleyemeyiz, ama ilginizi takdir ediyoruz” dedi Twitter, ama hepsi bu. Diğer örgü Wi-Fi şirketlerinden henüz kamuya açık bir yorum bulamadık.

Ulaştığınız için teşekkürler Greg! eero, kendi hızımızda iterasyonlarla sürekli olarak performansı iyileştirip optimize etmemizi sağlayan TrueMesh adında özel bir örgü kullanır. Şu an için önerilen EasyMesh standardını entegre edip edemeyeceğimizi söyleyemeyiz, ancak ilginize değer veriyoruz!

– eero destek 👋 (@eerosupport) 14 Mayıs 2018

Neden Kimse Bunu Desteklemiyor?

Wi-Fi İttifakı bu standardın “tek bir satıcı ekosistemde kalma ihtiyacını ortadan kaldırdığını” söylüyor. Ancak bu satıcılar ekosistemlerinde kalmanızı istiyor. Onların örgü Wi-Fi donanımını herhangi bir rekabet olmadan satın almak zorunda kalıyorsanız, onların alt çizgisi için iyidir.

Elbette, bazı üreticiler başka nedenlerden dolayı standardı beğenmeyebilir. Örneğin Eero, “TrueMesh olarak adlandırılan tescilli ağın… kendi hızımızda iterasyonlarla performansı sürekli olarak iyileştirmemize ve optimize etmemize izin verdiğini” söyledi.

Başka bir deyişle, Eero EasyMesh'in “en düşük ortak payda” standardı olduğunu ve ağ ağını daha iyi optimize edebildiklerini, daha gelişmiş özellikler uygulayabileceğini ve tüm erişim noktalarının en son güvenlik güncellemeleriyle güncel olmasını sağladığını iddia edebilir. Her türlü örgü donanımını kontrol edebilirler.

Şimdilik, yeni standarda rağmen, örgü Wi-Fi ünitelerinin yakında her zaman birlikte çalışabilir hale geleceğine dair bir işaret yok. Ama standart dışarıda ve yeni şirketler gelecekte bunlara dayanarak ürün üretmeye ve üretmeye karar verebilir.

İmaj Kaynağı: Wi-Fi Alliance