Yeni Spectre-Busting Güncellemesi, Windows 10 PC'leri Hızlandırıyor

VLADGRIN/Shutterstock.com

Ekim 2018 Güncelleştirmesi'ni çalıştıran Windows 10 PC'leri şimdi Spectre düzeltmelerini geliştirdi. Bu, pek çok bilgisayarı hızlandırmalı Microsoft Ocak 2018'in Spectre yamaları ile yavaşladı. “Retpoline” adlı bu geliştirme, başlangıçta Windows 10'un bir sonraki güncellemesi için planlanmıştı.

Google’ın “Retpoline” in nasıl çalıştığı hakkında teknik bilgiler mevcuttur, ancak ayrıntıları terlemenize gerek yoktur. Windows'ta uygulandığında, işletim sisteminin fark edilebilir bir performans cezası olmadan Spectre saldırılarına karşı koruyabileceği anlamına gelir.

Daha önce Spectre düzeltmesiyle ilgili hızlandırmaların, 19H1 olarak da bilinen Windows 10 Nisan 2019 Güncellemesi ile geleceğini yazmıştık. Şimdi, Microsoft, Ekim 2018 Güncellemesini çalıştırdıkları sürece mevcut Windows 10 PC'lerde bu özelliği yavaş yavaş sağlıyor. Bu, bu yamaların Windows'un kararlı bir sürümünde ilk defa kullanılmasına neden oluyor.

Bu değişiklik, 1 Mart 2019'da yayımlanan Windows güncelleştirmesi KB4482887'ye ulaştı. Ancak, bu yalnızca "bazı aygıtlarda" yeni Retpoline özelliğini etkinleştiriyor. Microsoft'un Retpoline blog yazısında açıklandığı gibi:

Önümüzdeki aylarda, Retpoline'ı bulut yapılandırması yoluyla aşamalı dağıtımın bir parçası olarak etkinleştireceğiz. Uygulamanın ve ilgili değişikliklerin karmaşıklığı nedeniyle, yalnızca Windows 10, sürüm 1809 ve sonraki sürümler için Retpoline performans avantajlarını sağlıyoruz.

Başka bir deyişle, Microsoft, Retpoline'i bir kerede az miktarda PC'de yavaşça etkinleştirerek düzgün çalışmasını sağlar – bu “aşamalı dağıtım” dır. Ayrıca, yalnızca Windows 10’un Ekim 2018 Güncelleştirmesi’ne yükseltme yaptıysanız bilgisayarınızda etkinleştirilecektir .

Tüm bilgisayarlar Microsoft’un Mehmet İyigün’e göre Nisan 2019 Güncellemesine yükselttiklerinde bu gelişmeyi sağlayacaklar.

Bugün, Spectre varyant 2 azaltma işlemlerinin Windows 10 1809'a yönelik aşamalı Retpoline performans optimizasyonunu başlatmaya başlıyoruz. Daha önce paylaştığımız gibi, Windows 10 19H1, Retpoline tarafından default.https: //t.co/ qCloXzDzWk # retpoline #spectre #windows

– Mehmet İyigün (@mamyun) 1 Mart 2019

Bu özellik varsayılan olarak hala devre dışı bırakılmıştır ve Ekim 2018 Güncelleştirmesini kullanıyor olsanız bile büyük olasılıkla etkinleştirmemişsinizdir. Ancak, bu Spektre yamaları PC'nizi yavaşlatırsa, kısa sürede yeniden hızlanması gerekir.

İLGİLİ: Windows 10'un Sonraki Güncellemesi, Daha İyi Spectre Düzeltmeleri sayesinde Bilgisayarınızı Daha Hızlı Yapacaktır