Yine de G Suite nedir?

G Suite, işinizi kolaylaştırmak için aylık abonelik platformu aracılığıyla Google tarafından sunulan, Gmail, Drive, Dokümanlar, Sayfalar vb. Gibi kurumsal tabanlı bir ürün koleksiyonudur. Peki bununla ücretsiz uygulamalar arasındaki fark nedir?

Google Suite nedir?

Eskiden Google Apps for Work olarak bilinen G Suite, Google tarafından işletmeler, kurumlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için geliştirilen tüm bulut tabanlı verimlilik ve işbirliği araçlarını gruplayan bir Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürünüdür. Özel Gmail adreslerine, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Takvim, Sürücü, Siteler ve daha fazlasına erişebildiğiniz her abonelik ile birlikte.

Google Apps ile Ücretsiz Google Apps Arasındaki Fark Nedir?

Aynı Google uygulamalarının birçoğu ücretsiz olarak kullanılabilir gibi görünebilir, ancak G Suite’ın şirketinizle mükemmel şekilde bütünleşmesine yardımcı olan birkaç temel özellik vardır.

Bu ürünlerin çoğu herkes için ücretsiz olsa da, G Suite aboneleri için işletme düzeyinde özellikler ekler. Bu özelliklerden bazıları, paylaşılan takvimler, isteğe bağlı sınırsız bulut depolama, kullanıcıların eklenmesi ve kaldırılması, iki adımlı doğrulama ve tek oturum açma gibi gelişmiş yönetici kontrolleri ve tüm şirketinizin değerli verilerini G Suite'e aktarmak için basit veri taşıma araçlarıdır . Ayrıca, G Suite, mobil cihazları etkinleştirmenizi / devre dışı bırakmanızı, hangi uygulamaların etkinleştirildiğini kontrol etmenizi ve çalışan bir şirket cihazıyla dolandırıldığında uzaktan silmenizi sağlayan mobil cihaz yönetimi ile birlikte gelir.

Zaten harika özelliklere ek olarak, G Suite’ın etki alanınız için özel e-posta adresleri de vardır. Örneğin, Google Apps’a kaydolurken “@ gmail.com” kullanan normal bir Google hesabının aksine, her kullanıcının e-postası etki alanınızı içerecek ve “someone@etkialaniniz.com” gibi görünecek.

Not: Kaydolduğunuz etki alanını G Suite ile kullanmak için zaten sahibi olmanız ve doğrulamanız gerekir.

Zaten Outlook, Yahoo veya başka bir e-posta değişimi sunucusu kullanıyorsanız endişelenmeyin. Google Apps ile, tüm e-postalarınızı, takviminizi ve kişilerinizi aktarmak için veri taşıma aracını kullanarak her şeyi kolayca alabilirsiniz.

G Suite’ın maliyeti nedir?

6 Aralık 2012'den önce, Google, kesilmeden önce etki alanını kaydeden ve alanını kaydeden herkes için düştüğü, sınırlı işlevselliğe sahip ücretsiz bir G Suite standart sürümü sundu. Şimdi, fiyat, şirketinizde hizmeti kullanacak olan kaç kullanıcının bulunduğuna bağlı olarak değişir, her katman önceki sürümden daha fazla özellik ve depolama sunar.

Hem küçük hem de büyük işletmeler için üç sürüm bulunur:

  • Temel: Her kullanıcı için Drive ve Gmail'de 30 GB paylaşılan depolama. Google’ın tüm verimlilik uygulamalarını içerir, ancak Bulut Arama’dan (G Suite’te tüm şirketinizin içeriğinde arama yapabilme özelliği), App Maker (işiniz için özel uygulamalar oluşturma) ve Vault’dan (G Suite için veri saklama ve eDiscovery) yoksundur. Temel maliyet 6 $ / kullanıcı / ay.
  • İş: Temelde Temel planla aynıdır, ancak tüm kullanıcılar için sınırsız depolamaya sahiptir ve Vault, Cloud Search ve uygulama geliştirme içerir. İşletme maliyeti 12 $ / kullanıcı / ay.
  • Kurumsal: İş planının tüm özellikleri aynıdır ancak gelişmiş güvenlik ve yönetim kontrolleri, eDiscovery ve veri kaybını önleme ekler. Kuruluşun maliyeti 25 ABD Doları / kullanıcı / aydır.

Bir kurumu yönetiyorsanız ya da kurumunuzun BT karar vermesinden sorumluysanız, fakülte ve öğrenciler için Google Suite Eğitimi alabilirsiniz. Google Apps Eğitiminin enstitünüz için iki sürümü var:

  • Eğitim için G Suite: G Suite Basic gibi tüm üretkenlik araçlarını içerir, ancak Siteler, Drive ve Gmail için ek depolama alanı ve Google Vault'a ücretsiz erişim. Eğitim için G Suite ücretsizdir ve her zaman ücretsiz olacaktır.
  • Eğitim için G Suite Kurumsal: Büyük kuruluşlar için tasarlanmış, ek işletme sınıfı yetenekler için ek yetenekler sunar. Gelişmiş kontroller, gelişmiş analitik ve arama ve işletme sınıfı iletişim araçları içerir. Eğitim Kurumları, fakülte ve personel için 4 $ / kullanıcı / ay, öğrenciler için ise 4 $ / kullanıcı / ay tutarındadır.

2018 veya 2019 yıllarında tüm fakülte ve personel için lisans satın alan kurumlar için, hem fakülte hem de personel ve öğrenciler için maliyetleri büyük ölçüde düşüren özel bir tanıtım fiyatı vardır.

  • Fakülte ve personel için $ 2 / kullanıcı / ay
  • Uygun öğrenciler için ücretsiz

Not: Tanıtım fiyatı, ürünü 2018 veya 2019'da satın alan müşteriler için geçerlidir. Yenileme, tanıtım teklifinin şartları yerine getirildiği sürece, ilk sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren üç yıllık bir süre için onurlandırılır.

Sonunda, kar amacı gütmeyen bir kuruluşu yönetiyorsanız, Google, G Suite Temel sürümüyle aynı işlevselliğe ve özelliklere sahip olan ve Eğitim için G Suite ile neredeyse aynı olan uygun olmayan kar amacı gütmeyen kuruluşlar için başka bir ücretsiz sürüm sunar.

Not: Kar amacı gütmeyen bir Google hesabına ihtiyacınız olacak ve kaydolmak için kullanacağınız kar amacı gütmeyen alan adına sahip olduğunuzu doğrulayacaksınız.

Nasıl Başlarım?

Daha önce de belirtildiği gibi, hangisini seçtiğinize bağlı olarak biraz farklı özellikler sağlayan, seçebileceğiniz çeşitli G Suite sürümleri bulunmaktadır.

Google Apps'ı kullanmaya başlamak için, onu ne için kullanacağınıza karar verin ve şirketinizin / kurumunuzun ihtiyaçlarına en uygun seçeneklerden birini seçin.

Google, ilk kez kaydolan herkese, bir iş odasındaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görmek için 14 günlük oldukça hoş bir Google Apps deneme sürümü verir.

Tek yapmanız gereken, kredi kartı bilgilerinizi girmenizi gerektiren standart kayıt işleminden geçmek – hesabınızı aktifleştirmek ve ardından etki alanınızı doğrulamak. Ardından, deneme süresi sona ermeden önce, Google Apps'ı artık kullanmak istemiyorsanız üyeliğinizi iptal edin. Varsayılan olarak, 14 günlük ücretsiz deneme tüm yeni hesaplar için etkindir.

Google Apps’tan hoşlanıyorsanız ve kullanmaya devam etmek istiyorsanız, hiçbir şey yapmayın. Hangi G Suite sürümünü seçtiğinize bağlı olarak kredi kartınızdan ödeme alınacaktır.