Yoksul Bilgisayar Duruşundan Kendinizi Kurtarmak İçin Altı İpucu

Oturmak seni öldürüyor. Kendi başına oturmak doğal olarak kötü değildir, ancak bir bilgisayarda çalışıyorsanız, her gün saatlerce oturmak vücudunuzda son derece zordur. Yine de yardım etmek için yapabileceğiniz bazı basit egzersizler.

Her zaman otururken sağlığınız için genel olarak kötü sayılırken, yapılacak ilk şeylerden biri de postürünüzdür. Her zaman oturmak çekirdek gücü azaltır, ki bu da sizi sımsıkı yapar. Sırtınız, omuzlarınız ve boynunuz için korkunç, ağrıya neden oluyor ve genellikle sizi daha fazla sağlıksız yapıyor. Ve o çekirdek kuvvetini yitirdikçe, slouching daha da kötüleşir. Neyse ki, bu geri dönüşümsüz değildir ve işleri daha iyi hale getirmek için bugün başlayabileceğiniz şeyler vardır.

Monitörü Yüksekliğini Doğru Şekilde Ayarlayın (ve Uygun Mesafede)

Bu bir şok edici olarak gelebilir, ancak monitörünüzü çok düşük tutmanız, duruşunuz için korkunç bir durumdur — evet, sizinle tam zamanlı dizüstü bilgisayar kullanıcıları konuşuyoruz. Monitörünüzün üst kısmı gözlerinizle aynı seviyede olmalıdır (düz bir şekilde oturduğunuzda), böylece daima ileriye bakarsınız ve asla yanmazsınız. Monitörün üst kısmı göz hizasındayken, başınızı düz tutabilirsiniz ve ekranın geri kalanını görmek için gözlerinizi kullanabilirsiniz.

Ama bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, muhtemelen her zaman aşağı bakıyorsunuzdur. Kısa vadede, bu mutlaka bir hasar vermez. Ama tam zamanlı bir dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, bu sizin postürünüz için, özellikle de boynunuz için korkunç olabilir. Sürekli boyun ve sırt ağrısına, baş ağrılarına ve daha fazlasına neden olabilir.

Yani, her zaman bir dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, dizüstü bilgisayarınızı bir masada kullanırken harici bir monitör almanızı öneririz.

Ve monitörler konusunda, sizin ve ekranınız arasındaki mesafe de önemlidir. Genel olarak, normal yazım pozisyonunda oturursanız, elinizi uzatmanız ve monitörünüze çok fazla esnemeden dokunmanız gerekir. 20-24 inç civarında bir yerde oldukça iyi. Dahası ve sadece gözlerinizi zorlamakla kalmıyorsunuz, iyi görmek için başınızı öne eğmeniz daha olasıdır.

Image Credit: Maymun İşletme Resimleri / Shutterstock.com

Bacaklarınızı Uncross

Uygun duruş, ayaklarınızın her ikisine de sağlam bir şekilde zemin üzerine yerleştirilmesi gerektiğini öne sürmektedir. Bu, bacaklarınızla oturmak anlamına gelir, bazı insanlar için rahat olurken, sonuçta duruşunuzu incitir.

Bu bacakları uncross, o ayakları sıkıca yere dikiniz (ya da ihtiyacınız varsa masanızın altında bir tabure olsun) ve genel duruşunuzda bir fark yaratmaya başlayın. Biraz alışmak gerekebilir ve bazen bacaklarınızı çaprazlayamayacağınızı söyleyen hiçbir şey yoktur – sadece onları daha sık aralıksız olarak tutmamayı unutmayın.

Resim Kredisi: LanKogal / Shutterstock.com

Omuzlarını Geri Döndür

Eğer sarktığınız zaman, başınız eninde sonunda vücudunuzun önüne doğru ilerler. Ancak, bu kafalar ağırdır. Mütevazi bir eğim bile boynunuzdaki kaslara çok fazla stres atıyor. Kısa vadede büyük bir anlaşma değil, ama gün boyu süren bir duruş olduğunda sorunlara neden olabilir.

Bu, vücudun doğal konumu değil — zamanla “öğrenilen”. Kafanız aslında vücudunuzla uyumlu olmalı.

Düzeltmek için basit bir numara var. Omuzlarını kulağınıza doğru uyansın, geriye doğru döndürün ve sonra rahatlayın. Bunu perspektife koymak için kulaklarınız omuzlarınızla hizalanmalıdır. Ve bunu nazikçe yap. Gergin ya da gerçek bir rahatsızlık hissettiriyormuş gibi hissetmemelisin. Hizalamayı doğru yapmanın bir yolu.

Görüntü Kredisi: Nik Stock / Shutterstock.com

Yoga veya Pilates yapın

İyi duruşun anahtarı güçlü bir merkezdir. Burada altı paket abs hakkında konuşmuyorum, sadece genel olarak iyi bir çekirdek gücü. Güçlü, güvenilir bir çekirdek elde etmek için, oturacak yerlere ya da bacaklara asılmak zorunda kalmazsınız – Yoga ya da Pilates yaparak güzel ve güçlü bir çekirge alabilirsiniz.

Her ikisi de, sadece çekirdeğinizi doğal olarak güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun diğer birçok önemli alanında da çalışan esnekliğe ve vücut kontrolüne yoğunlaşır. Esnek bir vücut güçlü bir vücuttur ve hem Yoga hem de Pilates bunu başarmak için harika yollardır.

Resim Kredisi: ZephyrMedia / Shutterstock.com

Masa Egzersizleri Yap

Bu aptalca bir öneri gibi görünebilir, ancak duruşunuzu iyileştirmek için masanızda yapabileceğiniz egzersizler vardır (ve yeterince uzun bir zaman çizgisinde genel sağlık).

WebMD, sağlığınızı iyileştirmek için masanızda yapabileceğiniz şeyler hakkında harika önerilerin bulunduğu mükemmel bir makaleye sahiptir. Aksi takdirde, orada masa ile ilgili iyi alıştırmalar sıkıntısı yok. Günde birkaç kez birkaç basit egzersiz yapmak sadece postürünüzü (ve muhtemelen sağlığınızı) geliştirmeyecek, aynı zamanda size enerjik, odaklanmış ve görevde kalmanıza yardımcı olacak, böylece daha üretken olacaksınız. İyi hissettiriyor adamım.

Image Kredi: stockfour / Shutterstock.com

Ayağa kalk

Eğer mümkünse, sadece bir çalışma masasına geçerek bilgisayar işinin oturma yönünü tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunlar, son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi ve şimdi birçok uygun fiyatlı ve pratik seçenek mevcut.

Sadece oturmaktan daha iyi değil, aynı zamanda hareket etmeyi çok daha kolay hale getirir. Odaklarınızı tekrar hizalamak için bacaklarınızı rahatça uzatabilir veya bir saniyede bilgisayardan uzak durabilirsiniz. Ek bir bonus olarak, ayakta masaların da verimliliği artırdığı görülmüştür.

Ayakta bir masaya geçmek istiyorsanız, iyi bir anti-yorgunluk matı da elde etmek isteyeceğinizi ve sadece oturmayı tamamen aynı anda ayakta duramayacağınızı unutmayın. Vücudunu günde sekiz saat yukarı kalkmaya alışması biraz zaman alacak, o yüzden sandalyeyi henüz atmayın.

Ve bazı insanlar, oturma ve ayakta durma arasında geçiş yapmanın ya özel olarak yapmaktan daha iyi olduğunu buluyorlar. Senin için her ne olursa olsun.

Image Credit: Mike Focus / Shutterstock.com Görüntülü Kredi: Lemurik / Shutterstock.com