YouTube Videosu PowerPoint'e Nasıl Gömülür?

Sunum sırasında, bir medya karışımı her zaman en iyi performansı gösterir. Resimlerin, grafiklerin, şemaların ve videoların kullanılması yalnızca sunumunuzu daha bilgilendirici değil aynı zamanda izleyici için daha ilgi çekici hale getirir. Sunumunuz sırasında kullanmak istediğiniz bir YouTube videonuz varsa, bir slayta gömmek kadar basittir. İşte nasıl.

Bir YouTube Videosu Yerleştirme Kodunu Bulma

Sunumunuzdaki bir YouTube videosuna bağlanmak yerine, onu slaytta gömmek genellikle daha iyi bir seçenektir. Sunumunuza daha profesyonel bir görünüm kazandırır, çünkü slaytlarınızı YouTube web sitesini açmak için bırakmayacaksınız. Yine de, sunumunuzda gömülü video ile bile video oynatmak için hala internete bağlı olmanız gerektiğini unutmayın.

İlk önce, YouTube'a gidin ve yerleştirmek istediğiniz videoyu bulun. Oradayken, video açıklamasında bulacağınız “Paylaş” seçeneğini seçin.

Videoyu paylaşmak için birkaç farklı araç veren bir pencere açılacaktır. Devam edin ve “Bağlantı paylaş” bölümündeki “Göm” seçeneğini tıklayın.

Katıştırma kodunu birkaç seçenekle birlikte sağlayarak başka bir pencere görünecektir. Videoyu belirli bir zamanda başlatmak istiyorsanız, “Başlat” kutusunu seçin ve videonun başlamasını istediğiniz zamanı girin. Ek olarak, oynatıcı kontrollerinin görünmesini isteyip istemediğinizi ve gizlilik geliştirmeli modu etkinleştirmek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Not: Gizlilik geliştirmeli mod, YouTube'un, web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin videoyu oynatmadıkları sürece videonun gömülü olduğu bilgileri depolamasını önler. Gömme kodunu bir PowerPoint sunumunda kullanacağımızdan, bu seçenek gerekli değildir.

Gömme kodunu panonuza kopyalamak için pencerenin sağ altındaki “Kopyala” yı seçin. Alternatif olarak, kodu seçin ve Ctrl + C kısayolunu kullanın.

Şimdilik YouTube ile işimiz bitti, bu yüzden PowerPoint'e gidin ve sunumunuzu açın.

YouTube Videosu'nu PowerPoint'e gömme

YouTube videosunu yerleştirmek istediğiniz slaytı seçin. “Ekle” sekmesinde “Video” düğmesini tıklayın.

Aşağı açılır menüden “Online Video” seçeneğini seçin.

Görünen Video Ekle penceresi, YouTube'da bir video aramanıza veya YouTube web sitesinden kopyaladığınız gömülü koda yapıştırmanıza olanak tanır. Yerleştirme kodunu yapıştırın ve işlemi tamamlamak için oku tıklayın.

Videonuz şimdi sunumda görünecek. Videoyu yeniden boyutlandırmak için köşeleri tıklayın ve sürükleyin.

İlk başta, videonun siyah bir dikdörtgen olarak görüneceğini unutmayın. Endişelenme – bu normal. Videoyu sağ tıklayın ve ardından “Önizleme” yi seçin.

Bu, sunumunuz sırasında videonun nasıl görüneceğinin hızlı bir önizlemesini sunar.

PowerPoint'te YouTube Videosu Arama

Ayrıca PowerPoint'teki Video Ekle penceresinden bir YouTube videosu da arayabilirsiniz. Arama terimlerinizi yazın ve ardından arama simgesini tıklayın.

Birkaç seçenek görünecektir – Rick Astley'in Asla Sizi Arayacağımız bir video vermemesi durumunda 888.361. Kullanmak istediğinizi seçin.

Sonra pencerenin sağ alt kısmındaki “Ekle” yi seçin.

Hepsi bu kadar. Genel olarak, asıl YouTube web sitesinde arama yapmanızı ve embed kodunu daha önce tarif ettiğimiz şekilde kullanmanızı öneririz – çoğunlukla site aramak çok daha kolaydır ve istediğiniz birini seçmeden önce videoları izleyebilirsiniz. Yine de, neyin peşinde olduğunuzu tam olarak biliyorsanız, bu yöntem sizin için iyi sonuç verebilir.