YouTube'un Yeni İçerik Oluşturucu Stüdyosu Nasıl Kullanılır

YouTube'un yeni Creator Studio’u beta bıraktı ve şimdi tüm kullanıcılar için varsayılan stüdyo ayarlandı. Çok farklı şekilde ortaya konmuştur ve incelemeniz için daha birçok özellik ve analitik vardır.

Gösterge Tablosu

Pano şu anki durumunda çok kullanışlı değil. Şu anda en son videonuzun ne kadar iyi olduğunu ve kanalınızın genel bir bakışını gösteriyor. YouTube haberleri ve daha yeni yer kaplıyor gibi hisseden Creator Insider bültenleri için daha fazla kart var.

Umarım, YouTube gelecekte daha fazla kart ekler ve gösterge tablosunu kişiselleştirme yeteneği sağlar. O zamana kadar, muhtemelen yararlı bir şey bulmak için kenar çubuğunun aşağısına ilerlemek isteyeceksiniz.

Yeni Analytics Sayfası

Belki de yeni stüdyodaki en büyük ve en iyi değişiklik olan Analytics sayfası, YouTube'un sahip olduğu korkunç analizlerden önemli bir yükseltmedir. Eski analitik çok ayrıntılı değildi ve güncellenmesi bir veya iki gününü aldı. Yeni analitikler çoğunlukla gerçek zamanlı olarak güncellenir, videonun görüntülenme sayısından daha hızlıdır. Gerçek zamanlı olmayan, saat başına güncellenen herhangi bir şey, genellikle kendi kendini çözmesi bir gün süren gelir hariç.

Genel bakış sayfası, ilk göreceğiniz şeydir. Bu, zamanla bir grafikte kanalınızla ilgili temel istatistikleri gösterir. Varsayılan süre “Son 28 Gün” dür ancak zaman çerçevesini sağ üst köşedeki menüden değiştirebilirsiniz.

Grafiğin kendisi, seçtiğinizde geçiş yapabileceğiniz dört sekmeye ayrılmıştır. Diğer analiz sayfalarının tümü aynı şekilde düzenlenmiştir, her konu hakkında birden fazla grafik vardır. Ayrıca o günün belirli istatistiklerini görüntülemek için grafiğin üzerine gelebilirsiniz.

Bir sonraki adım, gösterimler ve tıklama oranı ile ilgili istatistikleri içeren, ancak ana grafiğin altındaki bu grafik tarafından çok güzel bir şekilde özetlenen “Erişim İzleyicileri” sekmesi.

Gösterimlerin, görünümlerin ve izlenme zamanının bu piramidi, esasen YouTube algoritmasının nasıl çalıştığıdır. Tıklama oranınızı ve ortalama görüntüleme sürenizi en üst düzeye çıkarın; YouTube size daha fazla gösterim sağlar; bu da size daha fazla görüntüleme verir; İzleme zamanı önemli değil, görünüm değil; Sonuçta, birileri YouTube’da daha uzun süre kalıyorsa, daha fazla reklamla karşılaşır.

Sonraki sekme, ortalama görünüm süresini izleyen “İlgi Görüntüleyenleri” dir.

Altta, hangi son ekran videolarının en iyi performansı gösterdiğini gösteren bir kart var, ancak bunun dışında, sayfaların en yararlısı değil.

“Kitle Oluştur” sekmesi, izleyicilerinizle ilgili istatistikleri gösterir ve aboneleri izler. Görüntüleyenlerin demografik özelliklerine bakmak güzel, ancak bu sayfa çoğunlukla statik.

Gelir sekmesi en sık tıkladığınız şey olabilir. Kanalınızın para kazanma, videolarınızda kaç görüntüleyen reklam gördüğünüz ve bin gösterim başına ne kadar yaptığınız (BGBM) hakkında çeşitli istatistikler gösterir.

Burada, BGBM’nizin gerçek BGBM’niz olmadığını unutmayın. YouTube'un size sağladığı para kazanma izlemelerinin size sağladığı, yalnızca görünümlerinizin küçük bir yüzdesi. Öyleyse, matematik BGBM’yi yalnızca görünümlerle çarpmanızın bir anlamı yok.

Bu sekme için varsayılan zaman aralığı hala isteyebileceğiniz şey değil, “Son 28 Gün”. Adsense, o ay yaptığınız her şey için ayda yalnızca bir kez ödeme yaptığından, son maaşınızdan bu yana ne kadar kazandığınızı görüntülemek için mevcut aya geçmek istersiniz.

Yeni Videolar Listesi

Videolar listesine gitmek için kenar çubuğundaki “Videolar” düğmesini tıklayın. Bu sayfa, görünümler, yorum ve beğenilerin sayısı ve diğer bilgiler dahil olmak üzere tüm videolarınıza genel bir bakış sunar.

Eski stüdyodaki bir değişiklik, yüklemelerin canlı yayınlardan ayrılması. Yüklemenizle aynı şekilde gösterilen geçmiş canlı videolarınızı bulmak için "Canlı" sekmesini tıklamanız gerekir.

Bir video hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için listedeki küçük resme veya başlığa tıklayın.

Yeni video ayrıntıları sayfası oldukça farklı. Kenar çubuğu değişecek ve videonuzun kük resmini göreceksiniz. Başlığı ve açıklamayı değiştirmek için bilinen seçenekler bulacaksınız ve daha sonra videonuzun minik resmini, etiketlerini, görünürlüğünü ve bitiş ekranlarını değiştirme seçeneklerini bulacaksınız.

Kenar çubuğunda, birincisi videoya özgü analitik olan üç ana sayfa göreceksiniz.

Bu sayfa ana analiz sayfasına benzer ancak videoya özel birkaç seçeneği vardır. Yararlı bir ilave izleyici tutma grafiğidir; insanların izlemeyi bıraktıklarını veya atladıklarını görebilirsiniz; bu, izleyicilerinizin neye benzediğini bulmakta faydalıdır.

Daha aşağı, çok temel bir video editörü içeren editör sayfasıdır. Videoları yükledikten sonra gerçekten düzenleyemezsiniz, bu nedenle bu düzenleyici, zaten videoda bulunan içeriği kesmek veya bulanıklaştırmak veya müzik (veya sızıntı) eklemek için seçenekler içerir.

Sonraki topluluk sekmesini eski stüdyodan değiştiren Yorumlar sekmesidir. Bu, videoya özgü yorumları gösterir ve stüdyodaki kişilere yanıt vermenizi sağlar.

Yeni yorumları görüntülemek için sağ üstteki sırala düğmesini tıklayın ve “Yeni Yorumlar” a göre sıralayın. Filtre kutusundaki yorumları da arayabilir veya YouTube’un spam olarak kabul ettiği yorumları görüntüleyebilirsiniz (bazen bağlantılar yazan masum insanları da içerir. Arada bir defa bir araya gelmeye değer.

Diğer özellikler

Videoların ve analitiklerin yanı sıra, para kazanma, kanal ayarları, telif hakkı ayarları ve topluluk moderatörleri için ayar seçenekleri bulacaksınız. Stüdyo oldukça geniştir, bu yüzden her şeyin nerede olduğu hakkında bir fikir edinmek için kendinize bir şeyler söyleyin.

Diğer çeşitli ayarların ve eski içerik kontrol panelindeki sayfaların çoğu yeni stüdyoya birleştirildi. Hala eksik olan herhangi bir şey varsa, ana kenar çubuğundaki “Diğer Özellikler” sekmesinin altında bulabilirsiniz ve YouTube, yeni sürümlerini oluşturmak için etrafa gelene kadar klasik stüdyoyu kullanabilirsiniz.

Eğer beğenmediysen, Geri Dönebilirsin

Eğer tamamen değişime karşıysanız, “Klasik” stüdyoya geri dönebilirsiniz. Yeni stüdyonun kenar çubuğunun altındaki “Creator Studio Classic” düğmesini tıklayın. Bu, Klasik stüdyoyu varsayılan olarak ayarlayacaktır, ancak hesap menüsünden “Studio Beta” yı seçerek her zaman yenisini kullanabilirsiniz.