Yüklediğiniz Ubuntu'nun Hangi Sürümüne Bakmalı?

Canonical, altı ayda bir yeni bir kararlı Ubuntu sürümü ve her altı ayda bir yeni uzun vadeli destek sürümü yayınlıyor. Yüklediğiniz Ubuntu'nun hangi sürümünü kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ubunto sürümünüzü masaüstünüzün grafiksel ayarları penceresini kullanarak veya bir terminal penceresinde bir komut çalıştırarak kontrol edebilirsiniz. GNOME ve Unity masaüstlerinde ve sonra terminal komutunda grafiksel yönteme bir göz atalım.

GNOME Kabuğunda

GNOME Shell masaüstünü kullanıyorsanız, başka bir deyişle, masaüstünüz aşağıdaki ekran görüntüsüne benziyorsa, ekranınızın sağ üst köşesindeki simgeleri tıklayın ve ardından “Ayarlar” simgesini tıklayın.

Listede aşağı doğru kaydırın ve ardından “Ayrıntılar” seçeneğini seçin.

Hakkında sayfası, hangi Ubuntu sürümünü çalıştırdığınızı gösterir.

Birlik üzerinde

Eski Unity masaüstünü kullanıyorsanız, başka bir deyişle, masaüstünüz aşağıdaki ekran görüntüsüne benzerse, masaüstünün sağ üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayın ve ardından “Sistem Ayarları” seçeneğini seçin.

Sistem Ayarları penceresinin Sistem bölümündeki “Ayrıntılar” simgesine tıklayın.

Genel Bakış sayfasında hangi Ubuntu sürümünü çalıştırdığınızı gösterir.

Terminalde

Ubuntu sürümünüzü bir terminal komutuyla da kontrol edebilirsiniz. Bu komut Ubuntu MATE, Xubuntu, Kubuntu ve Lubuntu gibi alternatif Ubuntu tatları üzerinde çalışır. Ayrıca, bir Ubuntu sunucusunda yaptığınız gibi, herhangi bir grafik masaüstü olmayan bir komut satırı ortamı kullanıyorsanız da çalışır.

Öncelikle, masaüstünüzün uygulama menüsünden bir Terminal penceresi açın. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

lsb_release -a

Grafiksel arabirimi kullandığınızdan farklı olarak, bu komut ayrıca, Tanımlama alanına (varsa) yüklü Ubuntu sürümünüzün küçük sürüm numarasını da gösterir. Örneğin, Ubuntu 16.04.3 LTS çalıştırıyorsanız, komutu verdiğinizde “Ubuntu 16.04.3 LTS” göreceksiniz. Grafiksel arayüzü kullanarak sadece “Ubuntu 16.04 LTS” göreceksiniz.

Bu küçük güncellemeler, standart paket güncellemeleri ile sağlanır. Sadece mevcut en güncel güncellemeleri grafiksel Yazılım Güncelleştirici aracıyla veya bunları elde etmek için apt komutuyla kurun.