Yüz Kimliği Neden Android'in Yüzünün Açılmasından Çok Daha Güvenli?

Yüzünüzü kullanarak telefonunuzun kilidini açmak, çoğunlukla Apple'ın Yüz Kimliği sayesinde yeni bir çekiciliktir. Android, 2015'ten beri Güvenilir Yüz adı verilen benzer bir özelliğe sahip, ancak aynı şeye bile yakın değil.

Yüz Kimliği Nasıl Çalışır?

Elma sezgisel ve doğru değil, aynı zamanda inanılmaz derecede güvenli değildi sadece bir şekilde çalışmak alma Yüz kimliğine teknoloji bir sürü koyun. Kısacası, kızılötesi ışık ve görüntü yakalama kombinasyonunu kullanarak yüzünüzün bir 3B haritasını oluşturur. Forbes bunu açıklamakta harika bir iş çıkardı:

Görüntüleri çekerken, gündüz veya gece, dışarıda veya içeride çalışmak için yüzünüzü aydınlatmak için kızılötesi (IR) ışık kullanır. IR, görünür spektrumun hemen ötesinde elektromanyetik radyasyonun (genellikle 'ışık' olarak da bilinir) dalga boylarını kapsar, bu nedenle iPhone X'in ekranı karanlıkta göz kamaştırmaz.

Daha fazla mesleğin açısından, gerçekte nasıl göründüğünüze dair 3 boyutlu bir harita oluşturmak için cihazın kamerasıyla birleştirilmiş çeşitli sensörler kullanır – bu yüzden karanlıkta veya aydınlıkta, şapka ile, gözlüklü veya gözlüksüz her şeyde çalışır arasında. Tüm bu teknoloji, iPhone X serisinin çentikli olmasının sebebi, donanımın oturduğu yer.

Başka bir deyişle, sadece bir resimden çok daha fazlasını kullanır.

İLGİLİ: Yüz Kimliği ve Dokunmatik Kimlik Ne Kadar Güvende?

Güvenilir Yüz Nasıl Çalışır?

Buna karşılık, Android'in Trusted Face özelliği (eski adı Face Unlock) yüzünüzün saklı bir resminden başka bir şey değildir. Aslında, basılı bir resim ile kolayca kandırabilirsin. Bu kötü.

Buradaki kuralın istisnası, modern Samsung Galaxy telefonlarında bulunan iris tarayıcısı gibi bir telefonun Güvenilir Yüz / Yüz Kilidi Açma özelliğini başka bir biyometrik doğrulama şekliyle birleştirmesidir. Ancak, o zaman bile, bu telefonunuzun kilidini açmak için yalnızca bir güvenlik önlemidir; bankacılık yazılımı, kredi izleme uygulamaları veya parmak izi ile açabileceğiniz başka bir şey gibi uygulamaları güvenli bir şekilde oturum açmak için kullanılamaz.

 

Niye ya? Çünkü yeterince güvenli değil. Uygulamaların Face ID'yi gerçek bir güvenlik özelliği olarak kabul ettiği yerlerde, Android için durum böyle değildir. Aslında, API'ler henüz bunun için mevcut değil.

Android için daha iyi bir yüz kilidini geliyor (muhtemelen)

Şimdi, tüm söylenenler, Google gerçekten güvenli bir yüz kilidinin insanların istediği bir şey olduğunu fark ediyor – özellikle de Face ID'yi (ve ne kadar harika olduğunu bilen). Sokaktaki söz, Android Q'nun – bu yılın sonunda çıkacak olan Android sürümü – Face ID ile karşılaştırılabilir bir özellik sunması.

Elbette, Face ID kadar güvenli olması için donanım desteğine de ihtiyacı olacak. Onun geliştirilmiş özelliğiyle uyumlu olmayacaktır yaptıkları bile olsun: IR tarama ve derinlik haritalama zaten bu donanıma sahip olmayan telefonlar (hemen hemen her telefonunu hemen okuyun) bu yüzden, bu özellik gerçekten güvenli olması için gereksinimleri Android Q’ya güncellendi.

O bunun için tek teori zaman-bir kod birkaç maruz hatları basitçe Biz gerçekten Android Q içinde (bu doğru olduğu ortaya çıkarsa potansiyel olarak farklı bir isimle gidebiliriz) Güvenilir Face geliştirilmiş bilemezsiniz öneririz olduğunu belirtmek gerekir Google bu yıl daha sonra olmayacak olan Q’yu açıklayana kadar.

Ancak bu arada, Trusted Face / Face Unlock uygulamasının kolaylıktan öte bir şey olmadığını ve gerçek güvenlik sağlamadığını unutmayın.