Zaten Teknik Farkındaysanız Sesli Asistanlar Sadece Sezgiseldir

“Tanıdık” ı “sezgisel” ile karıştırmak kolaydır. Bu, masaüstü arayüzlerine olduğu kadar sesli arayüzler için de geçerlidir.

Teknoloji meraklıları Amazon'un Alexa ve Google'ın Asistanını kullanımı kolay bir araç olarak görüyor, çünkü biz arama motorlarını kullanıyoruz ve yüksek sesle soru sorduğumuzda benzer bir dil kullanmayı biliyoruz. Bununla birlikte, arama motorlarını kullanmayan kişiler için, kafanızı bunun etrafına sarmak zor olabilir.

Atlantik için yazan Ian Bogost, hayatının çoğunu kör eden 82 yaşındaki babasını Amazon Echo'yu kullanmaya çalışmayı seyrediyor. Alexa, “Lexi” takma ismine cevap vermezken babası sinirlendi. İşte Bogost:

Bunu duyduğuma inanıyorum. Babam yine akıllıca davranmaya, yanlış olmaya ve devam eden kaosla ilgilenmeye çalışıyor.

Sonra kendimi bıraktım. Alexa'nın yeterince yakın bir uyarı almasını beklemesi mümkün değil mi? Bir kişi kesinlikle yapardı. Belki de babam obstreperous değildir. Belki de insan gibi davranan bir makine ile nasıl etkileşime gireceğini bilmez – özellikle de engelli olduğu için kişisel bilgi işlem evrimini özledikten sonra. Onu, Echo'yu kullanmaya çalışırken izlemek, teknolojinin çağdaş yaşamın temelini ne kadar oluşturduğunu ve babanın bundan ne kadar iyice uzaklaştığını anlamamı sağladı.

Aile ya da arkadaşlar, teknolojiyle ilgili temel bilgileri kavrayamadıkça, sinirli olmak kolay olabilir, ancak unutmayın: Sezgisel olarak gördüğünüz şey, aslında zaman içinde öğrendiğiniz bir şeydir. Sabırlı ol. Empatik ol. Ve mümkünse, yargılamaksızın yardımcı olun.

Makale okumaya değer, ve Echo'nun nasıl gezineceğini öğrendikten sonra sonuçta işe yarar olduğu sonucuna varıyor. Teknoloji anlayışlı olduklarına bakılmaksızın, daha fazla insanın geldiği bir sonuç.